O TYM JEST GŁOŚNO

Szok! Polscy siatkarze wygrali mistrzostwa świata w świetnym stylu, ale...

... zarobią na tym niewielką kwotę!

Konrad Szczęsny 1 października 2018 08:30

Ich zwycięstwo wprawiło w zachwyt cały świat. Polscy siatkarze we wczorajszym meczu z Brazylią wykazali się niebywałą skutecznością i wygrali 3:0, deklasując rywali i broniąc tytułu mistrza sprzed czterech lat. Niestety, jak się okazuje, mimo zdobycia złota, do ich kieszeni trafi skromna kwota, szczególnie jeśli porówna się ją z zarobkami piłkarzy...

Ile polscy siatkarze zarobią na Mistrzostwach Świata?

Drużyna, której kapitanem jest Michał Kubiak, będzie miała do podziału 200 tysięcy dolarów - taką kwotę za niedzielne zwycięstwo otrzyma Polski Związek Piłki Siatkowej od światowej federacji. Brazylia, która zdobyła srebro, zainkasuje natomiast 125 tysięcy dolarów, zaś USA (brązowy medal) tylko 75 tysięcy dolarów. Do tego najlepszy siatkarz turnieju otrzyma premię indywidualną w wysokości 30 tysięcy dolarów, zaś po 10 tysięcy dolarów otrzymają „członkowie potencjalnej drużyny marzeń”, czyli najlepsi zawodnicy na swoich pozycjach.

Dla porównania, za sam awans do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbywały się w Rosji, Polski Związek Piłki Nożnej otrzymał od FIFY aż 8 milionów dolarów, co, przeliczając, stanowi kwotę aż 40 razy większą niż ta za złoty medal na Mistrzostwach Świata w Siatkówce Mężczyzn. Co więcej, Francja, która wygrała Mundial, zainkasowała za zwycięstwo w nim 38 milionów dolarów.

Jakie premie wypłacają światowe federacje za zwycięstwa w poszczególnych dyscyplinach?

Jak podają serwisy sportowe, rozbieżności w poszczególnych dyscyplinach są ogromne. Na tym tle najbardziej wyróżnia się oczywiście piłka nożna.

Piłka nożna:

Mistrz świata - 38 mln

Wicemistrz świata - 28 mln

Trzecie miejsce - 24 mln

Czwarte miejsce - 22 mln

1/8 finału - 12 mln

Ćwierćfinał - 16 mln

Faza grupowa - 8 mln

Siatkówka:

Mistrz świata - 200 tys.

Wicemistrz świata - 125 tys.

Trzecie miejsce - 75 tys.

MVP turnieju - 30 tys.

Zawodnicy wybrani do "Drużyny Marzeń" - po 10 tys.

Piłka ręczna:

Mistrz świata - ok. 100 tys.

Wicemistrz świata - ok. 60 tys.

Trzecie miejsce - ok. 40 tys.

Lekkoatletyka (nagrody dla sportowców, nie federacji):

Mistrz świata - 60 tys. (sztafety - 80 tys. do podziału)

Wicemistrz świata - 30 tys. (sztafety - 40 tys. do podziału)

Trzecie miejsce - 20 tys. (sztafety - 20 tys. do podziału)  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.