Ikona 30-lecia
Fot. Adam Lach (Napo Images) IKONA 30-LECIA Dom Spotkań z Historią / Press Club Polska
O TYM JEST GŁOŚNO

Ikona 30-lecia została wybrana! To zdjęcie symbolizuje nasz narodowy charakter...

W ciągu trzech dekad Polska przeszła ogromną przemianę

Redakcja VIVA! 30 maja 2019 18:29
Ikona 30-lecia
Fot. Adam Lach (Napo Images) IKONA 30-LECIA Dom Spotkań z Historią / Press Club Polska

Mamy Ikonę 30-lecia! Oto zdjęcie, które symbolizuje nasz polski narodowy, rewolucyjny, niepokorny charakter, nasz opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy. Z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej zorganizowano wyjątkowy konkurs fotograficzny. Szukano pracy, która najlepiej uchwyci przemiany, które w tym czasie zaszły. Kto jest autorem zwycięskiego zdjęcia?

Czym jest ikona 30-lecia?

Obraz autorstwa Adama Lacha to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków. Świetnie skomponowany kadr przywodzi na myśl słynny obraz francuskiego malarza Eugène’a Delacroix Wolność wiodąca lud na barykady. Młoda kobieta trzymająca flagę z napisem „Wolność” na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 rokiem, jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury. Autor zdjęcia należy do tego samego pokolenia, co sfotografowana dziewczyna. Urodził się w 1983 roku. Cała jego edukacja i dorosłe życie to już wolna, solidarna, niezależna Polska.

Ikonę 30-lecia wyłoniło międzynarodowe jury w składzie: Bruno Barbey (Magnum Photos), Anna Brzezińska (Dom Spotkań z Historią), Kasia Madera (BBC World), Katarzyna Madoń-Mitzner (Dom Spotkań z Historią), Maciek Nabrdalik (VII Photo), Thomas Szlukovenyi (Thomson Reuters), Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Wyboru dokonano spośród 160 zdjęć zgłoszonych przez ponad 60 zawodowych fotografów.

Współorganizatorami konkursu „Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” są Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Konkurs odbywa się pod patronatem International Association of Press Clubs. Nagrodą dla Laureata jest 30 000 zł. 

Ikona 30-lecia
Fot. Adam Lach (Napo Images) IKONA 30-LECIA Dom Spotkań z Historią / Press Club Polska

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!