EN_00909202_0871, Radosław Sikorski, Anne Applebaum, 2010 rok
Fot. MAREK HANYZEWSKI/REPORTER
Historia miłości

W Polsce stworzyli swój raj na ziemi. Oto historia miłości Radosław Sikorskiego i Anne Applebaum 

„Międzynarodowe małżeństwo, na dodatek z taką osobą jak Ania, to nieustające pole negocjacji”

Olga Figaszewska 21 stycznia 2022 17:05
EN_00909202_0871, Radosław Sikorski, Anne Applebaum, 2010 rok
Fot. MAREK HANYZEWSKI/REPORTER

Od 30 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Radosław Sikorski i Anne Applebaum wspólnie doczekali się dwójki pociech, synów: Aleksandra i Tadeusza. Prowadzą spokojne życie, są spełnieni i wciąż zdobywają kolejne szczyty. Małżonkowie nie boją się podejmowania trudnych tematów, inspirują się nawzajem i darzą wielką miłością. Co mówią o swoim małżeństwie? Jak zaczęła się ich historia? 

Anne Applebaum i Radosław Sikorski: historia miłości

Ona - światowej sławy dziennikarkai publicystka, laureatka najbardziej prestiżowej amerykańskiej nagrody dziennikarskiej – Pulitzera, a od niedawna członkini jej kapituły. Z pochodzenia Amerykanka, jednak przyznaje, że to w Polsce znalazła swoje miejsce na ziemi. On – dziennikarz, polityk, były marszałek Sejmu, późniejszy szef MON i MSZ, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Ich dwa światy połączyły się w jeden, wspólny.

Anne Applebaum przeprowadziła się do Warszawy w 1988 roku, ale pierwszy raz przyjechała tu dwa lata wcześniej. Była absolwentką Yale i London School of Economics. Swoją karierę dziennikarską rozpoczynała jako korespondentka tygodnika The Economist, na którego łamach pojawiały się jej artykuły na temat przemian społeczno-politycznych w Europie Wschodniej. Następnie współpracowała z The Spectator, Evening Standard,  Slate czy The Washington Post. W swoich tekstach komentowała zagraniczną politykę i udowadniała, że jest świetnym obserwatorem. Nic dziwnego, że ukochana Radosława Sikorskiego jest dziś uważana za jedną najbardziej cenionych, podziwianych komentatorek i dziennikarek na świecie.  

„W Polsce jest mój jedyny dom, jaki stworzyłam w dorosłym życiu. Nie mam innego. Kiedy przyjechałam tu po raz pierwszy pod koniec 1986 roku, Polska mnie zachwyciła. To był wtedy oczywiście kompletnie inny kraj. Z jednej strony puste sklepy, bieda, szarość i milicja na ulicach. A z drugiej podziemna „Solidarność”. Wystarczyło wejść głębiej, żeby poznać fantastycznych ludzi opozycji, którzy prowadzili intensywne życie intelektualne, toczyli ciekawe polityczne spory. Dla mnie, dziennikarki, tamta Warszawa była po prostu bardzo interesującym miejscem do życia. Była wyzwaniem z intelektualnego punktu widzenia. Czułam nadchodzące wielkie zmiany i chciałam być ich częścią. Tu działa się historia. Nie przyszło mi do głowy, żeby stąd wyjechać”, mówiła w ostatnim wywiadzie VIVY! Beacie Nowickiej.

Zobacz też: Anne Applebaum od 35 lat mieszka w Polsce: „Dziś mogę śmiało powiedzieć, że tutaj jestem u siebie”

Anne Applebaum, Radoslaw Sikorski, 2006, Wiktory
Fot. TRICOLORS/East News

Anne Applebaum i Radosław Sikorski na gali Wiktory, 2006 rok

Ślub i wesele

Anne Applebaum i Radosław Sikorski świetnie się uzupełniają i doskonale rozumieją. A połączyła ich wspólna praca. „Pochodziliśmy z mężem z różnych krajów. Ja, Amerykanka o korzeniach żydowskich, on Polak”, wspominała pisarka. W tamtym czasie oboje byli młodymi dziennikarzami. Traf chciał, że wyruszyli razem w podróż, która jak się potem okazało, wpłynęła na całe życie. 

Upadał mur berliński. Radosław Sikorski i Anne Applebaum wybrali się samochodem do Berlina, by znaleźć się w centrum wydarzeń i móc odpowiednio zrelacjonować historyczną chwilę. Jeszcze bardziej się do siebie zbliżyli. Przyszła żona ujęła Radosława Sikorskiego swoją wiedzą, inteligencją, talentem i spostrzegawczością.

Co ciekawe, kiedy się spotkali, oboje byli w innych związkach. A jednak postanowili zawalczyć o to uczucie. Chociaż małżonkowie rzadko mówią o swoim życiu, to od czasu do czas zdarza się, że uchylają rąbka tajemnicy. Anne Applebaum w jednej z rozmów wyznała, że decyzja o tym, by sformalizować związek przyszła naturalnie. Jak wyglądały zaręczyny? Nie były spektakularne. „Nie było tego całego performance z pierścionkiem i w ogóle”, zwierzyła się [cytat za Fakt.pl].

Na ślubnym kobiercu stanęli w 1992 roku. W organizacji uroczystości pomagała mama pisarki. „Ludzie się pobierają w różnych oryginalnych miejscach, na pustyni, w górach, na plaży, a ja miałam replikę z wesela moich rodziców w ich ogrodzie. Mama wyprodukowała całe to wesele, absolutnie wszystko było jej, począwszy od sukni, którą byłam zachwycona. (...) Mama ją miała, idąc do ślubu, jej siostra też, jeszcze pół roku temu moja kuzynka ją włożyła na swój ślub. Tylko moje siostry się uparły, że jej nie założą”, mówiła Anne Applebaum na łamach „Matki Polki". Wspólnie z Radosławem Sikorskim doczekali się dwóch synów: Aleksandra i Tadeusza. Swoim pociechom starali się zapewnić wszystko, czego potrzebowali, zależało im na tym, by wychować ich na mężczyzn, którzy będą kierowali się w życiu najważniejszymi wartościami. To zaowocowało. Synowie pary są zaradni, rozsądni i samodzielni. „Nasz starszy syn, teraz na uniwersytecie, utrzymuje się sam, to znaczy my płacimy czesne, a on nie prosi o żadne pieniądze ekstra, pracuje w barze, robi research dla jakiegoś profesora, udziela korepetycji. Dużo podróżuje i wszystkie podróże opłaca sobie sam. Młodszy syn w te wakacje, po skończeniu szkoły średniej, przepracował całe lato w polskiej firmie komputerowej”, zwierzała się ceniona pisarka [cytat za Fakt.pl].

Sprawdź też: Różnorodność, tolerancja, poszanowanie praw kobiet... Anne Applebaum o Polsce jej marzeń

OFF Camera Festival
Fot. Engelbrecht/AKPA

Radosław Sikorski i Anne Applebaum z synami na OFF Camera Festival" w Krakowie, 2011 rok 

Radosław Sikorski,  Anne Applebaum, Konwencja wyborcza Radosława Sikorskiego w Bydgoszczy, 2010 rok
Fot. MAREK HANYZEWSKI/REPORTER

Radosław Sikorski i Anne Applebaum, Konwencja wyborcza Radosława Sikorskiego w Bydgoszczy, 2010 rok

Radosław Sikorski, Anne Applebaum, Wybory Samorządowe 2014 Polska
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER

Radosław Sikorski i Anne Applebaum, Wybory Samorządowe 2014 

Miłość Anne Applebaum i Radosława Sikorskiego

Anne Applebaum i Radosław Sikorski na każdym kroku wspierają się w życiu prywatnym i zawodowym. Część wspólnego życia spędzili w USA, w Waszyngtonie. Potem wrócili do Polski. Każdą przeszkodę, która pojawiała się na ich drodze pokonywali wspólnie. Są prawdziwymi partnerami, przyjaciółmi, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. W jednym z wywiadów Radosław Sikorski z czułością opowiadał o wspólnym życiu z ukochaną.  „Żona, która potrafi i ugotować, i napisać książkę, to skarb. Ale trzeba mieć silną osobowość, żeby zdzierżyć blisko siebie inny silny charakter. Międzynarodowe małżeństwo, na dodatek z taką osobą jak Ania, to nieustające pole negocjacji. To, że ciągle jesteśmy w ruchu i realizujemy ambitne projekty, uchroniło nas od rutyny”, zwierzał się polityk.   

W 2013 roku Anne Applebaum otrzymała polskie obywatelstwo. „Od 20 lat jestem związana z Polską. Mam męża Polaka, moje dzieci są Polakami i myślę, że nadszedł już ten czas. Poznałam też wielu ludzi stąd, którzy teraz są moimi przyjaciółmi”, mówiła w jednym z wywiadów [cytat za Polska Times].

Małżonkowie stworzyli swój raj na ziemi w Chobielinie pod Szubinem. Tutaj dorastali ich synowie. Stąd też pochodzi rodzina Radosława Sikorskiego. Polityk spędził tu czasy młodości, a w Bydgoszczy chodził do szkoły. Anne Applebaum z sentymentem i poruszeniem opowiadała Beacie Nowickiej o życiu w dworku. „Kiedy przyjechałam do Chobielina pierwszy raz, było tu pięknie, cicho, głucho i daleko od cywilizacji. Dworek był kompletną ruiną: zgniłe podłogi, zamiast okien dziury i walące się stropy. Mieliśmy plan, żeby go odremontować. Myśleliśmy, że potrwa to dwa lata, a trwało… piętnaście. Głównie Radek z rodzicami się tym zajmowali, ja wkroczyłam do akcji na etapie urządzania wnętrz. W Chobielinie pisałam wszystkie moje książki, bo tutaj mam więcej ciszy, spokoju. Lubię być tam, gdzie jest pięknie. Dziś pada deszcz, ale ostatnio wszędzie leżał śnieg, świeciło słońce. Wspaniały widok”, opowiadała Anne Applebaum na łamach VIVY!.

Z tym miejscem związane są ich najpiękniejsze wspomnienia. Z dala od pośpiechu i całego świata, odpoczywają, pracują i czerpią inspirację.

Anne Applebaum i Radosławowi Sikorskiemu życzymy wszystkiego, co najlepsze!  

Źródło: Onet Wiadomości, Polska Times, Na Temat, Vogue Polska, Fakt.pl

Radosław Sikorski, Anne Applebaum, Uroczystosc wreczenia Nagrody Solidarnosci Mustafie Dzemilewowi, 2014 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Radosław Sikorski, Anne Applebaum, Uroczystość wręczenia nagrody Solidarności dla Mustafy Dżemilewa, 2014 rok 

Anne Applebaum, Viva! 1/2022
Fot. Olga Majrowska

Anne Applebaum w sesji VIVY!, 2022 rok 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?