EN_01184625_8939, Jerzy Bończak, Ewa Bończak, 2008 rok
Fot. TRICOLORS/East News
HISTORIA MIŁOŚCI

Razem przetrwali najgorsze kryzysy. Jerzy i Ewa Bończakowie są 47 lat po ślubie

Dziś urodziny aktora

Olga Figaszewska 29 lipca 2023 14:10
EN_01184625_8939, Jerzy Bończak, Ewa Bończak, 2008 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Jerzy Bończak jest jednym z najbardziej cenionych aktorów i reżyserów teatralnych w Polsce. Na swoim konie ma ponad trzysta ról! Prywatnie jest szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem. Nie ukrywał, że  rodzina płaciła wysoką cenę za jego sukces. Wspólnie z ukochaną żoną Ewą w tym roku będą świętować 47. rocznicę ślubu. Ich związek przechodził wzloty i upadki, jednak zawsze udawało im się zawalczyć o miłość. „To prawda, że życie z aktorem do łatwych nie należy. Za to nigdy nie jest nudne”, wspominała ukochana artysty. Co mówią o małżeństwie i łączącej ich relacji?

Jak Jerzy Bończak poznał ukochaną?

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Aktor swoja ukochaną żonę spotkał w SPATiF-ie. Chociaż zdobył jej numer telefonu, to nigdy nie zadzwonił. „Po prostu postanowiłem zagrać.  Wydaje mi się, że człowiek odkrywający się natychmiast, od razu, jest przegrany, nie ma szans w dalszym etapie”, mówił Jerzy Bończak w jednym z wywiadów [cytat za Film Wp.pl].

Okazało się, że byli sobie przeznaczeni. Po kilku miesiącach spotkali się ponownie na Woronicza, gdzie Ewa Bończak pracowała w redakcji rozrywki. To spotkanie zmieniło ich życie i udowodniło, że nie są w stanie uciec od tej miłości. Od tamtej pory są nierozłączni i wspólnie podążają przez życie. Połączyło ich szczere uczucie, pewność, że mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji. Jerzemu Bończakowi zależało na kontynuowaniu znajomości. Jednak artysta miał wiele obaw. Myślał, że związek pozbawi go niezależności i pewnym stopniu ograniczy.  

„Nigdy nie chciałem być zdominowany przez swoją partnerkę. Nie chciałem, by po wypowiedzeniu słowa: „kocham” założyła mi kajdanki na ręce i opaskę na oczy. Kocham swoją żonę, ale zdaję sobie sprawę, że dwoje ludzi w związku nie może tak do końca odkryć swoich kart”, mówił [cytat za fakt.pl].

SPRAWDŹ TEŻ: „Trzeba się słuchać i być dla siebie dobrym”. Historia wyjątkowej miłości Joanny Brodzik i Pawła Wilczaka

Jerzy Bończak, Ewa Bończak, 2000
Fot. Michal Gmitruk / Forum

Jerzy i Ewa Bończakowie, 2000 rok

Historia miłości Jerzego i Ewy Bończaków

Jerzy i Ewa Bończakowie pobrali się zanim na świecie pojawiło się ich pierwsze dziecko. Był 1976 rok. Zakochanym długo nie spieszyło się do sformalizowania związku. Podkreślali, że podpisywanie zobowiązań nie jest konieczne. „Ewie zależało na sformalizowaniu naszego związku. Była w ciąży, rozumiałem, że ślub da jej poczucie bezpieczeństwa, więc zostaliśmy małżeństwem”, cytował wypowiedź aktora Na Żywo. Nie każdy wie, że artysta nie nosi obrączki. Okazje się, że jest przesądny. W jednym z wywiadów opowiedział pewną historię. 

„Kiedy po ślubie założyłem obrączkę, jak nożem uciął skończyły się dla mnie wszystkie propozycje pracy. Przez miesiąc nikt nie zadzwonił, nawet z radia.  Powiedziałem do żony, że zdejmuję obrączkę. I proszę mi wierzyć, następnego dnia posypały się oferty. Poprosiłem żonę o wybaczenie i schowałem obrączkę do szuflady”, mówił Jerzy Bończak [cytat za Fakt].

Jerzy Bończak, Ewa Bończak, 2000 rok
Fot. Michal Gmitruk / Forum

Praca dla Jerzego Bończaka zawsze była bardzo ważna. Aktor cały czas spełnia się w zawodzie. W wywiadach nie ukrywał, że często podporządkowywał swoim życiowym obowiązkom. Spawy rodzinne na swoje barki brała jego żona, Ewa. Ukochana aktora podkreślała, że związek z nim nie jest prosty i bywa nieprzewidywalny. „Mamy tak mało czasu dla siebie, że właściwie wciąż od nowa się poznajemy. Oczywiście nie wszystko nas w sobie zachwyca. Najtrudniej jest przed premierą, kiedy cała rodzina usiłuje Jurkowi pomóc. Aktorzy przeżywają stresy samotnie, ale wiem, że Jurek zawsze czeka na moją recenzję. I choć nie lubi, gdy coś mi się nie podoba, uważnie słucha moich rad ”, zwierzała się pani Ewa.

A Jerzy Bończak mówi wprost, że na każdym kroku liczy się z jej zdaniem i słucha uwag ukochanej. Wspólnie doczekali się dwójki pociech: Piotra i Anny. Artysta podziwia ją, jak wiele poświęciła, ile była w stanie udźwignąć. Żona imponuje mu swoją siłą.

„Żona przejęła trudny obowiązek wychowywania dzieci. Zwolniła mnie z tego. Nie odczuwałem tego, że brakuje mnie w domu. Taki jestem, taki zawód uprawiam, już tego nie zmienię. Aktorstwo to dla mnie najważniejsza rzecz w życiu. Poświęcam temu najwięcej czasu. Rodzina może mieć o to słuszne pretensje. Praca w teatrze mnie napędza, dzięki temu żyję”, mówił w Kulisach Sławy TVN.

Syn aktora potwierdza, że częste wyjazdy, angaże taty odbiły się na ich relacjach. „Będąc dzieckiem odczuwałem jego wielki brak, bo go po prostu z nami nie było. Dużo pracował, późno wracał i tak się mijaliśmy. Porozumienie między nami pojawiło się dopiero, jak zacząłem dorastać. Wcześniej nie byłem dla niego partnerem”, dodawał Piotr Bończak. Teraz czas i uwagę Jerzy Bończak poświęca ukochanym wnukom. Na nich przelewa  swoją miłość.

ZOBACZ TEŻ: Historia jednej piosenki: Zaczęło się od „Kocham Cię”. Kazik nie wierzył, że „Do Ani” będzie hitem

Jerzy Bończak z żoną, Ewą, Ewa Bończak, 2014 rok
Fot. Podlewski/AKPA

Aktor nie ukrywa też, że ma za sobą trudną walkę. W okresie szczytu popularności, wpadł w sidła nałogu. Tak próbował odreagowywać stres związany z zawodem. W końcu alkohol zaczął przeszkadzać mu w pracy, wpływał na jego zdrowie i relacje. Zagrażał też jego małżeństwu. „A dla mnie praca, razem z rodziną, to najważniejsze rzeczy w życiu”, tłumaczył. Udało mu się zawalczyć o siebie i pokonać uzależnienie dzięki ogromnemu wsparciu żony, determinacji.  ,,Nie wiem, czy wyszedłbym na prostą, gdyby nie wsparcie żony”, mówił.

„Kończąc 50 lat, na imprezie urodzinowej zrobiłem sobie drinka i postanowiłem, że to będzie ostatni drink w moim życiu. Nie do końca się to udało, bo po drodze miałem dwie, trzy wpadki, ale one już definitywnie zakończyły ten rozdział mojego życia”, mówił w Kulisach Sławy.

To był też sprawdzian dla ich relacji. Dziś Jerzy i Ewa Bończakowie cieszą się życiem. Kochają się, wspierają… Potrafią pielęgnować swoją miłość. Najchętniej wypoczywają w domu na Warmii. Tam też aktor ucieka, kiedy czuje, że potrzebuje chwili samotności. „W ciszy mogę się odizolować od pędzącego świata i przede wszystkim odpocząć. Ewa nie tęskni za mną, bo dzięki takim rozstaniom poznajemy się na nowo”, cytat za Fakt.pl.

Dzisiaj Jerzy Bończak świętuje swoje 74 urodziny. My życzymy mu kolejnych szczęśliwych lat. 

Źródło: Kulisy Sławy TVN, Na Żywo, Fakt.pl, Świat Seriali, Fakt, Film Wp.pl, Pomponik.pl, Interia

Jerzy Bończak, Ewa Bończak, 2014 rok
Fot. VIPHOTO/East News

Jerzy Bończak z żoną Ewą, 2014 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.