Helena Biedroń, mama Roberta Biedronia, matka Roberta Biedronia
Fot. Rafal Gaglewski/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Helena Biedroń odpowiada na zaproszenie Andrzeja Dudy: „Proszę najpierw przeprosić”

„Ludzie na pana patrzą...”

Redakcja VIVA! 17 czerwca 2020 12:05
Helena Biedroń, mama Roberta Biedronia, matka Roberta Biedronia
Fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

Sobotnie wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy wciąż budzi wiele emocji. „Przez cały okres komunizmu w szkołach dzieciom wciskano komunistyczną ideologię. To był bolszewizm. Dzisiaj też próbuje nam się i naszym dzieciom wciskać ideologię, tylko inną, zupełnie nową. To jest taki neobolszewizm. Próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia”, powiedział o społeczności LGBT. Te słowa wywołały ogólnokrajową dyskusję, a głos zabierają również osoby nie związane bezpośrednio z polityką. Jedną z nich jest Helena Biedroń, mama Roberta Biedronia.

Helena Biedroń odrzuciła zaproszenie Andrzeja Dudy

„Nazywam się Helena Biedroń. Przyjechałam tu z daleka, ale mam panu coś ważnego do powiedzenia: nie mogę milczeć, kiedy mojemu dziecku ktoś robi krzywdę”, mówiła Helena Biedroń, czytając swój list otwarty do Andrzeja Dudy. „Jest pan rodzicem, ojcem przepięknej i zdolnej córki. Jestem pewna, że bardzo pan ją kocha i jest pan z niej bardzo dumny. Wiem, że zrobi pan wszystko, by była bezpieczna i szczęśliwa. Że odda pan wszystko, by obronić ją przed wyzwiskami, przemocą, nienawiścią [...]”, dodała.

„Panie prezydencie, nie jest łatwo stanąć w tym miejscu i powiedzieć to, co chcemy powiedzieć: to, co pan mówi o naszych dzieciach, potwornie nas boli i rani”, podkreśliła, nawiązując do wypowiedzi polityka o społeczności LGBT.

„W imieniu wielu matek bardzo proszę, żeby pan nie ranił innych osób, nie krzywdził naszych dzieci. Ludzie na pana patrzą i pana słuchają. Jako głowa państwa ma pan moc robienia rzeczy złych i dobrych. Jako matka proszę, żeby pan przestał. Nasze córki i synowie to ludzie, nasze dzieci, które kochamy. Niech pan, panie prezydencie zrobi to, co jest nakazem każdego człowieka: stanie po stronie dobra”, poprosiła.

Jak poinformował Robert Biedroń, Andrzej Duda odpowiedział na ten apel, zapraszając kandydata na prezydenta i jego mamę do Pałacu Prezydenckiego. Helena Biedroń skomentowała ten ruch.

„Właśnie wróciłam do rodzinnego Krosna po długiej podróży spod pańskiego pałacu. Kiedy dotarła do mnie wiadomość, że zaprasza mnie pan wraz z Robertem na spotkanie, zastanawiam się dlaczego”, mówi na nagraniu, udostępnionym na Facebooku syna.

„Obawiam się, że po to, żeby się ze mną pokazać. Żeby ludzie zobaczyli, że się pan ze mną dogadał. A ja nie chciałabym, żeby pan sobie robił ze mną zdjęcia, a w głowie miał ciągle to samo. To samo krzywdzące przekonanie, które rani nasze dzieci, siostry i braci, najbliższych i przyjaciół. Nie chciałabym, żeby tak było”.

„Jeżeli pan naprawdę chce się spotkać, to proszę najpierw przeprosić. Przeprosić dzieci tych matek, które były ze mną pod Pałacem. I tysiące innych, które pańskie słowa głęboko dotknęły. Ludzie na pana patrzą, więc niech pan przeprosi i stanie po stronie dobra. Wtedy przejadę raz jeszcze to 500 kilometrów, żeby się z panem spotkać”, dodała.

Słowa mamy poparł sam Robert Biedroń. „Panie prezydencie Andrzeju Dudo, rozmawiajmy. Ale pierwszym słowem w tej rozmowie musi być „przepraszam”. Tu nie chodzi o moją mamę ani o mnie, ale o wszystkich ludzi, których skrzywdziły pańskie wypowiedzi. Mowa nienawiści rani mocniej niż plucie czy pięści”, napisał na swoim Twitterze.

Kim jest Helena Biedroń, mama Roberta Biedronia?

Teraz nikt nie ma wątpliwości, że mama jest największym wsparciem Roberta Biedronia, ale ich relacja nie zawsze układała się pomyślnie. W 2019 roku głośno było o sprawie sprzed prawie dwudziestu lat – zgodnie z ustaleniami mediów, Helena Biedroń wniosła wtedy do Sądu Rejonowego w Krośnie akt oskarżenia przeciwko synowi. Lider Wiosny usłyszał zarzuty o znęcanie się oraz spowodowanie lekkiego uszczerbku na zdrowiu.

Proces nigdy nie doszedł do skutku, a pani Helena wycofała pozew. „Ten dramat, jaki się wtedy przydarzał... To było z nieporozumień rodzinnych”, przyznała po wielu latach, kiedy wraz z synem otwarcie odpowiedziała o tym, co działo się w ich domu rodzinnym.

Robert Biedroń i Helena Biedroń nie ukrywają, że trudne doświadczenia z przeszłości miały ogromny wpływ na ich życie, jednak dziś relacja mamy z synem jest pełna miłości i wzajemnego szacunku. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.