Górniak, Majewski, Chylińska...

Konrad Szczęsny 7 maja 2019 11:26

Maturzyści przystąpili właśnie do najważniejszego jak do tej pory egzaminu w swoim życiu, czyli matury. Jednak nie wszystkie polskie gwiazdy mogą pochwalić się tym osiągnięciem! Edyta Górniak, Kayah, a nawet... Andrzej Wajda! Oni nie zdawali egzaminu maturalnego, jednak nikt nie podważa ani ich dorobku artystycznego i wkładu w rozwój polskiej kultury, ani talentu, ani życiowej mądrości. Powodów, dla których zakończyli edukację na tym, a nie innym etapie jest wiele. Jedni z powodu sytuacji politycznej, inni (i to zdecydowana większość!) z powodu wielu zobowiązań zawodowych – nauka kolidowała w ich przypadku z trasami koncertowymi, nagrywaniem płyt czy też innymi obowiązkami, będącymi konsekwencją odniesienia sukcesu.

Co gwiazdy mówiły o powodach, dla których nie przystąpiły do egzaminu dojrzałości? Sprawdźcie! 

1/8
Agnieszka Chylińska, Forever Child
Copyright @Adam Pluciński / Warner Music Poland
1/8

W trakcie gali rozdania Fryderyków w 1996 r. Agnieszka Chylińska wykrzyczała ze sceny słynne „nauczyciele... fu*k off”, co odbiło się w mediach szerokim echem. Niewiele osób dziwi zatem, że nigdy nie przystąpiła do egzaminu maturalnego. Ma to oczywiście związek z rozpoczęciem kariery w młodym wieku, wieloma trasami koncertowymi oraz nagrywaniem kolejnych płyt. W 2015 r. pojawiły się jednak plotki, że wokalistka chce uzupełnić braki w edukacji. Ona jednak owych rewelacji nigdy nie skomentowała.

2/8
Edyta Górniak
Copyright @Marlena Bielinska/MOVE
2/8

Edyta Górniak była uczennicą Technikum Ogrodniczego w Prószkowie (woj. opolskie), zaś później Technikum Ogrodniczo-Pszczelarskiego w Kluczborku. Jednak edukację przerwała, gdy była w III klasie, ze względu na próby i występy w musicalu Metro Janusza Józefowicza. Artystka wiele razy żartobliwie podkreślała, choćby w trakcie występów na scenie, że gdyby nie kariera muzyczna... zostałaby technikiem pszczelarzem!

3/8
Szymon Majewski, VIVA! 2010
Copyright @Robert Wolański
3/8

Szymon Majewski również miał problem z zaliczeniem egzaminu maturalnego. Jak przyznał w wywiadach, jego możliwości przerósł egzamin... z matematyki. W kolejnych latach, na skutek rozpoczęcia kariery w radio i telewizji, na kolejne podejście do matury showmanowi zabrakło czasu.

4/8
Andrzej Wajda, najlepsze cytaty
Copyright @East News
4/8

Mało osób wie, że również... Andrzej Wajda nie podszedł do egzaminu maturalnego. Wszystko z powodu sytuacji politycznej w kraju. Genialny reżyser uczęszczał w trakcie okupacji na tzw. tajne komplety i zdał jedynie „małą maturę” (dzisiaj porównać by ją należało do egzaminu gimnazjalnego). Sprawa wyszła na jaw, gdy wysłał do Daniela Olbrychskiego list z gratulacji po obronie pracy magisterskiej. „Nie jest godny wręczyć Ci tytułu magistra ten, kto sam nie ma nawet matury...” napisał wówczas reżyser.

5/8
Robert Gawliński
Copyright @Krzysztof Opaliński
5/8

Robert Gawliński zakończył edukację w wieku 19 lat. Co prawda może pochwalić się ukończeniem szkoły średniej, jednak nigdy nie podszedł do egzaminu maturalnego, ze względu na rozwój kariery muzycznej.

6/8
Dawid Kwiatkowski
Copyright @ADAM PLUCIŃSKI/MOVE
6/8

O edukacji Dawida Kwiatkowskiego dwa-trzy lata temu mówiło się bardzo dużo. Głównie dlatego, że gwiazdor młodego pokolenia bardzo szybko osiągnął sukces i nie stronił od takich uciech, jak papierosy czy alkohol. Okazało się, że intensywny tryb życia uniemożliwił mu ukończenie szkoły...

– Musiałem uciec ze szkoły dwa lata przed jej zakończeniem. Miałem 18 lat, mieszkałem już w Warszawie i po pół roku przerwy chciałem wrócić do szkoły. „Chodziłem" do szkoły przez internet. Codziennie wysyłano mi materiały do nauki, a ja musiałem odsyłać im odpowiedzi. Po roku miałem się pojawić na egzaminach. Dostałem e-mailem terminy egzaminów i okazało się, że pokrywają mi się z koncertami. Nie dało się tego odwołać, ponieważ umowy były już podpisane. W szkole nie rozumieli, jak to jest, że skoro nie ma mnie przez cały rok, to przecież mogę przyjść w ten jeden jedyny dzień. Nie mogłem nic z tym zrobić. To była moja ostatnia próba – wyznał Dawid Kwiatkowski w wywiadzie dla VIVY!.

7/8
Copyright @Magda Wunsche & Samsel
7/8

Również Kayah zwierzyła się w jednym z wywiadów, że nie ma matury! „Tak się złożyło, że tuż przed maturą weszłam do studia, nagrywałam swoją pierwszą płytą i niestety matura już mnie ominęła. Później jeszcze raz dokonałam próby podejścia, próbowałam się uczyć wieczorowo, ale jakoś sytuacja ławkowa mnie nie nęci. Może nie powinnam się przyznawać do takich rzeczy. Mój syn zawsze na pytanie: Uczysz się? Jesteś gotowy do szkoły? Zawsze odpowiada: „Daj spokój, Albert Einstein, Steve Jobs rzucili szkołę. Więc ja też rzuciłam szkołę”, wyznała w programie Pytanie na Śniadanie piosenkarka.

8/8
Paulina Młynarska
Copyright @Krzysztof Opaliński
8/8

Także Paulina Młynarska nie podeszła do egzaminu maturalnego, czego nigdy nie ukrywała. Wszystko dlatego, że jej kariera nabrała rozpędu, gdy miała zaledwie 16 lat. Wyjechała wówczas do Francji, gdzie zagrała w serialu erotycznym Różowa seria. W 1990 ukończyła Education Camp w Paryżu i zdobyła podstawowe wykształcenie: – [...] wtedy musiało być: szkoła, matura, studia, a jak nie, to jest się wykolejeńcem. - No to jestem trochę wykolejeńcem: nie zrobiłam matury, nie ukończyłam studiów, ale to nie znaczy, że się nie uczyłam, że nie pracowałam nad sobą – mówiła w wywiadzie dla VIVY!. „Nie mam poczucia, że brak matury przeszkodził mi w czymś w życiu. Jestem wykształcona, oczytana. Otoczenie nie wyrzucało mi, że nie mam papierka, podkreślała dziennikarka w innym wywiadzie.

Inne gwiazdy, które przyznały się do braku matury, to m.in. Maciej Maleńczuk, Zbigniew Hołdys, Kamil Bednarek czy Robert Kubica.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.