Matura, test ósmoklasisty, egzamin
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Tak zmienią się matury i egzaminy ósmoklasisty! Podano szczegóły

Minister edukacji zapowiedział radykalne zmiany

Redakcja VIVA! 20 listopada 2020 20:44
Matura, test ósmoklasisty, egzamin
Fot. Adobe Stock

Jak poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek, zespół ekspertów zakończył proces formowania nowej podstawy programowej przedmiotów egzaminacyjnych. "Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o ok. 20-30 procent", powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej. Nowe zasady będące reakcją na realia epidemiczne w Polsce wejdą w życie jednorazowo. Tak zmienią się matury i egzaminy ósmoklasisty w 2021 roku!

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021. Minister edukacji zapowiedział radykalne zmiany

Minister edukacji Przemysław Czarnek powołał w październiku zespół ekspertów, w którego skład weszli praktykujący nauczyciele, przedstawiciele kadry akademickiej, członkowie Centralnej Komisji Edukacyjnej oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Ich zadaniem było opracowanie nowych wymagań egzaminacyjnych. O zakończeniu pracy zespołu ekspertów poinformowano podczas konferencji prasowej w czwartek, 19 października. Przemysław Czarnek wraz z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem przedstawili także jej efekty. 

Jak tłumaczył minister edukacji, skorygowanie podstawy programowej w zakresie przedmiotów egzaminacyjnych było potrzebne, gdyż obecni maturzyści i ósmoklasiści byli poszkodowani najpierw z powodu strajku nauczycieli, a następnie z powodu konieczności wprowadzenia nauki zdalnej. "Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o ok. 20-30 procent", powiedział Przemysław Czarnek. "Uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się normalnie, w systemie stacjonarnym i przez cały czas", uzasadniał decyzję. 

Jakie zmiany wprowadzone będą podczas egzaminów w przyszłym roku? Wiceminister edukacji poinformował, że ósmoklasiści będą mieli do rozwiązania mniej zadań, przy czym otrzymają na nie tyle samo czasu. Dotyczyć będzie to zarówno egzaminu z matematyki, języka polskiego, jak i języka obcego. Na egzaminie z matematyki znajdzie się ponadto mniejsza ilość zadań otwartych, natomiast z języka polskiego - do wyboru będzie albo rozprawka, albo opowiadanie. 

Ilość zadań do rozwiązania zmniejszona zostanie także na podstawowym egzaminie maturalnym z matematyki. Od maturzystów nie będzie się wymagać także podejścia do egzaminu na poziomie rozszerzonym. "Uczniowie będą mogli do niego przystąpić, takie są często oczekiwania uczelni, natomiast takiego obowiązku w tym roku nie będzie", powiedział Maciej Kopeć. 

Następnym krokiem w procesie formowania nowej podstawy programowej przedmiotów egzaminacyjnych będzie zbieranie uwag do propozycji zmian, na które MEN oczekiwać będzie do 27 listopada. "Po konsultacjach zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia z załącznikami jeszcze w grudniu tego roku tak, żeby CKE mogła przygotować skorygowane arkusze egzaminacyjne i skorygowany informator egzaminacyjny", poinformował minister edukacji. 

Lista propozycji nowych wymagań egzaminacyjnych oraz zmian w arkuszach opublikowana została na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…