Grace Kelly i książę Rainier III, 6.07.1965 rok
Fot. Philip Townsend/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images
Królewskie życie

Grace Kelly: by zostać żoną księcia Rainiera III... musiała zapłacić posag

Wynosił on aż dwa miliony dolarów!

Marta Nawacka 30 sierpnia 2022 10:29
Grace Kelly i książę Rainier III, 6.07.1965 rok
Fot. Philip Townsend/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

Dla miłości porzuciła aktorstwo, mimo że była u szczytu kariery. Ślub z ukochanym okazał się jednak dla Grace Kelly mniej bajkowy niż się spodziewała. By utalentowana aktorka w ogóle mogła poślubić księcia Rainiera III, jej rodzina musiała... zapłacić posag w wysokości 2 milionów dolarów. Surowy ojciec przyszłej księżnej uważał to za niezwykle niehonorowe i nie krył swojego oburzenia... Mężczyzna uważał, że jego córka „nie musi płacić żadnemu mężczyźnie, aby ją poślubił”.

Grace Kelly: z miłości do księcia porzuciła aktorstwo

Zanim Grace Kelly wyszła za księcia Rainiera III z Monako, była uznaną i cenioną aktorką. Do dziś uważa się ją za jedną z największych aktorek wszech czasów. Miała 25 lat, kiedy za rolę w filmie „Dziewczyna z prowincji” została nagrodzona Oscarem. Niedługo później utalentowana, piękna kobieta była jedną z najważniejszych osób z amerykańskiej delegacji na festiwalu filmowym w Cannes. Kariera Grace Kelly nabierała tempa, a ona sama była jedną z najlepiej opłacanych i najbardziej szanowanych aktorek.

Podróż do Europy wpłynęła jednak na jej życie bardziej niż mogłaby się spodziewać. Grace Kelly została zaproszona do monakijskiego pałacu na sesję zdjęciową. Wówczas poznała księcia Rainiera III. Oboje od razu zapałali do siebie uczuciem, a już rok później wzięli ślub. Jednak, aby gwiazda kina mogła poślubić księcia i zostać księżną Monako, zmuszona była do wielu wyrzeczeń... Aktorka musiała zrzec się obywatelstwa amerykańskiego i poddać się testom sprawdzającym płodność.

Czytaj też: Nie żyje Bolko von Pless, dziedzic zamku Książ. Arystokrata miał 86 lat

Grace Kelly, około 1955 roku
Fot. Hulton Archive/Getty Images)

Grace Kelly, około 1955 roku

Grace Kelly po otrzymaniu Oscara, 30.03.1955 rok
Fot. Hulton Archive/Getty Images
Grace Kelly po otrzymaniu Oscara, 30.03.1955 rok

By Grace Kelly mogła zostać żoną księcia Rainiera, musiała zapłacić posag

Grace Kelly musiała spełnić jeszcze jeden warunek, by mogła zostać żoną księcia Rainiera III. Okazuje się, że rodzina aktorki musiała zapłacić posag w wysokości... 2 milionów dolarów. Ojciec przyszłej księżnej miał nie kryć złości, że jego córka musi zapłacić tak duże pieniądze za to, żeby poślubić księcia. Jednak to nie suma była problemem. Jack Kelly był trzykrotnym medalistą olimpijskim, a także członkiem amerykańskiej drużyny wioślarskiej. Gdy zakończył karierę sportową, dorobił się wielkiej fortuny: był właścicielem największych ceglanych przedsiębiorstw na Wschodnim Wybrzeżu. Fakt płacenia posagu był dla niego zwyczajnie niehonorowy. Podobno powiedział nawet, że jego córka „nie musi płacić żadnemu mężczyźnie, aby ją poślubił”.

Miłość Grace Kelly do księcia Monako okazała się jednak silniejsza i podobno aktorka sama postanowiła opłacić połowę posagu. Portal ranker.com donosi, że miał jej w tym pomóc również Arystoteles Onassis, przyjaciel przyszłego męża. Sama obecność gwiazdy kina w monakijskiej rodzinie królewskiej miała być dla royalsów korzystna. Według ekspertów łączne zarobki i premie aktorki za pięć lat pracy w Hollywood mogły wynieść nawet 1,5 miliona dolarów, co jest równowartością dzisiejszych 15 milionów dolarów. W 2019 roku oszacowano majątek jedynego syna księcia Rainiera III i Grace Kelly, księcia Alberta, na miliard dolarów.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Elżbieta II nienawidzi rodziców księżnej Kate! Co jest powodem?

Grace Kelly i książę Rainier III, 18.04.1956 rok
Fot. Reg Birkett/Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Grace Kelly i książę Rainier III, 18.04.1956 rok

Grace Kelly i książę Rainier III z dziećmi: Albertem i Karoliną, około 1963 roku
Fot. Archive Photos/Getty Images
Grace Kelly i książę Rainier III z dziećmi: Albertem i Karoliną, około 1963 roku

Źródło: magazyn Dobre chwile

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.