E. L. James
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

„Książki to też zbiór moich fantazji seksualnych”. Kim jest E.L. James, autorka „Pięćdziesięciu twarzy Greya”?

Weronika Bruździak-Gębura 8 lutego 2017 21:15
E. L. James
Fot. Getty Images

Napisała jedną z najpopularniejszych powieści erotycznych ostatnich lat. W 2012 roku magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób. Kim jest 53-letnia E.L. James, autorka „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, która zaczynała od pisania erotycznych sequeli „Zmierzchu”?

Saga warta miliony

Jej trylogia o przygodach Christiana Greya i Anastasii Steel sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy na świecie. W USA kupiono 35 milionów kopii, co jest absolutnym rekordem. Nie inaczej jest w przypadku adaptacji sagi. Film „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, który miał premierę w 2015 roku, tylko w pierwszy weekend zarobił ponad 94 miliony dolarów, i to tylko w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy zwiastun kolejnej książki - „Ciemniejszej strony Greya”, która w piątek zawita do kin, w ciągu pierwszej doby od publikacji wyświetlono 114 mln razy.

 

Szał na przygody Christiana Greya zaczął się w 2011 roku, kiedy na rynku ukazała się pierwsza część trylogii, „Pięćdzieisąt twarzy Greya”. Kolejne części „Ciemniejsza strona Greya” i „Nowe oblicze Greya” ukazały się w kwietniu 2012 roku.

 

Polecamy też: Tak powstaje „Ciemniejsza Strona Greya”. Zobaczcie gorące zdjęcia z planu

Kim jest Erika Leonard Mitchell?

Autorka popularnej sagi, E. L. James, a właściwie Erika Leonard Mitchell, urodziła się w 1963 roku w Londynie. Jej ojciec jest Szkotem (pracował dla BBC jako kamerzysta), mama Chilijką. Mieszkali w południowo wschodniej Anglii. Mitchell skończyła prestiżowe prywatne szkoły dla dziewcząt, następnie historię na University of Kent. Po studiach została asystentką kierownika studia w Narodowej Szkole Filmu i Telewizji w Beaconsfield. W 1987 roku poślubiła scenarzystę, Nialla Leonarda, z którym ma dwóch synów. Jak z matki dwójki dzieci stała się jedną z najpoczytniejszych autorek ostatnich lat?

 

Jak stała się popularną pisarką?

Erika Leonard Mitchell nie ukrywa, że wszystko zaczęło się od innej popularnej sagi ostatnich lat, mianowicie od „Zmierzchu” Stephenie Meyer. Gdy pod koniec 2008 roku przeczytała pierwszą część sagi, tak bardzo spodobał jej się świat wykreowany przez Meyer, że przez kilka kolejnych dni przeczytała wszystkie części i to po kilka razy. W końcu zasiadła do biurka i napisała dwa erotyczne (pełne sadomasochistycznego seksu!) sequele „Zmierzchu”, które opublikowała w internecie pod tytułem „Masters of the Universe”. Początkowo jej powieść była dostępna w różnych witrynach, w końcu Mitchell umieściła ją na prywatnej stronie. Wtedy też zmieniła imiona Edward i Bella na nowe: Christian i Anastasia.

 

W sierpniu 2009 roku napisała kolejną książkę z serii „Masters of Universe”, którą nazwała „Pięćdzieisąt twarzy Greya”. Opublikowała ją w formie e-booka (z możliwością wydrukowania na żądanie) pod pseudonimem E.L. James nakładem australijskiego wydawnictwa Writer’s Coffe Shop. Wrótce ukazały się kolejne części.

 

Dzięki poczcie pantoflowej i reklamom w internecie saga stała się popularna na całym świecie. W kwietniu 2012 roku na rynku ukazała się pierwsza część sagi w edycji papierowej, nakładem brytyjsko-amerykańskiego wydawnictwa Vintage. Już pod koniec wakacji „Pięćdziesiąt twarzy Greya” pobiło sprzedażowy rekord, który należał do ostatniej części „Harry’ego Pottera”. Jednak E. L. James była zaskoczona popularnością sagi. W wywiadach mówiła, że jej książki są po prostu przejawem.... kryzysu wieku średniego. „Są tu wszystkie moje fantazje, i tyle”, zapewniała.

 

Polecamy też: Taylor Swift, Sia, Nicki Minaj. Znamy soundtrack do „Ciemniejszej strony Greya”

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.