Korona brytyjska
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Czy syn księżnej Meghan i księcia Harry'ego ma szansę zasiąść na tronie?

Linia sukcesji jest dość zawiła...

Weronika Kostyra 6 maja 2019 17:51
Korona brytyjska
Fot. Getty Images

Długo wyczekiwane pierwsze dziecko księżnej Meghan i księcia Harry'ego jest już na świecie! Syn książęcej pary urodził się dziś rano. Zarówno on, jak i szczęśliwa mama są zdrowi i czują się dobrze. Za dwa dni mamy poznać jego imię, a także zobaczyć jego pierwsze zdjęcia. Świeżo upieczony tata udzielił już pierwszego wywiadu, w którym wzruszająco opowiada o narodzinach pierworodnego syna. Pojawia się jednak pytanie: czy nowonarodzony książę na szansę, by kiedykolwiek zasiąść na brytyjskim tronie?

Linia sukcesji brytyjskiego tronu

Sukcesja tronu brytyjskiej rodziny królewskiej to długa kolejka członków rodziny Windsów. Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Następców w tej kolejce jest niemal 6 tysięcy! Oczywiście najważniejsza jest tak naprawdę pierwsza piątka, choć biorąc pod uwagę wiek Elżbiety II, niektórzy mówią, że nawet pierwsza dziesiątka. Monarchia brytyjska jest dziedziczna, więc oczywiste jest, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa - książę Karol. Co prawda według plotek zamierza on zrzec się tronu na rzecz Williama, swojego starszego syna. Informacja ta nie została jednak nigdy potwierdzona.

Tuż po księciu Karolu, który obejmie tron po królowej Elżbiecie II, w kolejce jest książę William. Choć Karol ma trójkę rodzeństwa to zgodnie z protokołem, to jego dzieci mają pierwszeństwo w linii sukcesji. Podobnie jest z dziećmi księcia Williama i księżnej Kate - George'em, Charlotte i Louisem. To oni mają pierwszeństwo choćby przed księciem Harrym, który w kolejce do brytyjskiego tronu zajmuje szóste miejsce. Jego syn zajmuje kolejne miejsce - siódme.

Realne szanse na to, by Harry i jego dzieci kiedykolwiek zasiedli na tronie, są dość niskie. Dzięki temu jego rodzina cieszy się większą swobodą i może żyć dalej od Pałacu Buckingham. Oczywiście nadal reprezentują oni rodzinę Windsorów  i wspierają królową Elżbietę II w pełnieniu oficjalnych funkcji. 

Książę Harry, księżna Meghan
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?