Księżna meghan, książę harry, książę archie
Fot. DOMINIC LIPINSKI/AFP/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Czy dzieci księżnej Meghan i księcia Harry'ego mają szansę zasiąść na tronie?

Linia sukcesji jest dość zawiła...

Weronika Kostyra 2 kwietnia 2022 18:16
Księżna meghan, książę harry, książę archie
Fot. DOMINIC LIPINSKI/AFP/East News

Pierwsza pociecha księcia Harry'ego i jego żony, księżnej Meghan, pojawiła się na świecie 6 maja 2019 roku. Chłopiec otrzymał imię Archie. Nieco ponad dwa lata później na świat przyszła jego siostra, Lilibet Diana. Oboje są oczkiem w głowie dumnych rodziców, jednak Sussexowie bardzo mocno chronią ich prywatność. Jak wygląda w ich przypadku linia sukcesji? Czy Archie i Lilibet mają kiedykolwiek szansę zasiąść na brytyjskim tronie?

Linia sukcesji brytyjskiego tronu

Sukcesja tronu brytyjskiej rodziny królewskiej to długa kolejka członków rodziny Windsów. Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Następców w tej kolejce jest niemal 6 tysięcy! Oczywiście najważniejsza jest tak naprawdę pierwsza piątka, choć biorąc pod uwagę wiek Elżbiety II, niektórzy mówią, że nawet pierwsza dziesiątka. Monarchia brytyjska jest dziedziczna, więc oczywiste jest, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa - książę Karol. Co prawda według plotek zamierza on zrzec się tronu na rzecz Williama, swojego starszego syna. Informacja ta nie została jednak nigdy potwierdzona.

Czytaj też: Małgorzata „była czarną owcą rodziny królewskiej”. Oto 10 ciekawostek z życia niepokornej księżniczki

Czy dzieci Harry'ego i Meghan mają szansę zasiąść na brytyjskim tronie?

Tuż po księciu Karolu, który obejmie tron po królowej Elżbiecie II, w kolejce jest książę William. Choć Karol ma trójkę rodzeństwa, zgodnie z protokołem to jego dzieci mają pierwszeństwo w linii sukcesji. Podobnie jest z dziećmi księcia Williama i księżnej Kate - George'em, Charlotte i Louisem. To oni mają pierwszeństwo choćby przed księciem Harrym, który w kolejce do brytyjskiego tronu zajmuje szóste miejsce. Jego syn zajmuje kolejne miejsce - siódme, zaś córka ósme.

Realne szanse na to, by Harry i jego dzieci kiedykolwiek zasiedli na tronie, są dość niskie. Dzięki temu jego rodzina cieszy się większą swobodą i może żyć dalej od Pałacu Buckingham. Tym bardziej po tym, jak syn Diany i Karola wraz z małżonką zrezygnował z pełnienia królewskich funkcji na początku 2020 roku...  

Zobacz także: Jakie sekrety skrywała Elżbieta I? Dla urody ryzykowała życiem...

Księżna meghan, książę harry, książę archie
Fot. DOMINIC LIPINSKI/AFP/East News

Książę Harry i księżna Meghna z Archiem

książę Harry, księżna Meghan, książę Archie
Fot. Toby Melville/Press Association/East News

Książę Harry, księżna Meghan, książę Archie

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.