Księżniczka Małgorzata, 19.05.1965 rok
Fot. Les Lee/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images
Królewskie życie

Małgorzata „była czarną owcą rodziny królewskiej”. Oto 10 ciekawostek z życia niepokornej księżniczki

Nieposłuszeństwo miało sprawiać jej radość

Marta Nawacka 1 kwietnia 2022 16:54
Księżniczka Małgorzata, 19.05.1965 rok
Fot. Les Lee/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images

Młodsza siostra królowej Elżbiety II to bez wątpienia jedna z najbardziej barwnych, ale również kontrowersyjnych członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej. „Dla wielu osób księżniczka Małgorzata była czarną owcą rodziny królewskiej. Ale wcale się tą reputacją nie przejmowała”, napisano w jej nekrologu na łamach New York Timesa. Księżniczka Małgorzata uwielbiała imprezowy styl życia: nie stroniła od alkoholu i papierosów, głośno było także o jej romansie z młodszym mężczyzną. Oto najciekawsze anegdoty o siostrze dzisiejszej monarchini.

Księżniczka Małgorzata: „zła siostra” królowej

Choć od jej śmierci minęły dwie dekady, księżniczka Małgorzata wciąż jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych, ale jednocześnie intrygujących członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Od dziecka była przeciwieństwem swojej starszej siostry, królowej Elżbiety II. Niepokorna, zbuntowana, niektórzy określali ją mianem czarnej owcy. „Dla wielu osób księżniczka Małgorzata była czarną owcą rodziny królewskiej. Ale wcale się tą reputacją nie przejmowała”, napisano nawet w jej nekrologu opublikowanym w New York Timesie.

Biograf Theo Aronson twierdzi, że w rozmowie z Jeanem Cocteau, francuskim poetą i reżyserem, księżniczka Małgorzata wyznała, że nieposłuszeństwo sprawia jej radość. I patrząc na jej życie z perspektywy czasu można pomyśleć, że rzeczywiście tak było. Młodsza siostra królowej Elżbiety II nie stroniła od alkoholu, paliła papierosy, imprezowała czy wdała się w romans z mężczyzną, który był od niej młodszy o 17 lat. Nic dziwnego, że z siostrą monarchini wiążę się wiele interesujących, a czasem także zaskakujących anegdot...

Czytaj też: Złamał protokół na wyraźne życzenie królowej. Kulisy spotkania Polaka z Elżbietą II i Królową Matką

Księżniczka Małgorzata i Antony Armstrong-Jones
Fot. Keystone/Getty Images

Księżniczka Małgorzata i Antony Armstrong-Jones

Księżniczka Małgorzata, 22.10.1956 rok
Fot. Joseph McKeown/Picture Post/Hulton Archive/Getty Images
Księżniczka Małgorzata, 22.10.1956 rok

Najciekawsze fakty o księżniczce Małgorzacie

  1. Wszelkie czeki księżniczka Małgorzata podpisywała... samym imieniem. Bez używania nazwiska czy choćby tytułu.

  2. Poranne rytuały młodszej siostry przyprawiały o dreszcze królową Elżbietę II. Małgorzata o 9:00 dostawała śniadanie do łóżka, w którym następnie spędzała dwie godziny na słuchaniu radia, czytaniu gazet, które rozrzucała po podłodze oraz paleniu papierosów. Potem brała długą kąpiel, robiła staranną fryzurę i makijaż, a około 12:30, gdy już zeszła na dół ze swojej sypialni, prosiła o drinka z wódką „na zastrzyk energii”.

  3. Królewski protokół nakazywał, że kolacja nie może się rozpocząć bez Małgorzaty. Księżniczka jednak notorycznie się spóźniała. „Kolacja miała rozpocząć się o 20.30. O 20.30 przyjechał fryzjer księżniczki Małgorzaty, czekaliśmy więc godzinami, aż stworzy jej upiorne uczesanie”, możemy przeczytać we fragmencie z książki „Love From Nancy: The Letters of Nancy Mitford”, będącej zbiorem listów dawnej brytyjskiej arystokratki.

  4. Młodsza siostra królowej Elżbiety II tak bardzo nie znosiła wiewiórek, że gdy widziała w parku kobiety karmiące te zwierzątka była w stanie do nich podejść i... zacząć uderzać parasolką.

  5. Gdy prywatny sekretarz księżniczki, Lord Nigel Napier, przekazał jej przez telefon informację, że Antony Armstrong-Jones, czyli hrabia Snowdown, zamierza się z nią rozwieść, Małgorzata odpowiedziała mu: „Dziękuję Nigel. To najlepsza wiadomość, jaką kiedykolwiek od ciebie otrzymałam”.

  6. Księżniczka Małgorzata była bardzo inteligentna, ale czasami równie okrutna. Widząc modelkę Twiggy, zapytała: Kim jesteś? „ Nazywam się Lesley Hornby, ale ludzie mówią mi Twiggy, Wasza Wysokość”, odpowiedziała kobieta. „Jak niefortunnie”, miała skwitować siostra królowej.

  7. Spekulowano, że księżniczka Małgorzata miała romans z Mickiem Jaggerem. Co prawda nie znaleziono na to dowodów, ale mówiono także, że sam Picasso był zdeterminowany, żeby została jego żoną.

  8. Uwielbiała zarówno alkohol, jak i palenie papierosów. Podobno próbowała nawet „połączyć te dwie czynności, przyklejając pudełko zapałek do szklanki, tak aby mogła zapalić zapałkę, kiedy piła”, dowiadujemy się z książki „Ma'am Darling”.

  9. Księżniczka Małgorzata pokazała swój prawdziwy charakter i zbuntowała się wbrew królewskim zasadom nawet w dniu swojego ślubu. Na głowie miała wówczas tiarę Poltimore, która pochodziła z jej prywatnej kolekcji, a nie królewskiej. Kupiła ją na aukcji za około 7,7 tysiąca dolarów.

  10. Tryb życia, jaki prowadziła księżniczka Małgorzata był bez wątpienia ekstrawagancki. Jej miesiąc miodowy na królewskim jachcie Britannia w 1960 toku trwał sześć tygodni i kosztował 115 tysięcy dolarów. Z kolei w 1995 roku, podczas siedmiodniowej podróży do Stanów Zjednoczonych, wzięła ze sobą garderobę wartą ponad 10 tysięcy dolarów. Kiedyś zażądała także eskorty motocyklowej w drodze z pałacu Kensington do stacji Waterloo.  

Zobacz także: Poznaj tajniki urody, jakie panowały na królewskich dworach w ubiegłych stuleciach

Księżniczka Małgorzata w drodze na miesiąc miodowy
Fot. Bettmann / Contributor
Księżniczka Małgorzata w drodze na miesiąc miodowy

Księżniczka Małgorzata i jej mąż Antony Armstrong-Jones, 18.04.1967 rok
Fot. Len Trievnor/Express/Hulton Archive/Getty Images
Księżniczka Małgorzata i jej mąż Antony Armstrong-Jones, 18.04.1967 rok

Księżniczka Małgorzata, 1987 rok
Fot. Tim Graham/Getty Images
Księżniczka Małgorzata, 1987 rok

Księżniczka Małgorzata, około 1990 roku
Fot. Kypros/Getty Images

Księżniczka Małgorzata, około 1990 roku

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.