Księżniczka Małgorzata, 23.02.1954 rok
Fot. Bridgeman Images/East News
Królewskie życie

Przedpołudnia niepokornej Małgorzaty przyprawiały królową o dreszcze. Jak spędzała je siostra Elżbiety II?

„Około 12:30 zjawiała się w holu i prosiła o kieliszeczek wódki na rozbudzenie”

Marta Nawacka 21 maja 2022 15:16
Księżniczka Małgorzata, 23.02.1954 rok
Fot. Bridgeman Images/East News

Już od dziecka były zupełnie inne. Starsza z sióstr, Elżbieta, spokojna, grzeczna i ułożona. Cztery lata młodsza Małgorzata niepokorna marzycielka, która prowadziła imprezowy tryb życia. Choć królową Wielkiej Brytanii została pierworodna córka Jerzego VI, to do jej młodszej siostry należała uwaga mediów i większość nagłówków w gazetach. Księżniczka Małgorzata nie raz szokowała. Nawet na dworze pokazywała swój nieokiełznany charakter. Sposób, w jaki spędzała poranki przyprawiał monarchinię o dreszcze...

Małgorzata: księżniczka ze złamanym sercem

Szokujący królową sposób spędzania poranków przez księżniczkę Małgorzatę w latach pięćdziesiątych opisał dokładnie królewski biograf, Craig Brown, w swojej książce „Ma'am Darling: 99 Glimpses of Princess Margaret”. Młodsza siostra monarchini miała wtedy 25 lat i... złamane serce. 1953 roku jej romans z Peterem Townsendem wyszedł na jaw. Dworzanin był rozwodnikiem i królowa Elżbieta II nie wyraziła zgody na ślub Małgorzaty z ukochanym. Zaproponowała jej w zamian zrzeczenie się tytułów, na co księżniczka nie była gotowa. Zrezygnowała więc ze swojej największej miłości, a mężczyznę wysłano na placówkę dyplomatyczną do Brukseli, żeby był jak najdalej byłej ukochanej.

Z księżniczką Małgorzatą zaczęły się wówczas prawdziwe problemy. Młodsza siostra królowej miała ogromne kompleksy. Starała się obracać w kręgach literatów i artystów, ale edukacja obu córek króla Jerzego VI odbywała się w pałacu, toteż nie posiadały zbytniej wiedzy ogólnej. Małgorzata nie bardzo miała więc o czym rozmawiać z towarzystwem, w jakim się obracała. Rozmowy na intelektualne tematy frustrowały księżniczkę, co próbowała zasłaniać alkoholem i papierosami oraz obracając większość konwersacji w żart. Tak naprawdę była jednak zranioną kobietą, cierpiącą po stracie ukochanego...

Czytaj też: Księżna Kate obawia się spotkania z Meghan? Żona Harry'ego ma mieć już plan na Platynowy Jubileusz królowej

Księżniczka Małgorzata i księżniczka Elżbieta, Londyn, 1937 rok
Fot. Bridgeman Images/East News

Księżniczka Elżbieta i księżniczka Małgorzata, Londyn, 1937 rok

Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend, południowa Afryka, 1947 rok
Fot. Keystone Archives/East News
Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend, południowa Afryka, 1947 rok

Przedpołudnia księżniczki Małgorzaty przerażały królową Elżbietę II

To, jak Małgorzata spędzała każdy początek dnia wywoływało ciarki u królowej Elżbiety II. Młodsza siostra monarchini wstawała około dziewiątej rano, oczywiście o ile poprzedniego dnia nie balowała do późna. Nie znaczy to jednak, że od razy zaczynała dzień. Księżniczka spędzała codziennie około dwóch godzin w swoim łóżku, gdzie czytała gazety i odpalała jednego papierosa za drugim, słuchała też radia. Około jedenastej wraz ze służącą udawała się do łazienki, by wziąć kąpiel. Według Craiga Browna, królewskiego biografa, również ten rytuał zajmował Małgorzacie co najmniej godzinę. Potem przychodził czas na perfekcyjny makijaż, staranne ułożenie włosów i włożenie zawsze czystego ubrania. Siostra królowej kazała prać każdy element garderoby, który miała na sobie, choćby przez kilka minut.

Po skończonych zabiegach można powiedzieć, że księżniczka Małgorzata była gotowa zacząć swój dzień. „Około 12:30 zjawiała się w holu i prosiła o kieliszeczek wódki na rozbudzenie”, możemy przeczytać w książce Craiga Browna. Po tak poprawionym humorze siostra królowej mogła już przystąpić do swoich obowiązków. O pierwszej po południu zasiadała wraz z Królową Matka do lunchu, w którym bardzo rzadko uczestniczyła również jej starsza siostra. Księżniczka mogła więc czuć się zupełnie nieskrępowana i rozluźniona, ciesząc się nieformalnych charakterem spotkania. Przy suto zastawionym stole ze srebrnymi sztućcami raczyła się wraz z matką posiłkiem i... butelką wytrawnego wina, które razem wypijały.  

Zobacz także: Księżna Kate na premierze filmu „Top Gun Maverick” znów złamała królewski protokół

Księżniczka Małgorzata i Barbra Streisand, 16.01.1969 rok
Fot. Les Lee/Express/Getty Images

Księżniczka Małgorzata i Barbra Streisand, 16.01.1969 rok

Księżniczka Małgorzata, Londyn, 1990 rok
Fot. Kypros/Getty Images
Księżniczka Małgorzata, Londyn, 1990 rok

Księżniczka Małgorzata, 25.04.1990 rok
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Księżniczka Małgorzata, 25.04.1990 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.