Dom dziecka w Łodzi został zamknięty bo wszyscy znaleźli dom zastępczy
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Dom dziecka w Łodzi został zamknięty, bo... 

... wszyscy podopieczni trafili do rodzin zastępczych!

Konrad Szczęsny 22 stycznia 2019 19:23
Dom dziecka w Łodzi został zamknięty bo wszyscy znaleźli dom zastępczy
Fot. Adobe Stock

Czytając o tym, trudno się nie wzruszyć. Magistrat w Łodzi oficjalnie poinformował, że jeden z domów dziecka w mieście został zamknięty. Powód jest tyleż intrygujący, co chwytający za serce: wszyscy podopieczni placówki znaleźli rodziny zastępcze lub trafili do tych biologicznych. Na tym jednak nie koniec! Jak podają władze, wkrótce podobny las czeka kilka innych placówek.

Dom Dziecka w Łodzi zamknięty. Wszyscy podopieczni znaleźli rodziny zastępcze lub wrócili do biologicznych

Rok temu w Domu Dziecka Dziecka nr 8 w Łodzi oficjalnie przebywało 25 podopiecznych w wieku od 6 do 18 lat. Jednak dziś budynek stoi pusty, niebawem władze miasta podejmą decyzję czy zagospodarować go w inny sposób czy sprzedać. Jak do tego doszło? Odpowiedź jest prosta: dzięki zmianie polityki miasta względem palcówek opiekuńczo-wychowawczych.

„18 dzieci trafiło do rodzin biologicznych lub spokrewnionych, sześć do zawodowych rodzin zastępczych. Jedna dziewczynka, która uciekła, została formalnie przeniesiona do innej placówki”, podaje Dziennik Łódzki.

Sprawę skomentował wiceprezydent miasta Adam Wieczorek. Podkreślił, że to ogromny sukces władz samorządowych.

„Traktuję umieszczanie dzieci w rodzinach zastępczych jako ratowanie im życia. W rodzinie rodzinie mogą nauczyć się jak żyć w społeczeństwie”, podkreślił.

Kolejne domy dziecka w Łodzi zostaną niebawem zamknięte

Od półtora roku władze Łodzi kładą szczególny nacisk na to, by formalności w sprawach adopcji zostały uproszczone i aby rozwiązywać je na korzyść dzieci.

„Jeszcze w ubiegłym roku w placówce przy ul. Zuchów mieszkała trójka rodzeństwa. O opiekę nad nimi starał się dziadek, jednak w ocenie urzędników 63-letni mężczyzna był za stary do opieki nad maluchami. Dzięki zmianie polityki jesienią maluchy trafiły jednak do dziadka”, przypomina Dziennik Łódzki.

„Dziadek nie miał jednak odpowiednich mebli. Zorganizowaliśmy zbiórkę, na którą dostaliśmy aż 60 nowych łóżek”, ujawnił w rozmowie z gazetą Piotr Rydzewski, dyrektor łódzkiego MOPS-u.

W materiale Matyldy Witkowskiej czytamy, że zamknięcie Domu Dziecka nr 8 to dopiero początek. Wkrótce planowane jest zlikwidowanie kolejnych czterech z dwudziestu placówek. Powód? Przeludnienie, to, że są to głównie budynki duże, których utrzymanie generuje duże koszty.

„Według planów domy dziecka w Łodzi mają docelowo liczyć najwyżej 14 dzieci. Obecnie w każdym mieszka od 10 do 30 dzieci. Proces zamknięcia domu dziecka nie jest prosty. Ostatnie dzieci opuściły ul. Zuchów tydzień temu. Formalnie placówkę wkrótce zamkną radni. Wychowawcy otrzymali propozycję przejścia do innych placówek”,  wylicza gazeta.

I dodaje, że dzięki nowej polityce względem domów dziecka, liczba podopiecznych, którzy w nich przebywają, wyraźnie zmalała.

„Na początku reformy w domach dziecka było 580 dzieci, dziś jest 530. Do tego około 1,4 tys. dzieci przebywa w tysiącu rodzin zastępczych. Łódzki MOPS chce szkolić rocznie około zawodowych 80 rodzin zastępczych. To co roku da szansę na dom setce dzieci”, podkreśla autorka artykułu  

Dom dziecka w Łodzi został zamknięty bo wszyscy znaleźli dom zastępczy
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?