Joanna Szczerbic, kadr z filmu "Bariera", 1966 rok
Fot. archiwum Filmu / Forum
Niezwykłe historie

Dla Joanny Szczerbic rodzina była najważniejsza. Nie poradziła sobie ze śmiercią ukochanego syna

Zrezygnowała z aktorstwa, by zająć się dziećmi i domem

Marta Nawacka 4 stycznia 2023 17:50
Joanna Szczerbic, kadr z filmu "Bariera", 1966 rok
Fot. archiwum Filmu / Forum

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski tworzyli szczęśliwą rodzinę, choć nie od razu było im dane być razem. Wspólnie doczekali się dwóch synów, a aktorka z chęcią porzuciła karierę i przyjęła rolę żony i matki. Pociechy pary pozostały jednak w cieniu ojca, a młodsza z nich, Józef, nie mógł się z tym pogodzić... Jego niespodziewana śmierć była wielkim ciosem dla matki. Odeszła niecałe dwa lata po swoim ukochanym dziecku.

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski – za pierwszym razem go nie chciała

Joanna Szczerbic poznała Jerzego Skolimowskiego jeszcze na studiach. Mężczyzna z miejsca się nią zauroczył, jednak ona sama nie wykazywała zainteresowania i na jego zaloty pozostała obojętna. Dodatkowo miała również odrzucić propozycję, by zagrać w jego filmie. Reżyser ulokował więc swoje uczucia w innej pięknej aktorce, Elżbiecie Czyżewskiej. I choć przyjęła ona jego oświadczyny, to ich burzliwy związek zakończył się rozwodem. Z czasem drogi Joanny Szczerbic i Jerzego Skolimowskiego ponownie się spotkały i tym razem para postanowiła dać sobie szansę. „Jak kobieta odmawia tak długo, to potem 25 lat małżeństwa przelatuje jak z bicza strzelił”, wyznał reżyser w jednym z wywiadów.

Joanna Szczerbic zagrała w filmie „Ręce do góry” w reżyserii swojego męża, lecz kiedy z powodu cenzury premierę wstrzymano, w 1969 roku małżonkowie wyjechali z kraju. Kiedy na świecie pojawił się pierwszy syn pary, Michał, aktorka z wielką radością poświęciła się jego wychowaniu, jednak nikt nie podejrzewał, że po urlopie macierzyńskim już więcej nie wróci do zawodu. „Joanna od wielu lat nie chciała już grywać. Wychodząc za mnie z ulgą oświadczyła, że już nie musi uprawiać aktorstwa, że chce być żoną i matką”, tłumaczył Jerzy Skolimowski w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Na emigracji reżyser rozwijał swoją karierę, by móc utrzymać rodzinę. Joanna Szczerbic po powrocie do kraju pojawiła się jeszcze w epizodycznych rolach w filmach „Najlepszą zemstą jest sukces” oraz „Krzyk”.

Czytaj też: Meryl Streep była głęboko zafascynowana Elżbietą Czyżewską. Dzięki niej dostała Oscara

Joanna Szczerbic, kadr z filmu
Fot. archiwum Filmu / Forum

Joanna Szczerbiec, kadr z filmu "Bariera", 1966 rok

Joanna Szczerbic i Jerzy Skolimowski, 1.12.1966 rok
Fot. Bridgeman Images – RDA / Forum

Joanna Szczerbiec i Jerzy Skolimowski, 1.12.1966 rok

Joanna Szczerbic nie potrafiła się pogodzić ze śmiercią ukochanego syna

Poza Michałem urodzonym w 1968 roku dwa lata później małżonkowie doczekali się również drugiego syna, Józefa. Obaj bracia poszli w ślady ojca, jednak nie potrafili wyjść z jego cienia, a ich osiągnięcia nie były równie imponujące, co Jerzego Skolimowskiego. Szczególnie młodszy z nich, Józef, szczególnie mocno przeżywał fakt, że w wieku 30 lat wciąż był na utrzymaniu ojca... Młodzi mężczyźni wyjechali do Indii, gdzie pracowali nad wspólnym projektem. Młodszy z braci wrócił jako pierwszy, a jego stan zdrowia niepokoił. „Tylko najbliżsi wiedzieli, że Józef od wielu lat zmagał się z depresją. Miał napady lęku, paniki, tygodniami nie wychodził z domu”, donosiło Życie na gorąco.

Jak wspominał jego brat, Józef nie mógł znieść tego uzależnienia od ojca. Bardzo długo walczył z depresją. Według doniesień Onetu, kręcona przez młodszego syna Joanny Szczerbic i Jerzego Skolimowskiego produkcja „Ixjana” miała pomóc mu udowodnić swoją wartość oraz zwalczyć chorobę. Nie udało mu się jednak doczekać premiery... Józef niespodziewanie zachorował i zmarł z powodu sepsy w maju 2012 roku. „Dostał ataku paniki. Takie ataki mu się zdarzały. Ale ten był wyjątkowo silny. Nie spał przez trzy dni. Trafił do szpitala. Tam okazało się, że ma w organizmie jakąś bakterię. W akcie zgonu stwierdzono, że przyczyną śmierci była sepsa”, tłumaczył Michał w rozmowie z Newsweekiem. Joanna Szczerbic bardzo ciężko zniosła utratę ukochanego syna. Zmarła niecałe dwa lata później, 8 marca 2014 roku.  

Zobacz także: Zostawił żonę i siedmioro dzieci, odszedł do kochanki. Życie Mela Gibsona było pełne skandali

Józef Skolimowski, plan zdjęciowy filmu
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Józef Skolimowski, plan zdjęciowy filmu "Ixjana"

Michał Skolimowski, 14.11.2012 rok
Fot. Giampiero Sposito / Reuters / Forum

Michał Skolimowski, 14.11.2012 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.