Adam Niedzielski o Wielkanocy 2021
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Czy Wielkanoc 2021 spędzimy w izolacji w domach? Minister zdrowia o możliwym scenariuszu

Przewidywania nie są najlepsze...

Rafał Kowalski 25 lutego 2021 11:07
Adam Niedzielski o Wielkanocy 2021
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ponad 12 tysięcy udokumentowanych nowych zachorowań na koronawirusa to wynik ostatniej doby podawany dziś na stronach ministerstwa zdrowia. W związku z coraz trudniejszą sytuacją pandemiczną szef resortu zaczął pracę od samego świtu i odpowiadał na pytania dziennikarzy. Adam Niedzielski wyjaśnił między innymi, jak prawdopodobnie będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc.

Wielkanoc 2021 – zasady, obostrzenia, nakazy

Tegoroczna Niedziela Wielkanocna przypadnie 4 kwietnia. Czy do tego czasu trzecia fala pandemii w Polsce ustąpi? Analizy mówią jasno, że będzie odwrotnie – liczba zakażeń osiągnie pod koniec marca apogeum wyliczane na 15-16 tysięcy zarażeń w dobę. Co to oznacza dla osób, które chcą obchodzić święta w dużym gronie rodzinnym? Taka opcja może nie być możliwa. „Jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu”, przestrzegał w czwartek rano Adam Niedzielski.

Minister zdrowia dodał także, że ciężko w tym momencie mówić o jednym, pewnym scenariuszu. Gdyby nagle okazało się, że statystyki nie idą tak mocno do góry, jak się to prognozuje, rząd jest gotowy odpuścić na Wielkanoc kilka obowiązujących już zasad. „Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie”, mówił dziennikarzom polityk mając na myśli, że około 10-12 tysięcy dobowych zakażeń  nie jest aż tak dotkliwa i dolegliwa dla społeczeństwa jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Ważne jednak, by aktualne liczby nie wzrastały. Jeśli tak się stanie, a my odpuścimy przestrzeganie nałożonych obostrzeń, Wielkanoc 2021 możemy spędzić w izolacji, w swoich mieszkaniach i domach. Wyjazdy w rodzinne strony mogą nie być możliwe.

Wielkanoc 2021, obostrzenia
Fot. Adobe Stock

Wielkanoc 2021 – opinia wirusologa

A jaki scenariusz na nadchodzące święta przewidują wirusolodzy? „W mojej ocenie Wielkanoc wyglądać będzie podobnie, jak święta Bożego Narodzenia, czyli spotkania dozwolone będą wyłącznie w małym gronie rodzinnym”, mówił w Onecie Dr. hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Ocenił przy okazji, czy odwiedzenie kościołów na początku Wielkanocy będzie bezpieczne. „Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić. Jednak możemy liczyć, jak myślę, na rozsądnie ograniczone spotkania z najbliższymi. A to dlatego, że do zakażeń wewnątrzrodzinnych dochodzi stosunkowo rzadko”, podkreślił.

Mamy nadzieję, że Wielkanoc 2021 będzie dla nas wszystkich pełna radości i zdrowia. 

Wielkanoc 2021, zasady
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…