Adam Niedzielski o Wielkanocy 2021
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Czy Wielkanoc 2021 spędzimy w izolacji w domach? Minister zdrowia o możliwym scenariuszu

Przewidywania nie są najlepsze...

Rafał Kowalski 25 lutego 2021 11:07
Adam Niedzielski o Wielkanocy 2021
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ponad 12 tysięcy udokumentowanych nowych zachorowań na koronawirusa to wynik ostatniej doby podawany dziś na stronach ministerstwa zdrowia. W związku z coraz trudniejszą sytuacją pandemiczną szef resortu zaczął pracę od samego świtu i odpowiadał na pytania dziennikarzy. Adam Niedzielski wyjaśnił między innymi, jak prawdopodobnie będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc.

Wielkanoc 2021 – zasady, obostrzenia, nakazy

Tegoroczna Niedziela Wielkanocna przypadnie 4 kwietnia. Czy do tego czasu trzecia fala pandemii w Polsce ustąpi? Analizy mówią jasno, że będzie odwrotnie – liczba zakażeń osiągnie pod koniec marca apogeum wyliczane na 15-16 tysięcy zarażeń w dobę. Co to oznacza dla osób, które chcą obchodzić święta w dużym gronie rodzinnym? Taka opcja może nie być możliwa. „Jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu”, przestrzegał w czwartek rano Adam Niedzielski.

Minister zdrowia dodał także, że ciężko w tym momencie mówić o jednym, pewnym scenariuszu. Gdyby nagle okazało się, że statystyki nie idą tak mocno do góry, jak się to prognozuje, rząd jest gotowy odpuścić na Wielkanoc kilka obowiązujących już zasad. „Nastawienie rządu jest takie, żeby w miarę możliwości dokonywać odważnych, luzujących kroków. Teraz mamy przyspieszenie trzeciej fali i oczywiście to przekreśla możliwość podejmowania tych odważnych decyzji, ale generalnie trzeba wyraźnie powiedzieć, że nasza tolerancja liczby zachorowań zdecydowanie rośnie”, mówił dziennikarzom polityk mając na myśli, że około 10-12 tysięcy dobowych zakażeń  nie jest aż tak dotkliwa i dolegliwa dla społeczeństwa jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Ważne jednak, by aktualne liczby nie wzrastały. Jeśli tak się stanie, a my odpuścimy przestrzeganie nałożonych obostrzeń, Wielkanoc 2021 możemy spędzić w izolacji, w swoich mieszkaniach i domach. Wyjazdy w rodzinne strony mogą nie być możliwe.

Wielkanoc 2021, obostrzenia
Fot. Adobe Stock

Wielkanoc 2021 – opinia wirusologa

A jaki scenariusz na nadchodzące święta przewidują wirusolodzy? „W mojej ocenie Wielkanoc wyglądać będzie podobnie, jak święta Bożego Narodzenia, czyli spotkania dozwolone będą wyłącznie w małym gronie rodzinnym”, mówił w Onecie Dr. hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Ocenił przy okazji, czy odwiedzenie kościołów na początku Wielkanocy będzie bezpieczne. „Wizyty w kościołach ze święconką raczej powinniśmy sobie odpuścić. Jednak możemy liczyć, jak myślę, na rozsądnie ograniczone spotkania z najbliższymi. A to dlatego, że do zakażeń wewnątrzrodzinnych dochodzi stosunkowo rzadko”, podkreślił.

Mamy nadzieję, że Wielkanoc 2021 będzie dla nas wszystkich pełna radości i zdrowia. 

Wielkanoc 2021, zasady
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?