Mateusz Morawiecki
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Cmentarze będą zamknięte 1. listopada. Premier o nowych obostrzeniach w kraju

Rząd podjął decyzję ws. dnia Wszystkich Świętych

Ksenia Krasko 30 października 2020 15:55
Mateusz Morawiecki
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zgodnie z zapowiedzią podczas czwartkowej konferencji na Stadionie Narodowym, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili w piątek plan nowych obostrzeń, które będą obowiązywać w Polsce ze względu na epidemię Covid-19. Szef rządu przekazał między innymi, że w tym roku nie odwiedzimy zmarłych bliskich na cmentarzach.

Konferencja premiera 30.10.2020. Cmentarze zamknięte 1 listopada

Mateusz Morawiecki poinformował, że w dniach 31.10-2.11 cmentarze będą zamknięte. „Czekaliśmy z tą decyzją długo, nie chcemy, żeby na cmentarzach gromadziła się duża liczba osób. Uznałem, że tradycja jest mniej ważniejsza niż życie”, przekazał podczas konferencji.

Szef rządu zaapelował również do seniorów, aby pozostali w domach co najmniej przez następne dwa tygodnie. „Nasz apel przyjmuje formę alarmu i mocnej dyspozycji”, podkreślił. Przypomniał o Korpusie Wsparcia, czyli wolontariuszach, którzy wspomogą osoby najstarsze, robiąc im zakupy w sklepie spożywczym, czy w aptece.

Polityk odniósł się też do nowych zasad pracy biurowej. „Mamy prostą dyrektywę dla administracji publicznej – wszyscy, którzy mogą, muszą pracować zdalnie”, przekazał premier, prosząc o takie rozwiązanie wszystkich przedsiębiorców i właścicieli firm. Jak stwierdził, jest świadom, że państwa europejskie podejmują decyzję o drugim lockdownie, ale zaznaczył, że polski rząd chciałby tego uniknąć.

Premier dodał, że decyzja o nauczaniu w trybie zdalnym dla uczniów z najmłodszych klas jest uzależniona od tego, jak duży będzie wzrost nowych przypadków zakażenia. Zaapelował o odpowiedzialność, nawiązując do trwających w całej Polsce protestów po wyroku TK ws. prawa aborcyjnego. Jak zapewnił, poprze w Sejmie projekt o zmianach w ustawie, zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. „Rozumiem wasz gniew, ale apeluję, żebyście zostali w domach, zwłaszcza dla dobra seniorów”, powiedział.

Jak poinformował Adam Niedzielski, „w zeszłym tygodniu opracowaliśmy prognozę, która zakładała dwa warianty rozwoju epidemii. Jeden to wariant wykładniczy, a drugi związany z dalszym przyrostem zachorowań, ale oparty na wzroście liniowym. Rzeczywista liczba zachorowań mieści się między jednym a drugim scenariuszem”.

„Jesteśmy w momencie, kiedy w perspektywie tygodnia czy dwóch scenariusz stabilizacji może się pojawić, dlatego tak ważne jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali”, dodał minister zdrowia. Zapowiedział również zmiany dotyczące kwarantanny. „Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu, przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny”.

Od kilku tygodni cała Polska jest objęta tzw. „czerwoną strefą”. Od początku epidemii w kraju wykryto ponad 340 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad pięć tysięcy osób zmarło, blisko 135 tysięcy uznaje się za wyleczone. 

Źródło: RMF FM, TVN24, Onet

Koronawirus, obostrzenia 30.10.2020
Fot. SCREEN TWITTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.