Mateusz Morawiecki, 12.10.2020
Fot. Piotr Molecki/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Cały kraj objęty czerwoną strefą, zdalna nauka w podstawówkach

Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia

Ksenia Krasko 23 października 2020 11:22
 	Mateusz Morawiecki, 12.10.2020
Fot. Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas piątkowej konferencji prasowej plan walki z rozwijającą się epidemią koronawirusa w kraju. Szef rządu poinformował o nowych obostrzeniach, które wejdą w życie już w sobotę, 24 października. 

Koronawirus w Polsce. Konferencja premiera 23.10.2020

„Sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. [...] Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane”, przekazał Mateusz Morawiecki. „Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż miesiąc temu. Druga fala uderzyła w Europie uderzyła niemal z podobną siłą, co wiosną. Niektóre państwa podjęły decyzję o lockdownie, inne wprowadziły stan wyjątkowy czy godzinę policyjną”, zaznaczył, zapowiadając nowe obostrzenia.

Jak poinformował premier, ze względu na rekordowe liczby nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2cały kraj zostanie objęty czerwoną strefą. Zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem, w Polsce obowiązuje od teraz szereg ograniczeń, które pozwolą zachować niezbędne środki bezpieczeństwa.

Nakaz noszenia maseczek ochronnych obowiązuje nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale i na ulicach. Także podczas podróży transportem publicznym, w kinach, w sklepach, i lokalach usługowych. Ograniczenia w sklepach uzależnione są od wielkości sklepu. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na 1 kasę, dla sklepów o powierzchni powyżej 100 m2 – jedna osoba na 15 m2.

Wszelkie wydarzenia sportowe mogą odbywać się bez udziału publiczności, a zasady co do organizacji wydarzeń kulturalnych stanowią, że na widowni może być zajęte co drugie miejsce, a sala może być wypełniona maksymalnie w 25 procentach. W miejscach tych obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

W czerwonej strefie zawieszona jest działalność siłowni i klubów fitness i basenów, a także wesołych miasteczek, parków rozrywki i parków rekreacyjnych.

Od dziś zabronione są spotkania grup powyżej 5-ciu osób. Ograniczeniu nie podlegają osoby, które mieszkają razem oraz osoby, które muszą się spotkać np. ze względów zawodowych. Zakazana jest organizacja wszystkich imprez, w tym wesel i konsolacji.

Koronawirus w Polsce. Szkoły podstawowe nauka zdalna

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, podjęto ostateczną decyzję, że starsze klasy szkół podstawowych (4-8 klasy) powracają do nauki w trybie online. Dodatkowo, dzieci do 16. roku życia nie mogą wychodzić na ulicę, o ile nie będą pod opieką dorosłych. Zakaz obowiązuje od godziny 8 rano do godziny 16.

Szef rządu ogłosił też wprowadzenie programu „ochrona seniorów”, apelując, aby osoby powyżej 70. roku życia pozostawały w domach. Jak zaznaczył, powstał Korpus Wsparcia Seniorów, angażujący wolontariuszy, którzy pomogą osobom starszym w najważniejszych sprawunkach, jak zakupy spożywcze czy w aptece.

Duże zmiany w zakresie obostrzeń dotkną także branży gastronomicznej. Restauracje, kawiarnie i puby pozostaną zamknięte, a jedzenie i napoje zamawiać można jedynie na wynos. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że to obostrzenie zaplanowane jest na dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia.

„Liczę, że gospodarka dalej będzie pracować na wysokich obrotach, wyższych niż wiosną. Nie zamykamy np. zakładów produkcyjnych, ale one musza działać wedle ścisłego reżimu sanitarnego”, dodał.

Premier przypomniał o zasadach bezpieczeństwa – „dezynfekcja, dystans, maseczki, wietrzenie”. Zachęcił też do ograniczenia kontaktów międzyludzkich w najbliższym czasie.

Od początku epidemii w Polsce wykryto prawie 230 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad cztery tysiące osób zmarło, ponad sto tysięcy wyzdrowiało. 

Koronawirus w Polsce, obostrzenia z 23.10.2020
Fot. KANCELARIA PREMIERA / TWITTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.