Katarzyna Żak i Cezary Żak historia miłości
Fot. Olga Majrowska
O tym się mówi

Cezary Żak szczerze o walce z chorobą. Aktor przyłączył się do ważnej kampanii społecznej

„Czuję się zobowiązany do tego (…), by wesprzeć działania kampanii”

Marta Nawacka 31 marca 2023 10:03
Katarzyna Żak i Cezary Żak historia miłości
Fot. Olga Majrowska

Wielu fanom Cezary Żak kojarzy się przede wszystkim ze słynnymi rolami w „Miodowych latach” czy „Ranczu”. Lubiany aktor jakiś czas temu przeszedł niebywałą metamorfozę, w trakcie której schudł 30 kilogramów. Niedawno pojawił się w programie „Dzień dobry TVN”, gdzie opowiedział więcej o walce z chorobą, jaką jest otyłość, utrzymaniu wagi oraz kampanii społecznej, do której postanowił się przyłączyć.

Cezary Żak – metamorfoza. Aktor schudł 30 kilogramów

Lubiany aktor ma za sobą aż 30 straconych kilogramów. Ten efekt zawdzięcza głównie dietetykowi, samozaparciu, a także swojej ukochanej żonie Katarzynie, która była dla niego ogromnym wsparciem. „Nauczyłem się jeść mniej i rozsądnie, a ponadto poznałem swój organizm, jego potrzeby i przyzwyczajenia. Podjadanie to najgorszy wróg, nie tylko odchudzającej się osoby. Postanowiłem, że wydłużę swoje przerwy między posiłkami. Co prawda dietetycy zalecają, aby jeść częściej i mniej, ale na mnie to po prostu nie działało. Ja musiałem się najeść i dopiero wtedy mogłem wytrzymać bez kolejnych drobnych przekąsek”, wyznał Cezary Żak w rozmowie z Gazeta.pl.

Znany z „Rancza” czy „Miodowych lat” Cezary Żak zdawał sobie sprawę z tego, że otyłość jest chorobą. Postanowił także z nią walczyć, by móc dalej rozwijać swoją karierę. I to właśnie okazało się jego największą motywacją. „Po pracy na planie „Rancza” miałem świadomość, że jeśli jako aktor chcę iść dalej i osiągnąć więcej w zawodzie, jaki wykonuję, muszę zmienić tzw. warunki. Ta motywacja była w moim przypadku najsilniejsza i jak się okazuje najskuteczniejsza. Moja waga spadła o 30 kg i udaje mi się ją utrzymać”, wyznał w „Dzień dobry TVN”.

W trakcie walki z chorobą aktor mógł liczyć na ukochaną żonę i jej wsparcie. „Zawsze mogę liczyć na moją żonę, podobnie miało to miejsce w zmaganiach z otyłością. Żona wspierała mnie dobrym słowem, motywowała, a czasami po prostu była ze mną w trudach, jakie temu towarzyszyły. Ważne jest też dobre nastawienie, wiara, że się uda. Podobne głosy słyszę od innych osób z otyłością”, podkreślił Cezary Żak. Zdecydował się również wziąć udział w kampanii społecznej i wykorzystać swoją historię, by pomóc uświadomić ludziom, że otyłość jest poważną chorobą.

Czytaj też: Od 35 lat mieszka w USA, odnalazł miłość i spełnia się artystycznie. Tak wygląda życie Marka Probosza

Cezary Żak, Dzień dobry TVN, 19.06.2022
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Cezary Żak, Dzień dobry TVN, 19.06.2022

Cezary Żak ambasadorem kampanii społecznej

Lubiany aktor zdecydował się przyłączyć do kampanii społecznej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Akcja ma uświadamiać ludzi, że otyłość nie jest tylko defektem kosmetycznym, a chorobą, która wymaga leczenia i wsparcia specjalistów. Cezary Żak podkreślił, że ludzie, którzy są otyli walczą nie tylko z samą otyłością, ale także ze stygmatyzacją i hejtem. „Ponad połowa osób z otyłością mierzy się hejtem, nieprzychylnymi komentarzami, a czasem nawet wykluczeniem z powodu swojej wagi”, wyjaśnił w „Dzień Dobry TVN”.

Cezary Żak jasne podkreślił, że otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale poważna choroba. „Otyłość dla większości Polaków pozostaje defektem natury estetycznej czy efektem słabej woli pacjenta. Tymczasem otyłość to choroba jak każda inna. To pierwszy powód, dla którego zaangażowałem się w kampanię. Drugi wynika z pierwszego, ponieważ brak społecznej wiedzy na temat otyłości jako choroby leży u podstaw stygmatyzacji chorych. Dlatego tak ważne i potrzebne są kampanie edukacyjne takie jak „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, której celem jest edukacja i zmiana społecznego postrzegania otyłości. Czuję się zobowiązany do tego, by jako osoba, która zmagała się z otyłością, wesprzeć działania kampanii, dając tym samym innym osobom nadzieję, że otyłość można leczyć”, wyjaśnił w popularnej śniadaniówce.

Zobacz także: Natalia Niemen szukała pracy jako sprzątaczka. Teraz ma żal do swojego znajomego

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.