Michael Kutcher, Ashton Kutcher, St. Paul, Minnesota, 28.07.2013 rok
Fot. Adam Bettcher/Getty Images for Starkey Hearing Foundation
NIEZWYKŁE HISTORIE

Ashton Kutcher chciał oddać swoje serce bliźniaczemu bratu, by nie dopuścić do jego śmierci

Ashtona i Michaela łączy niezwykle silna więź...

Marta Nawacka 7 lutego 2023 15:00
Michael Kutcher, Ashton Kutcher, St. Paul, Minnesota, 28.07.2013 rok
Fot. Adam Bettcher/Getty Images for Starkey Hearing Foundation

Ashton Kutcher jest znanym hollywoodzkim aktorem, jednak nie każdy wie, że ma brata bliźniaka, młodszego zaledwie o parę minut. Gdy chłopcy skończyli trzy latka, u Michaela Kutchera zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe, a po dziesięciu latach zachorował on także na ostrą kardiomiopatię: jego serce było czterokrotnie większe, a lekarze dawali mu zaledwie kilka tygodni życia. Ashton nie mógł bezczynnie czekać na śmierć ukochanego brata... Chciał zrobić wszystko, by mu pomóc. Bez wahania zgłosił się więc, by zostać dawcą... Zamierzał oddać Michaelowi własne serce.

Ashton Kutcher – był dla brata największym wsparciem

Ashton i Michael Kutcher przyszli na świat 7 lutego 1978 roku. Ich mama, Diane Portwood, ani tata, Larry Kutcher, aż do dnia porodu nie wiedzieli, że kobieta spodziewa się bliźniąt. Jako pierwszy urodził się Ashton (choć tak naprawdę jego pierwsze imię to Christopher, a w domu wszyscy zwracali się do niego Chris). Chłopiec był okazem zdrowia. Parę minut później urodził się Michael. Młodszy z braci był mniejszy i miał problemy z oddychaniem. Lekarze robili więc wszystko, co w ich mocy, żeby pomóc mu nie tylko przeżyć następne godziny, dni oraz tygodnie, ale także, by później odpowiednio się rozwijał.

Kiedy wydawało się, że wszystko jest w porządku, na rodzinę spadła przykra wiadomość. U Michaela zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe. Z powodu swojej choroby w szkole był prześladowany. Zawsze jednak trwał przy nim brat, który był jego największym wsparciem. Ashton Kutcher nie tylko za każdym razem się za nim wstawiał, ale także bronił swojego bliźniaka przed przykrymi komentarzami czy fizycznymi atakami. Chronił Michaela, jak tylko potrafił i był w stanie zrobić wszystko, żeby tylko ulżyć ukochanemu bratu w cierpieniu. „Chris powiedział mi kiedyś, że chciałby wziąć na siebie wszystkie moje problemy ze zdrowiem", wyznał kiedyś Michael w wywiadzie dla programu Today. Niezwykła więź między nim i jego bliźniakiem nie raz pomagała mu pokonać przeciwności losu.

CZYTAJ TEŻ: Magdalena Boczarska o krytyce związku z młodszym partnerem. ''Ciągle się z tym spotykam"

Ashton i Michael Kutcher w wieku 8 lat
Fot. EAST NEWS/SPLASH/Tom Vickers

Ashton i Michael Kutcher w wieku 8 lat 

Michael Kutcher – problemy zdrowotne

Już od dzieciństwa, mimo sporych problemów ze zdrowiem, Michael Kutcher wykazywał się ogromną wolą walki, siłą i determinacją do pracy nad sobą. Chciał funkcjonować normalnie. Niestety, gdy miał trzynaście lat problemy zdrowotne wróciły i okazały się dużo poważniejsze niż wcześniej... U brata Ashtona Kutchera stwierdzono ostrą kardiomiopatię. Jego serce było aż czterokrotnie powiększone. Medycy wróżyli mu jedynie parę tygodni życia. Zaraz po diagnozie postawionej przez lekarzy sprawy przybrały jeszcze bardziej dramatyczny obrót: serce chłopca zatrzymało się. To pogorszyło jego rokowania... Michaelowi dawano już najwyżej 48 godzin.

Jedynym sposobem na ratunek dla młodszego z bliźniąt był przeszczep serca. Gdy Ashton Kutcher się o tym dowiedział, zaskoczył wszystkich decyzją, która obrazowała to, jak wielką miłością darzy swojego brata. Postawił jego życie nad swoim: by uchronić Michaela od śmierci, chciał oddać mu własne serce. Znaleziono jednak innego dawcę i niedługo po postawieniu diagnozy przeprowadzono operację, w wyniku której bliźniaczy brat Ashtona Kutchera otrzymał nowe narząd i jednocześnie szansę na nowe życie. „Nie mam słów, żeby wyrazić swoją wdzięczność. Łączy nas więź, której nie umiem wyjaśnić. Mimo całej powagi sytuacji jesteśmy ze sobą bardzo związani. To zaszczyt lub poczucie głębokiego docenienia i wielkiej miłości względem kogoś, kto poświęciłby swoje życie dla ciebie. Naprawdę nie potrafię tego wyrazić słowami", wyznał wzruszony Michael Kutcher w wywiadzie dla US Weekly.

ZOBACZ TAKŻE: Aleksandra Justa gorzko o Monice Richardson. „Spotkało mnie wiele przykrości”

Ashton i Michael Kutcher, 14. urodziny
Fot. EAST NEWS/SPLASH/Tom Vickers

Ashton i Michael Kutcher, 14. urodziny

Ashton i Michael Kutcher, zdjęcia do kroniki szkolnej Cedar Rapid Washington High School
Fot. EASTNEWS/Leigh Green/Splash News

Ashton i Michael Kutcher, zdjęcia do kroniki szkolnej Cedar Rapid Washington High School

Michael Kutcher i jego walka z przeciwnościami losu

W 2003 roku Ashton Kutcher w jednym z programów telewizyjnych wyjawił światu prawdę o problemach zdrowotnych swojego brata bliźniaka. Michael początkowo był wściekły, że informacja o jego dziecięcym porażeniu mózgowym wyszła na jaw. „Byłem bardzo zły na niego. Pamiętam, że z nim o tym rozmawiałem. Nie chciałem być "twarzą" mózgowego porażenia dziecięcego. Nigdy o tym nikomu nie mówiłem”, wyznał w programie Today emitowanym w amerykańskiej telewizji NBC. Potem jednak zrozumiał, że tak naprawdę brat wyświadczył mu przysługę. Michael Kutcher nie musiał się już wstydzić swojej dolegliwości i mógł wreszcie być sobą. „Zrozumiałem, że muszę pozbyć się wstydu, który odczuwałem przez lata i muszę być wojownikiem dla innych osób", mówił dalej w programie Today.

Bliźniaczy brat Ashtona Kutchera od wielu lat jest rzecznikiem Cerebral Palsy Foundation. Gdy po przeszczepie zyskał nowe życie mógł skupić się na dalszej edukacji i skończyć studia. W 1996 roku uzyskał nawet tytuł magistra Business Management i Finansów na Mount Mercy University. Michael Kutcher jest mówcą motywacyjnym, który uczy ludzi, jak przemienić przeciwności losu w możliwości, by potem wykorzystać je do zmieniania siebie oraz świata. Od lat upowszechnia także wiedzę na temat dziecięcego porażenia mózgowego, zachęcając jednocześnie społeczeństwo do oddawania organów do przeszczepu.

W 2017 roku Ashton Kutcher odbierał nagrodę od organizacji #BeTheGift, zajmującej się propagowaniem i wspieraniem oddawania organów do transplantacji. Powiedział wtedy: „Mój brat urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. To mnie nauczyło, że miłość to nie jest kwestia wyboru i że ludzie nie rodzą się równymi. Ale mamy równe możliwości w kochaniu kogoś - tego nauczył mnie mój brat".

Jakiś czas temu Ashton Kutcher wraz ze swoim bratem gościł w programie „The Checkup With Dr. David Agus”. Wówczas otworzył się także na temat choroby, którą u niego wykryto. Układowe zapalenie naczyń powoduje przede wszystkim stany zapalne naczyń krwionośnych, a nieleczone może prowadzić do martwicy lub niedokrwienia. W zaawansowanych przypadkach prowadzi nawet do śmierci. U aktora choroba została wykryta w późnym stadium... Sam wyznał, że chwilowo stracił wzrok i słuch, a jego błędnik wariował, przez co nie mógł utrzymać równowagi. „Kiedy stajesz twarzą w twarz ze śmiercią, natychmiast skupiasz się na tym, jak żyjesz”, wyjaśnił. Ashton Kutcher potraktował jednak poważnie uwagi lekarzy i skupił się na dbaniu o swoje zdrowie. Wszystko wskazuje na to, że stan jego zdrowia znacznie się już poprawił, a aktor wziął nawet udział w maratonie w Nowym Jorku.  

CZYTAJ TEŻ: Joanna Liszowska martwi się o swoje córki. „Niebezpieczni ludzie krążą w każdym środowisku”

Michael Kutcher, Ashton Kutcher, St. Paul, Minnesota, 28.07.2013 rok
Fot. Adam Bettcher/Getty Images for Starkey Hearing Foundation

Michael Kutcher, Ashton Kutcher, St. Paul, Minnesota, 28.07.2013 rok

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.