Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja ministra zdrowia
Fot. STOCK.ADOBE / KAROLINA MISZTAL/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Czwarta fala koronawirusa już się zaczęła? Niepokojące słowa ministra zdrowia

„Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość”

Ksenia Krasko 20 lipca 2021 07:50
Koronawirus w Polsce 2021. Konferencja ministra zdrowia
Fot. STOCK.ADOBE / KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Wydaje się, że sytuacja pandemiczna nie jest już tak groźna jak wcześniej, jednak eksperci przestrzegają, że to tylko pozory. Już teraz dość duży niepokój wzbudza tak zwana czwarta fala koronawirusa, a dokładniej data, kiedy miałaby się zacząć. Pomimo obiecujących statystyk, jakie obserwujemy w ostatnich tygodniach, szef resortu zdrowia nie ma dobrych wiadomości. Adam Niedzielski nie pozostawia złudzeń.

Minister Zdrowia o czwartej fali koronawirusa. Kiedy się zacznie?

Jak informował niedawno „Super Express”, naukowcy przewidują, że gwałtowny skok zakażeń będzie miał miejsce w sierpniu. Podobne zdanie na ten temat ma minister zdrowia. Adam Niedzielski opublikował na swoim Twitterze wyjaśnienie, że kolejna fala koronawirusa jest nieuchronna, i może zacząć się już niedługo.

Jak zaznaczył, „współczynnik reprodukcji koronawirusa (R0) znów wynosi jeden”, co oznacza, że pandemia w Polsce przestała się cofać. Jak tłumaczy portal medonet.pl – jeśli wartość współczynnika (R) jest wyższa od 1, oznacza to, że jedna osoba zaraża średnio tyle kolejnych osób, na ile wskazuje współczynnik R.

„Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość”, tłumaczy szef MZ. „W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13% wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość jeden”.

Zobacz też: Polska wprowadzi obostrzenia dla osób niezaszczepionych na koronawirusa?

Adam Niedzielski o szczepieniach

Adam Niedzielski postanowił również zachęcić do szczepień, powołując się na najnowsze dane z Wielkiej Brytanii. „Dotychczasowy przebieg IV fali w Wielkiej Brytanii pokazuje, jak bardzo szczepienia przyczyniły się do spadku śmiertelności. Szczepienia chronią bardzo skutecznie przed ciężkim przebiegiem Covid-19”, zaznaczył na swoim Twitterze.

Od początku pandemii w kraju wykryto ponad dwa miliony osiemset tysięcy zakażeń, ponad 75 tysięcy osób zmarło. 

Źródło: Super Express, MedOnet

Zadbaj o higienę dłoni. Przydatne żele antybakteryjne:

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?