Zbyszko Fingas syn, Olga TokarczukZbyszko Fingas syn, Olga Tokarczuk
Fot. Andrzej Hulimka / Forum
niezwykłe relacje

Nie został wychowany jak większość dzieci, poszedł w ślady ojca. Taką relację ma Olga Tokarczuk z synem

Zbyszko Fingas daje pisarce powody do radości

Rafał Kowalski 28 maja 2024 14:45
Zbyszko Fingas syn, Olga TokarczukZbyszko Fingas syn, Olga Tokarczuk
Fot. Andrzej Hulimka / Forum

Ma na swoim koncie wiele niezwykłych publikacji i jest laureatką Nagrody Nobla. Zawodową stronę Olgi Tokarczuk zna chyba każdy. A jaką pisarka jest mamą? Trzydzieści osiem lat temu przyszedł na świat jej jedyny syn. Dziś daje jej mnóstwo powodów do radości…

[Ostatnia publikacja na VUŻ-u 28.05.2024 r.]

Olga Tokarczuk: życie prywatne, syn. Jaką pisarka jest matką?

Jej małżeństwo z Romanem Fingasem nie przetrwało, ale owoc tej miłości jest dla Olgi Tokarczuk jedną z najważniejszych osób na Ziemi. Mowa oczywiście o synu artystki. Zbigniew (Zbyszko) Fingas w tym roku kończy 38 lat. 

A jak wyglądał czas, w którym chłopiec się rodził? "W 1990 roku miałam już napisaną pierwszą powieść Podróż ludzi Księgi, ale daleko było jeszcze do jej publikacji. Byłam wtedy psychoterapeutką bardzo zaangażowaną w swoją pracę i matką trzyletniego synka. Urodziłam go jako 24-latka, za mąż wyszłam rok wcześniej", opowiadała Olga Tokarczuk w Twoim Stylu.

Zobacz też: Agata Młynarska pożegnała bliską osobę. „Był jak Ojciec. Mówił do mnie córeczko”

Pisarka spełniła swoje pragnienie i dość szybko wróciła do obowiązków zawodowych. Jako kochająca mama zostawiała dziecko pod opieką zaufanych osób. „Kilka miesięcy po urodzeniu syna wróciłam do pracy. Zawdzięczałam to pomocy rodziny mojej i męża. Podobno w matriarchalnych społeczeństwach pierwotnych młode matki były zbyt cenne dla grupy, żeby zostawiać je w domu przy dziecku. Były silne, twórcze i przedsiębiorcze, dlatego dziećmi zajmowali się starsi, kobiety i mężczyźni – babcie, dziadkowie. Ja w jakimś sensie żyłam w takiej pierwotnej rodzinie (śmiech). Bardzo jestem za to wdzięczna moim rodzicom, teściom i babci Agnieszce. Oboje z mężem mieliśmy dzięki tej pomocy czas na pracę. Intensywną. Pamiętam, że po godzinach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym oboje z mężem zaangażowaliśmy się jeszcze w tworzenie sieci samopomocowej dla ludzi uzależnionych od alkoholu”, mówiła w wywiadzie dla Twojego Stylu.

Co ciekawe, dorastający Zbyszek nie był wychowywany jak większość dzieci w tamtym czasie. Nie przyjął np. sakramentu chrztu czy komunii. „Mój syn nie został ochrzczony w Kościele katolickim, nie poszedł więc do komunii. Kiedy inne dzieci miały religię, on siedział całą podstawówkę w szatni na ławeczce. Nie było etyki, żadnych zajęć dla tych dzieci. Zamiast komunii zrobiliśmy mu inicjację – wielkie ognisko, uroczyste obcięcie jego długich włosów, dostał prezent”, opowiadała o tak zwanych postrzyżynach mama Zbigniewa w Wysokich Obcasach.

Ceremonia wręczenia Nobla, Olga Tokarczuk z bliskimi
Fot. Andrzej Hulimka / Forum

Zbyszko Fingas nie poszedł w ślady matki. Kim jest syn Olgi Tokarczuk?

Gdy Olga Tokarczuk i wybranek jej serca wzięli ślub, artystka miała 23 lata.  Para spodziewała się narodzin syna i zamieszkała w Wałbrzychu. Założyli tam nawet własne wydawnictwo. Związek mamy i taty Zbyszka nie przetrwał, ale za to mężczyzna poszedł w ślady jednego z rodziców.

Mowa o ojcu, który też zgłębiał tajniki psychologii. „Ojciec Zbyszka też był psychologiem, prowadziliśmy grupy integracyjne, treningi interpersonalne. Dziecko zostawialiśmy z dziadkami. Kiedy się wyprowadziliśmy na wieś, Zbyszko został z nimi w mieście, bo nie chcieliśmy mu fundować wiejskiej szkoły, do której było 6 km przez góry", mówiła Olga Tokarczuk Wysokim Obcasom kilka lat temu.

Mama i syn mają dobrą relację. Wspierają się, gdy jest taka potrzeba. Np. to właśnie syn odebrał za pisarkę nagrodę Bestsellery Empiku. „Nie ma gali tak ważnej, żeby wyciągnęła mamę z samotni, w której teraz jest”, tłumaczył ze sceny w lutym 2020 roku.

Kilka miesięcy wcześniej towarzyszył z kolei mamie w odbieraniu Nagrody Nobla. Na miejscu była też obecna ukochana 38-letniego mężczyzny. Anna Wanik to rozwijająca skrzydła tłumaczka i filozofka.

Wiedzieliście to o synu Olgi Tokarczuk? 

Syn Olgi Tokarczuk, Zbigniew Fingas, Bestsellery Empiku

Syn Olgi Tokarczuk, Zbigniew Fingas
Fot. materiały prasowe Bestsellery Empiku

Ceremonia wręczenia Nobla, 10.12.2019, Olga Tokarczuk z bliskimi

Zbyszko Fingas syn, Olga TokarczukZbyszko Fingas syn, Olga Tokarczuk
Fot. Andrzej Hulimka / Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.