ZE ŚWIATA SZTUKI

100 obrazów Wojciecha Fangora na wystawie w Radomiu!

Czy wiecie, że to „najdroższy” polski artysta?

Marcin Brzeziński 7 sierpnia 2018 09:30
Wystawa obrazów Wojciecha Fangora w Radomiu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu nosi tytuł Wojciech Fangor. Optyczne wibracje. Ekspozycja prezentuje twórczość malarską artysty z czterech kluczowych dekad jego twórczości: od końca lat pięćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Znajdziemy tu zatem najbardziej podziwiane dzieła z czasu legendarnego Studium Przestrzeni (1958) i te malowane do 1974 roku, na bazie których powstawała teoria Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej. W salach na pierwszym piętrze można zobaczyć z kolei rozwibrowane obrazy, którymi Fangor reagował na świat końca XX wieku. Ich tematem jest wszechobecna samotność i sposoby, w jakie manipulują nami media. Na wystawę zostało wybranych ponad sto obrazów pochodzących ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Radomiu, Fundacji Zwierciadło oraz kolekcji prywatnych.

Wojciech Fangor „najdroższy” polski artysta

Przypomnijmy, że zmarły w 2015 roku malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista, Wojciech Fangor, jest obecnie, obok Romana Opałki, jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców. W 2017 roku w Londynie odbyła się aukcja sztuki powojennej i współczesnej, podczas której padł nowy rekord za sprzedaż dzieła Wojciecha Fangora. Abstrakcyjna kompozycja NJ 15 z 1964 roku znalazła nabywcę gotowego zapłacić za nią… 413 tysięcy funtów, a więc około 1,78 miliona złotych! Wystawa czynna do końca sierpnia! Zapraszamy!

Wystawa obrazów Wojciecha Fangora w Radomiu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa obrazów Wojciecha Fangora w Radomiu
Fot. Materiały prasowe

Wystawa obrazów Wojciecha Fangora w Radomiu
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Wiemy, jak dbać o skórę dojrzałą! 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!