Robert Biedroń, VIVA! 2011
Fot. Zuza Krajewska, Bartek Wieczorek
ZE ŚWIATA KULTURY

Książka Nowy rozdział to polityczny manifest Roberta Biedronia!

„Zmiana może być naszą wielką wspólną przygodą”

Weronika Kostyra 26 listopada 2018 16:15
Robert Biedroń, VIVA! 2011
Fot. Zuza Krajewska, Bartek Wieczorek

Jeden z najpopularniejszych polskich polityków ogłosił niedawno, że zakłada nowy ruch polityczny. Książka Nowy rozdział to jego polityczny manifest, w którym Robert Biedroń opisuje swoją troskę o przyszłość i dobro Polski. Jaka jest jego wizja ojczyzny?

Książka Roberta Biedronia „Nowy rozdział”. O czym jest?

Robert Biedroń przedstawia przenikliwą diagnozę współczesnej Polski. Wnioski z obserwacji  są gorzkie. Polityk krytykuje relację państwa z Kościołem, brak wolności związków partnerskich, stosunek do obcych, anachroniczny system edukacji oraz system opieki medycznej.

Zamiast tego marzy o Polsce, w której królują dialog, współpraca i zaufanie. Do tego konieczne jest zaangażowanie się Polek i Polaków w życie publiczne. Sam jako prezydent Słupska udowodnił, że zmiany są możliwe. Jednak, żeby wprowadzić je na większą skalę potrzebuje aktywnych obywateli. Jako lider chce wsłuchiwać się w głosy wszystkich – także tych gorzej słyszanych, bo słabszych lub pozostających w mniejszości. Wszyscy byli włączenie w tworzenie swojej ojczyzny od nowa.

Do tego potrzebna jest odbudowa zaufania społecznego, a to nie wydarzy się, bez odbudowania zaufania do państwa. „Współpraca państwa z obywatelami zaczyna się od jawności. Obywatele muszą wiedzieć, jak działa państwo i na co wydaje pieniądze. Jak obywatele mają zabierać głos w ważnych sprawach, skoro nie wiedzą, co robi ich gmina, nie mówiąc o rządzie. Sprawdziliśmy to w Słupsku”, pisze Robert Biedroń.

Jedno nie ulega wątpliwości – trzeba zacząć działać. „Potrzebujemy tchnąć w polskie państwo i politykę nowego ducha. Ożywić je naszą własną energią. Znaleźć wśród nas takich, którzy chcą działać jako pracownicy zatrudnieni przez obywateli  na rzecz wspólnego dobra. Nowy duch to również duch życzliwości. Tej prostej, codziennej: uśmiech, używanie słów, które nie ranią, ale też życzliwości wobec innych poglądów i sposobów życia. Historia Polski się nie skończyła. Możemy do niej dopisać nowy rozdział. Musimy wspólnie stworzyć wizję Polski za 20, 30 i 50 lat. Nie osiągnę tego sam. Mogę  to zrobić tylko z wami. Zmiana może być naszą wielką wspólną przygodą”, przekonuje Robert Biedroń.

Książka Nowy rozdział ukazała się nakładem wydawnictwa Edipresse Książki. 

Nowy rozdział, książka, Robert Biedroń
Fot. Materiały prasowe Edipresse Książki

Krzysztof Śmiszek, Robert Biedroń, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.