Na zawsze razem: film
Fot. Materiały promocyjne
VIVA! RECENZJE

Francuskie Na zawsze razem oferuje dużą dawkę wzruszenia, ale i podnosi na duchu

Przeczytaj naszą recenzję!

Łukasz Kaliński 9 sierpnia 2019 13:13
Na zawsze razem: film
Fot. Materiały promocyjne

Wyreżyserowany przez Mikhaëla Hersa Na zawsze razem to naznaczone tragedią kino obyczajowe oraz dobra propozycja dla widzów szukających w kinie wzruszenia i podniesienia na duchu. Udowadnia, że coś, co zaczyna się tragedią, dzięki miłości może skończyć się czymś dobrym. Na zawsze razem w kinach od 30 sierpnia.

„Na zawsze razem”. Opis fabuły

Siedmioletnia Amanda (Isaure Multrier) nie zna swojego ojca. Nie uznał jej i dawno temu zniknął z życia matki dziewczynki, nauczycielki angielskiego Sandrine (Ophélia Kolb). Sandrine samotnie wychowuje córkę, w czym pomaga jej brat David (Vincent Lacoste). David pracuje jako arborysta i pośrednik właściciela kilku kamienic. Oboje z Sandrine mają tylko ciotkę Maud (Marianne Basler), a matka rodzeństwa opuściła ich przed laty wyjeżdżając do Londynu. Pewnego dnia David poznaje sympatyczną Lénę (Stacy Martin), która wprowadza się do mieszkania w pobliżu. Oboje łączy nić sympatii, jednak rodzącą się znajomość przerywa tragedia. W strzelaninie w parku ginie Sandrine. David będzie musiał zaopiekować się młodą siostrzenicą.

Recenzja filmu „Na zawsze razem”

Dla żyjącego bez większych zobowiązań Davida informacja o śmierci siostry spada jak grom z jasnego nieba. Pomoc w wychowywaniu Amandy wiązała się dla niego co prawda z kilkoma wyrzeczeniami i układaniem planu dnia pod potrzeby siedmiolatki, ale nie było to nic, co wykraczałoby poza standardową „szarą codzienność”. Nigdy by nie przypuszczał, że zmieni się to bez ostrzeżenia w pewien zwyczajny, letni dzień. Nic więc dziwnego, że postawiony pod ścianą, ale też mocno zdezorientowany, próbuje odnaleźć najlepsze wyjście z tej sytuacji. Nigdy, tak jak teraz, nie czuł jak bardzo jest samotny i skazany na siebie. A co dopiero powiedzieć o siedmiolatce, którą przyszło mu się zaopiekować. W głowie Davida kłębią się różne myśli, także i taka o oddaniu Amandy do domu dziecka.

Brzmi to wszystko niczym przepis na mocno emocjonalne i wyczerpujące kino. Nic z tych rzeczy. Autorom filmu udało się opowiedzieć tę historię zupełnie… zwyczajnie. Rozgrywana w pełnym słońcu, pełna codziennych obowiązków, przejażdżek rowerowych i ze łzami ograniczonymi do niezbędnego minimum. Można by się oszukać, że nie wydarzyło się zupełnie nic i czas płynie tym samym wolnym tempem, co wcześniej. Emocje, które buzują w bohaterach tej opowieści, co jakiś czas znajdują jednak swoje ujście.

Zwiastun filmu „Na zawsze razem”

Film Hersa trafia idealnie z komentarzem odnoszącym się do ataków terrorystycznych i innych masowych strzelanin. To właśnie w jednym z takich aktów przemocy ginie matka Amandy, a ofiar jest o wiele więcej. Kiedy dopiero co umilkły echa kolejnej takiej tragedii w Teksasie, Na zawsze razem wybrzmiewa jeszcze mocniej. Nie jest jednak społecznym komentarzem odnośnie szaleńców z bronią czy stojących za nimi ideologii. Oni znikają równie szybko jak się pojawili i nikt już do nich później nie wraca. W kręgu zainteresowania twórców filmu są ci, których takie strzelaniny dotknęły w największym stopniu. Rodziny ofiar. Często słysząc o kolejnej masowej strzelaninie przechodzimy nad nią do porządku dziennego. Tyle ich już było. Na zawsze razem nadaje temu odpowiedniej perspektywy. 7/10.

Na zawsze razem w kinach od 30 sierpnia. 

Plakat filmu Na zawsze razem:

plakat filmu Na zawsze razem
Fot. Best Film/materiały prasowe

TAGI #film #kino #Recenzja

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.