Reklama

Nowy film cenionej reżyserki oraz byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego – Julie Bertuccelli (Kiedy Otar odszedł, Drzewo, Szkoła Babel) już niedługo na ekranie. „Pamiątki Claire Darling” już po raz dwunasty spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve oraz jej córka Chiara Mastroianni. Pamiętnik Claire Darling w kinach już od 5 lipca.

Reklama

„Pamiątki Claire Darling”. Opis fabuły

Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge Faith Bass Darling's Last Garage Sale rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling. A przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje... W związku z tym Claire wystawia cały swój dobytek na trawniku przed domem. Wśród przedmiotów są drogocenne antyki i bezcenne rodzinne pamiątki. Podczas gdy horda sąsiadów i ciekawskich przechodniów przejmuje te zabytki za kilka groszy, każdy obiekt odzwierciedla tragiczne i ekstrawaganckie życie Claire Darling. (opis dystrybutora)

O filmie „Pamiątki Claire Darling”

– Jestem wielką kolekcjonerką. Źle się czuję w zbyt pustych apartamentach. Uwielbiam garażowe wyprzedaże i pchle targi. Ludzie, którzy sprzedają tam swoje rzeczy, są tacy nadzy i nawet tego nie zauważają. Rzeczy, które sprzedają są oknem do historii ich rodzin. Bliska znajoma podarowała mi książkę Lyndy Rutledge mówiąc, że podczas czytania pomyślała o mnie. Miała rację. W tej historii zostało ujętych wiele tematów, z którymi się identyfikuję. Skomplikowane relacje pomiędzy matką i córką, strach przed śmiercią, przedmioty i meble, które są dla nas substytutem wspomnień, sekrety, o których nie mówi się w rodzinie i które duszą nas i trzymają w swoistym więzieniu. Lektura książki sprawiła, że zaczęłam rewidować te moje demony i nieład, który był częścią mnie. Dzięki filmowi mogłam się z nimi zmierzyć, do czego zachęcał mnie mój producent – wspomina Bertuccelli początek pracy nad filmem w wywiadzie dla portalu Female.com.au.

– W książce bardzo podobał mi się pomysł pozbycia się wszystkiego. Sprzedając swoje rzeczy za bezcen, Claire Darling udaje się wyzwolić. Nie chce zostawiać niczego dla nikogo. Claire opowiada kupcom historie związane ze sprzedawanymi rzeczami, bo nie chodzi jej o sprzedaż, ale o podanie dalej swojej historii – tłumaczy reżyserka. – Według mnie w tym finalnym akcie oswobodzenia odbijają się jej życiowe frustracje. Żyjąc z dala od świata nie zwracała uwagi na otaczających ją ludzi, w szczególności na swoją córkę. Był to jej mechanizm obronny. Decydując się na pozbycie wszystkich rzeczy w końcu akceptuje swoje wady i błędy. Udaje jej się też pogodzić z córką.

Zwiastun filmu „Pamiątki Claire Darling”

– Urządzając wyprzedaż garażową, Claire Darling, umyślnie bądź nie, zmusza córkę do odwiedzenia jej po raz pierwszy od dwudziestu lat. Rzeczy, które sprzedaje, urzeczywistniają napięcie pomiędzy matką i córką, stanowią okazję do dyskusji na temat przeszłości, ponownego przeżycia niektórych wspomnień i wyjaśnienia nieporozumień. Dopóki nie nadejdzie śmierć, wszystko jest możliwe. (…) Pisząc scenariusz nie myślałam o żadnej konkretnej aktorce. Chciałam stworzyć postać zainspirowaną książką i wzbogaconą moją wyobraźnią. Gdy skończyłam, to Catherine Denevue była oczywistym pierwszym wyborem. To wspaniała aktorka, z którą uwielbiam pracować. Była zainteresowana rolą, podrzucała pomysły. Ja z kolei chciałam trochę zmienić jej znany wizerunek – komentuje Julie Bertuccelli siwe włosy, z jakimi po raz pierwszy pojawia się na ekranie Denevue.

Reżyserka filmu Pamiątki Claire Darling, Julie Bertuccelli przyszła na świat 12 lutego 1968 roku w miejscowości Boulogne-Billancourt jako córka cenionego reżysera Jean-Louisa Bertuccelliego (Remparts d'argile, Stress). Zanim została przeszkolona jako dokumentalistka w filmowym centrum szkoleniowym Ateliers Varan w Paryżu, studiowała filozofię. Cenne doświadczenie zbierała jako asystentka wybitnych reżyserów, jak Otar Ioesseliani, Krzysztof Kieślowski, Bertrand Tavernier, Emmanuel Finkiel czy Ritha Panh. Własne filmy zaczęła reżyserować pod koniec lat 90. Wsławiła się głównie dokumentami, ale Bertuccelli z powodzeniem realizuje także filmy fabularne. Kiedy Otar odszedł (2003) i Drzewo (2010) pokazują jej prawdziwy talent narracyjny. Pierwszy z tych filmów zdobył Cezara, dwie nagrody w Cannes oraz specjalne wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Pamiątki Claire Darling w kinach od 5 lipca.

Reklama

Plakat filmu Pamiątki Claire Darling:

Aurora Films/materiały prasowe
Aurora Films/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama