To najpopularniejszy obecnie włoski artysta na świecie

Konrad Szczęsny 1 grudnia 2019 11:14

Utwór „Soldi”, z którym zajął drugie miejsce w tegorocznym finale Eurowizji, to najczęściej słuchana piosenka włoska w historii. Mahmood był objawieniem ostatniego festiwalu w Sanremo, mimo że zwyciężył w atmosferze skandalu. Co wiemy o 27-latku z Mediolanu, który wystąpi w finale „The Voice of Poland 10”? I dlaczego jego życie osobiste budzi tak ogromne zainteresowanie mediów, szczególnie tabloidowych?

Mahmood: początki kariery, X Factor, Sanremo

Przyszedł na świat 12 września 1992 roku w Mediolanie. Jest silnie związany z tym miastem, wychowywał się na jego przedmieściach. Zdolności wokalne wykazywał od najmłodszych lat i jako dziecko zaczął szkolić śpiew. W wieku 20 lat po raz pierwszy dał o sobie znać szerszej publiczności – wziął wówczas udział w przesłuchaniach do szóstej edycji włoskiego X Factora. Pomyślnie przeszedł pierwszy etap, po czym pod swoje skrzydła wzięła go Simona Ventura. Mimo że odpadł w trzecim odcinku emitowanym na żywo, po programie zaczął pisać własne teksty i komponować utwory.

Na scenie legendarnego Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo pojawił się po raz pierwszy w 2016 roku. Wówczas to wygrał konkurs Area Sanremo, czym zapewnił sobie udział w koncercie dla debiutantów. Ostatecznie zajął w nim jednak czwarte miejsce, wykonując utwór „Dimentica” (pol. „Zapomina”). Na deski Teatru Ariston powrócił trzy lata później, gdy w grudniu 2018 roku jako jeden z dwóch debiutantów wygrał konkurs w sekcji dla młodych artystów i zgodnie z ówczesnym regulaminem, zapewnił sobie udział w koncercie głównym, który miał miejsce w lutym 2019 roku.

Mimo tego, że nie był faworytem bukmacherów ani fanów 69. edycji wydarzenia, ostatecznie wygrał, pokonując ulubieńca publiczności, Ultimo, który zdobył 46% głosów, przy czym Mahmood uzyskał ich zaledwie 14%. Wywołało to nie lada skandal, włoska prasa i osoby związane z lokalnym show-biznesem twierdziły, że system głosowania na festiwalu faworyzuje tych artystów, którzy spodobają się dziennikarzom i jurorom, nie zaś publiczności zgromadzonej przez telewizorami. 

Zwycięstwo 26-letniego wówczas Włocha skomentowali m.in. politycy, wicepremierzy Włoch Matteo Salvini oraz Luigi Di Maio. Stwierdzili oni, że wynik głosowania nie jest sprawiedliwy, biorąc pod uwagę upodobania widzów. Nawiązywali także do pochodzenia Mahmooda: jego ojciec jest Egipcjaninem, zaś matka Włoszką. Sam artysta podkreśla, że mimo genów ze strony taty, czuje się w 100% Włochem.

Pierwszy minialbum młodego wokalisty, zatytułowany „Gioventù bruciata” (pol. „Spalona młodość”) ukazał się na rynku 21 września 2018 roku. W listopadzie wznowiono go, dodając utwór tytułowy, zaś w lutym, na fali uczestnictwa w festiwalu Sanremo, wydano drugą reedycję, zawierającą przebój „Soldi”. 

„Soldi”: tekst i tłumaczenie. Sukces po Eurowizji

Zwycięstwo w 69. edycji festiwalu Sanremo dało Mahmoodowi możliwość reprezentowania Włoch w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, który w maju odbył się w Tel Awiwie. Mimo początkowego entuzjazmu, po kontrowersjach i niewybrednych komentarzach, zaczął wycofywać się z deklaracji, że podejmie wyzwanie i będzie bronił barw swojego kraju na arenie międzynarodowej. Ostatecznie jednak zdecydował się wystąpić w Izraelu.

Decyzja ta okazała się strzałem w 10. Od początku był wskazywany jako faworyt fanów i bukmacherów, obok Holendra Duncana Laurence'a i Szwajcara Luki Hänniego. Z racji tego, że Włochy płacą jedną z najwyższych składek za uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji, ich reprezentant od razu kwalifikowany jest do finału. Mahmood wystąpił w nim 18 maja 2019 roku z 22 numerem startowym. Chwytliwa propozycja z wyrazistym refrenem oraz intrygująca prezentacja zapewniły mu drugie miejsce z liczbą punktów wynoszącą 472, z czego 253 pochodziło od telewidzów (3. miejsce), zaś 219 od jurorów (4. miejsce). Sukces umocnił pozycję Włocha na lokalnym rynku i zapewnił kolejne rzesze fanów.

Co więcej, w czerwcu media obiegła informacja, że „Soldi” to „najczęściej odtwarzana włoskojęzyczna piosenka w historii”. Co na to wpłynęło? Do tej pory w serwisie Youtube teledysk do niej odtworzono ponad 140 milionów razy, zaś na Spotify utwór odsłuchano ponad 132 miliony. Do tego sukces radiowy we Włoszech, Hiszpanii, Grecji czy Izraelu i inne platformy streamingowe. Te liczby mówią same za siebie!

Jakie przesłanie niesie utwór „Soldi”? Na przekór chwytliwemu refrenowi to opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, w których ojciec odchodzi w nieznane, nagle i bez uprzedzenia. Po latach syn rozlicza się z emocjami i poczuciem straty, których doświadczył. W tekście utworu umieszczono wersy po arabsku - jak podkreśla w wywiadach Mahmood, są to słowa, które zapamiętał z dzieciństwa:

Waladi waladi habibi ta’aleena
Mi dicevi giocando giocando con aria fiera
Waladi waladi habibi sembrava vera
La voglia la voglia di tornare come prima

Co w tłumaczeniu na polski oznacza:

„[Mój synu, mój synu, kochanie, chodź tutaj] 
Kiedyś mówiłeś mi, bawiąc się lekkim powietrzem [odniesienie to fajki wodnej - przyp. red.]
[Mój synu, mój synu, kochanie, chodź tutaj] 
Jak przywrócić to, co było”.

Pytany o tę piosenkę artysta podkreśla, że pieniądze symbolizują w niej rozpad rodzinnych więzi i choć są odwołaniem do jego osobistych doświadczeń, on kontakt z ojcem odzyskał i utrzymują go do tej pory. Co ciekawe, utwór powstawał około miesiąca. Mahmood ujawnił, że musiał m.in. kontaktować się w tym czasie z osobami, które biegle władają arabskim, by poprawiły wersy piosenki w tym języku. Pełny tekst i tłumaczenie „Soldi” znajdziesz TUTAJ.

Mahmood: życie osobiste, ojciec, rodzina, kontrowersje wokół orientacji seksualnej

Matka Mahmooda pochodzi z Sardynii, jednej z włoskich wysp, natomiast jego ojciec jest Egipcjaninem, co widoczne jest choćby w urodzie 27-latka. Ci, którzy obserwują jego media społecznościowe wiedzą, że z mamą łączy go wyjątkowo silna wieź, co jakiś czas zamieszcza zdjęcia z nią na Facebooku i Instagramie.

Po zwycięstwie w 69. edycji Festiwalu Włoskiej Piosenki media, szczególnie tabloidowe, skupiły się na życiu osobistym Mahmooda. Wszystko przez wywiad, którego w sierpniu 2016 roku udzielił portalowi gay.it. Mimo że nie padło w nim pytanie o orientację seksualną młodego piosenkarza, część dziennikarzy zwróciła uwagę, że wypowiadał się m.in. w kwestiach dotyczących sytuacji społeczności LGBTQ w Egipcie oraz tego, w którym momencie życie robić coming out.

Zwycięzca Sanremo 2019 zaprzeczył jednak stanowczo, że wywiad był formą coming outu. Zaznaczył, że spekulacje dotyczące orientacji seksualnej w jego opinii do niczego dobrego nie prowadzą, budzą jedynie tanią sensację i sprawiają, że tkwimy w poczuciu, że ta nieheteronormatywna jest czymś niezwykłym. Dlatego też nie ma zamiaru o tym rozmawiać. „Celowo nie chcę o tym mowić, bo samo mówienie o tym już jest głupie. Opowiadanie o swojej homoseksualności jest bezsensowe. To tak jakbyśmy się cofnęli o 50 lat”, podkreślał.

Co jakiś czas jednak media tabloidowe publikują zdjęcia paparazzi Mahmooda z prywatnych wyjść lub podróży, gdy okazuje czułość znajomym płci męskiej (warto zaznaczyć, że we Włoszech nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ mężczyźni często obejmują się i przytulają), a które mają być potwierdzeniem tego, że jest gejem. On zawsze odnosi się do tego z dystansem i dużą dawką humoru. Stara się nie czytać komentarzy na swój temat, zaś w ostatnim wywiadzie dla prestiżowego dziennika „Corriere della Sera” zdradził, że jest singlem. 

Interesuje się modą, co widać w jego stylizacjach codziennych oraz scenicznych. Co ciekawe przyznał, że wbrew narodowym trendom, nie śledzi sportowych rozgrywek, nawet tych związanych z piłką nożną! Jest za to miłośnikiem Pokemonów, zaś jego ulubiony to Charmander, którego maskotka towarzyszy mu w podróżach po Europie.

Wśród zapytań często pojawia się też to, dotyczące wzrostu Włocha. Niestety, internet milczy na ten temat. Wiadomo jednak, że Mahmood może pochwalić się imponującą sylwetką, którą rzeźbi konsekwentnie na siłowni.

Mahmood - Barrio: tekst piosenki, tłumaczenie. Instagram Mahmooda

2 września 2019 roku premierę miał singiel „Barrio”, do którego teledysk do tej pory odtworzono w serwisie Youtube ponad 37 milionów razy. Piosenka szybko zdobyła popularność nie tylko w rodzimych Włoszech, lecz także w Hiszpanii. Wszystko za sprawą tytułu: „barrio” to po hiszpańsku „sąsiedztwo”, zaś na początku piosenki słychać klasyczną hiszpańską gitarę. Teledysk do utworu był realizowany w Maroku, wystąpiły w nim osoby arabskiego pochodzenia. 

Tekst to opowieść o trudnej relacji, także tej miłosnej, przeszkodach, które pojawiają się między dwojgiem ludzi i sile uczucia, często wbrew logice i na przekór światu. Pełne tłumaczenie i tekst możesz znaleźć TUTAJ.

Profil Mahmooda na Instagramie śledzi milion użytkowników, zaś ten na Facebooku blisko 140 tysięcy.

Teledysk do utworu możesz zobaczyć poniżej, zaś zdjęcia Mahmood prezentujemy w galerii. To on wykona dzisiaj swoje dwa największe hity: „Soldi” oraz „Barrio” w finale 10., jubileuszowej edycji „The Voice of Poland”.  

1/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Instagram @mahmood
1/11

Mahmood ma kilka tatuaży na całym ciele. Ten największy – kobrę – na plecach. Widoczny jest on m.in. w teledysku do utworu „Soldi”.

2/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Instagram @mahmood
2/11

Od czasu do czasu 27-letni Włoch zamieszcza w sieci zdjęcia, na których eksponuje imponującą sylwetkę.

3/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Instagram @mahmood
3/11

Wypoczywa najczęściej w gronie rodziny lub przyjaciół. Chwile te dokumentuje często na swoich profilach w mediach społecznościowych.

4/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Instagram @mahmood
4/11

Jest miłośnikiem Pokemonów. Jego ulubionym jest Charmander, którego maskotkę posiada.

5/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Instagram @mahmood
5/11

Mahmood został niedawno laureatem nagrody MTV dla najlepszego włoskiego artysty. Nie ukrywał radości, która towarzyszyła mu tego dnia.

6/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Attilio Cusani
6/11

Ma 27 lat, pochodzi z Mediolanu. Sukces odniósł, gdy wygrał 69. edycję festiwalu Sanremo w lutym 2019 roku.

7/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Attilio Cusani
7/11

Zwycięstwu Mahmooda towarzyszyły kontrowersje. W sieci roiło się pod rasistowskich i ksenofobicznych komentarzy pod jego adresem, spekulowano również na temat orientacji seksualnej 27-latka.

8/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Attilio Cusani
8/11

On do wszystkich plotek podchodzi z dystansem i właściwym sobie poczuciem humoru.

9/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Attilio Cusani
9/11

Jest nietuzinkowy. Mimo że czuje się 100% Włochem, nie interesuje się piłką nożną. Od sportu woli modę.

10/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Attilio Cusani
10/11

W ostatnim wywiadzie dla prestiżowego „Corriere della Sera” ujawnił, że jest singlem.

11/11
Mahmood, Alessandro Mahmoud, Soldi, Włochy, Eurowizja
Copyright @Attilio Cusani
11/11

Jego największym hitem pozostaje piosenka „Soldi”, z którą zajął 2. miejsce na tegorocznej Eurowizji. Opowiada o trudnych relacjach rodzinnych.

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.