Janusz Laskowski, Warszawa, 10.1996.
Fot. Marek Szymanski / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

To on śpiewa hit „Beata z Albatrosa”. Tak wygląda życie Janusza Laskowskiego

„Moich piosenek nie było ani w radiu, ani w telewizji, a i tak śpiewali je wszyscy”, mówił

Olga Figaszewska 5 stycznia 2023 19:41
Janusz Laskowski, Warszawa, 10.1996.
Fot. Marek Szymanski / Forum

W historii polskiej muzyki zapisał się hitami: „Beata z Albatrosa”, „Żółty jesienny liść”, „Świat nie wierzy łzom” czy „Kolorowe jarmarki”. Janusz Laskowski nie zrobił zawrotnej kariery, był niedoceniany przez krytyków, ale wciąż ma grono wiernych fanów, którzy podziwiają jego talent. Jak wygląda jego życie? Dziś artysta świętuje 77. urodziny!

Janusz Laskowski – kariera

Janusz Laskowski urodził się 5 stycznia 1946 roku w białoruskiej miejscowości Pożarki, która dawniej należała do Polski. Po zakończeniu II wojny światowej została wcielona do terenów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a rodzina muzyka przeprowadziła się. Wokalista, kompozytor i aranżer rozpoczynał swoją karierę w latach 60. XX wieku. Pierwszą gitarę Janusz Laskowski otrzymał od mamy, która ostrzegała syna przed niepewną ścieżką. Ale on chciał jedynie robić w życiu to, co sprawia mu radość. Muzyka mu to dawała. 

Jako piosenkarz debiutował w zespole Ananasy w Białymstoku, a następnie grupie Dacyty. Utwory Janusza Laskowskiego były wydawane na pocztówkach muzycznych. Dzięki temu piosenki Beata z Albatrosa, Żółty jesienny liść czy Kolorowe jarmarki błyskawicznie podbiły serca słuchaczy. Za ostatnią piosenkę autor otrzymał Nagrodę Dziennikarzy oraz Publiczności na 15. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1977 roku. Co zaskakuje najbardziej, „Kolorowe jarmarki”, do których słowa napisał Ryszard Ulicki, nie zyskały sympatii jurorów. Andrzej Wróblewski dał piosenkarzowi tabliczkę z cyfrą zero. 

Gdy kilka miesięcy później z tą samą piosenką Maryla Rodowicz wystąpiła na sopockiej scenie, wszyscy oniemieli, a piosenka stała się hitem. „Trochę mnie tylko raziła zbytnia prostota tekstu. Zadzwoniłam do Jonasza Kofty. Dopisał jedną zwrotkę, a ja nakłamałam autorom, że to ja. Specjalnie się nie denerwowali, bo zwrotka była piękna”, tłumaczyła Maryla Rodowicz w autobiografii.

Zobacz też: „Siedem dziewcząt z Albatrosa, tyś jedyna”. Kim była tajemnicza Beata, o której śpiewał Janusz Laskowski?

Janusz Laskowski, 8 gru 1975
Fot. Marek Karewicz / Forum

Janusz Laskowski,  1975  rok

Janusz Laskowski — stworzył największe hity

A jak powstał słynny hit „Beata z Albatrosa”? Janusz Laskowski skomponował utwór podczas rejsu statkiem w Augustowie w 1965.  Miał wtedy zaledwie 20 lat. „Wakacje spędzałem z kolegami w Augustowie. Koledzy grali w brydża, a ja siedziałem z gitarą i grałem sobie”, zwierzał się.

Janusz Laskowski koncertował nie tylko w Polsce. Występował też poza granicami – w Europie, Australii, Stanach Zjednoczonych. Jego muzyka łączy pokolenia. I nic dziwnego, że za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał Złotą i Platynową płytę.

W latach 90. artysta już rzadziej pojawiał się na rynku muzycznym. Jeszcze wtedy głośno było o jego utworze „Świat nie wierzy łzom”. Janusz Laskowski nie zamierzał jednak porzucić swojej pasji. Wokalista czuł, że jego kariera nie rozwinęła się, chociaż miała ku temu predyspozycje. Artysta nie zyskał uznania krytyków i osób z branży, rzucano mu kłody pod nogi.

Sprawdź też: Seweryn Krajewski i Krzysztof Klenczon: o konflikcie muzyków mówiła cała Polska

Janusz Laskowski, jak wygląda jego życie
Fot. Marcin Michalski / Studio69 / Forum

Jednak jego piosenki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy. „Moich piosenek nie było ani w radiu, ani w telewizji, a i tak śpiewali je wszyscy”, mówił w wywiadach. Okazuje się, że na konto Janusza Laskowskiego nie wpływały też tantiemy, ponieważ nie zastrzegł praw autorskich do swoich utworów. Dziś każdą piosenkę rejestruje w ZAiKS-ie.

„Nic z tego nie miałem, bo nie zastrzegłem w porę praw autorskich. Gdybym wtedy za każdą sprzedaną pocztówkę z 'Beatą' dostał pięćdziesiąt groszy, miałbym... miliony!”, mówił w rozmowie z Pomponikiem.

W 2017 roku wystąpił gościnnie na płycie Steel Banging 2. Bez żadnego powodu. „Zawsze miałem sentyment do utworów pana Janusza, bo to wartościowe teksty i melodia rzewna, ale i znajome strony w teledyskach i na mieście się nieraz go widywało. Tato opowiadał mi, że śp. wujek za młodych lat grywał z panem Januszem na gitarze na górce 'Magdalence”, opowiadał raper Lukasyno.

Janusz Laskowski prowadzi swój kanał na YouTube i wciąż zachwyca na scenie. 

O życiu prywatnym muzyka wiadomo niewiele. Artysta wspólnie z żoną doczekał się córki i wnuka. To swojej pociechy, Janusz Laskowski skomponował jedne z utworów „Moja córezka ma kilka lat”.

Źródło: Muzyka Interia, Gwiazdy wp.pl, Pomponik   

Janusz Laskowski, Warszawa, 10.1996.
Fot. Marek Szymanski / Forum

Janusz Laskowski, Warszawa, 10.1996.

Januz Laskowski z żoną, córką i wnukiem, 2002 Białystok
Fot. MICHAL HETMANEK/REPORTER/EAST NEWS

Januz Laskowski z żoną, córką i wnukiem, 2002 Białystok

Janusz Laskowski,Janusz Laskowski na Dniach Supraśla, 2016 rok
Fot. ANDRZEJ ZGIET/GAZETA WSPOLCZESNA/ KURIER PORANNY/POLSKA PRESS/EAST NEWS

Janusz Laskowski na Dniach Supraśla, 2016 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.