Lou Doillon
Fot. Craig McDean
ZE ŚWIATA MUZYKI

Córka Jane Birkin, Lou Doillon, wystąpi na koncertach w Krakowie i Warszawie!

Artystka promuje album „Soliloquy”

Redakcja VIVA! 17 maja 2019 15:28
Lou Doillon
Fot. Craig McDean

Lou Doillon – charyzmatyczna wokalistka, modelka, córka Jane Birkin, siostra Charlotte Gainsbourg, wystąpi 19 maja w krakowskim Klubie Studio, a dzień później, 20 maja, pojawi się w warszawskich Hybrydach. Artystka odwiedzi nasz kraj w ramach promocji trzeciego krążka zatytułowanego Soliloquy.

Koncerty Lou Doillon w Krakowie i Warszawie

Soliloquy, czyli monolog, szansa na głośne wyrażenie myśli głęboko tkwiących w człowieku. Na swoim nowym albumie Lou Doillon odsłania więcej niż kiedykolwiek. „Zapragnęłam być bardziej bezpośrednia”, wyjaśnia artystka. Soliloquy to trzeci album w dorobku Francuzki, następca świetnie przyjętych przez słuchaczy i krytykę Places oraz Lay Low. „Poświęciłam więcej uwagi produkcji. Pracowałam z czterema producentami, w tym z Cat Power. Różne osoby, studia i energie sprawiły, że materiał wydaje mi się bogatszy niż w przypadku albumu, nad którym pracuje jeden człowiek. Połączyłam ekstrema”, wyjaśnia Doillon.

Choć nad Soliloquy pracowało czterech producentów, to wciąż album Lou, z jej charakterystyczną bezpośredniością i intymnością oraz ekspresyjnym i niskim głosem. Doillon przyznaje, że bardzo pomocne okazały się słowa Taylora Kirka z Timbre Timbre, który pracował z artystką nad Lay Low. „Po skończeniu pracy nad tą płytą rozmawialiśmy i powiedziałam, że album musi odzwierciedlać to, jak później muzyka wybrzmi na koncercie. Taylor odparł, że płyta to kreacja, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Podczas koncertów nieustannie ją zmieniasz. To dało mi do myślenia: przestań się tak patyczkować, liczy się to, co czujesz. Poczułam niesamowitą wolność. (…) Pomyślałam, że w takim razie popracuję z wieloma osobami i jeśli okaże się, że za bardzo oddaliłam się od samej siebie, wrócę do pierwotnej koncepcji”, opowiada artystka.

Lou Doillon do pracy nad Soliloquy zaprosiła Benjamina Lebeau z dance-electro duetu The Shoes oraz Dana Levy’ego z art-popowego The Dø. Pierwszy pracował nocą w małym magazynie, natomiast Dan trzymał się dziennych godzin pracy w swoim domowym studio w domku na francuskiej wsi.

W All These Nights, Flirt oraz utworze tytułowym usłyszeć można elementy trip-hopu. Last Time puszcza oko do reggae. The Joke jest bardzo soulową piosenką. „W niektórych piosenkach zaczynałam ich tworzenie z pewnym zamysłem, a potem szłam w zupełnie innym kierunku. Jestem dzieckiem lat 80., ale mnóstwo muzyki poznałam w latach 90.: Massive Attack, Les Rita Mitsuko czy The Slits. Przez pewien czas mieszkaliśmy na Karaibach, więc jedyną muzyką, do której miałam dostęp, było reggae. Do tej pory uwielbiam też Leonarda Cohena, Vana Morrisona i Nicka Drake’a. Dlaczego nie mogłam połączyć tego wszystkiego ?”, pyta artystka.

Do współpracy Lou z Cat Power doszło dzięki… wiadomościom na Instagramie: „Napisałam do niej, a ona, ku mojemu zaskoczeniu, odpisała natychmiast”. Rezultatem tej wymiany wiadomości jest piękny akustyczny utwór It’s You. Tekstowo Soliloquy bywa aluzyjne, ale znaczenia zawsze są jasne. Na przykład Flirt, który opowiada o próbie nawiązania interakcji z kimś, kto nie ma ochoty angażować się w rozmowę. Brother to komentarz do współczesnych czasów.

Jak przyznaje Lou: „Urodziłam się, kiedy burzyliśmy mury. Moje pierwsze wspomnienie z telewizji to upadek muru berlińskiego. Jest to bardzo dziwne, że wracamy do budowania ich ponownie, w różnych znaczeniach”.

Zapytana, jak utwory z Soliloquy zabrzmią na żywo, Lou Doillon waha się: „Jestem przyzwyczajona do występowania z gitarą, ale może tym razem nie będę grała. Czy powinnam pozwolić sobie na więcej wolności ? Nie wiem. Czas pokaże”.

Lou Doillon podsumowuje: „Nagrywanie albumu jest trochę jak rzucanie butelki w morze. Sztuka jest lustrem, w którym ludzie widzą własne odbicie, ale ja nie mogę przewidzieć, co zobaczą. Nie mogę się doczekać, kiedy dowiem się tego bezpośrednio od słuchaczy”.

Bilety w cenie 150 złotych, dostępne w internecie na www.bilety24.pl , www.eventim.pl oraz sieci sklepów EMPIK. 

Lou Doillon o nowej płycie „Soliloquy
Fot. Materiały prasowe

Lou Doillon o nowej płycie „Soliloquy
Fot. BE&W/VIVA! MODA

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.