Janusz Kulig zginął 15 lat temu. Wypadek rajdowca
Fot. Reporter Poland
NIEZWYKŁE HISTORIE

Śnieżna noc i tragiczny błąd dróżniczki. Jak wyglądały okoliczności wypadku, w którym 20 lat temu zginął Janusz Kulig?

Kierowca rajdowy zginął w wieku 34 lat. Jego żona spodziewała się wówczas dziecka

Maria Elas 13 lutego 2024 18:55
Janusz Kulig zginął 15 lat temu. Wypadek rajdowca
Fot. Reporter Poland

Janusz Kulig pierwszy raz za kierownicą zasiadł jeszcze w szkole podstawowej. Miłość do samochodów miał we krwi. Wyścigi były jego pasją, a później także i zawodem. Niestety pewnej nocy, dokładnie 20 lat temu, miejsce miał tragiczny wypadek. Gdy kierowca rajdowy chciał przejechać przez strzeżony przejazd kolejowy, z jakiegoś powodu ostrzeżenia nie zadziałały. W jego samochód uderzył z pełną prędkością rozpędzony pociąg. Kierowca zginął na miejscu. Jak wyglądały okoliczności śmierci Janusza Kuliga?

Okoliczności wypadku Janusza Kuliga

Wypadek, w którym zginął Janusz Kulig miał miejsce w piątek 13 lutego 2004 r. Około godziny 18 tego dnia, kierowca na swojej trasie musiał pokonać przejazd kolejowy w Rzezawie. Znał tę drogę, jeździł nią już wcześniej. Niestety nie sprzyjały mu warunki pogodowe: było już ciemni, a ponadto padał gęsty śnieg, na szczęście jednak przejazd był z resztą strzeżony: wszystko powinno odbyć się bezpiecznie. Gdy zauważył podniesione rogatki oraz brak sygnałów o nadjeżdżającym pociągu, ruszył przed siebie. Niestety ta decyzja kosztowała go życie. 

Chociaż Janusz Kulig jechał prawidłowo, ktoś popełnił błąd. We Fiata Stilo wjechał rozpędzony pociąg pospieszny „Ślązak” relacji Zielona Góra-Przemyśl. „Huk był potworny. Wylecieliśmy z domów i zobaczyliśmy zmasakrowany pojazd. Wszędzie leżały jakieś części. O, tutaj koło, tam dalej gaśnica, a jakieś blachy wyciągali aż z wody” opowiadała przed laty mieszkanka Rzezawy, pani Jadwiga, w rozmowie z Przeglądem Sportowym. Jak donosił wówczas komendant powiatowej straży pożarnej w Bochni, siła uderzenia była tak ogromna, że wyrwany z samochodu silnik znaleziono 50 metrów od wraku samochodu. 

Zobacz również: Miłość do gór odebrała życie Jerzego Kukuczki. Wdowa po alpiniście każdego dnia pielęgnuje pamięć o nim

Wypadek Janusza Kuliga. Zawodowy kierowca zginął na przejeździe kolejowym 

Rodzina nie mogła pogodzić się z jego śmiercią. Przez pewien czas myśleli o tym, jak wyglądałaby wypadek w innych okolicznościach. „Zawsze po fakcie ocenia się, analizuje, ale ostatecznie człowiek dochodzi do wniosku, że nie ma co gdybać. Chociaż w tym przypadku wystarczyłoby, żeby PKP uporządkowała przejazd. Pociąg nie uderzył bowiem w jego samochód lokomotywą, tylko kołami, bo Janusz próbował się jeszcze uratować. Po uderzeniu przez pociąg auto wpadło dodatkowo na nieczynny słup trakcyjny. Gdyby tam nie stał, samochód by przekoziołkował” mówił ojciec rajdowca. Na nieszczęście jednak słup przyblokował samochód. Janusz Kulig nie miał najmniejszych szans: „Zapięty pas spowodował pęknięcie aorty” czytamy. 

Za winną wypadku uznano dróżniczkę, ówcześnie około 50-letnią Michalinę K. To ona odpowiadała tamtej nocy za bezpieczeństwo na przejeździe, jak widać jednak, nieskutecznie. „Ani nie opadły zapory, ani nie pulsowały czerwone światła. Dróżniczka mówiła później, że nie wie, dlaczego doszło do wypadku” mówił Jan Kulig. Została ukarana dwoma latami pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy. Niski wymiar kary jest zasługą rodziny kierowcy: jego rodzice wybaczyli kobiecie i deklarowali, że nie chcą mścić się za śmierć syna. 

„Ale co by nam to dało? Życia Januszowi by to nie przywróciło. Dróżniczka i tak przeżywała to bardzo ciężko. Gdy dzień po wypadku przyjechałem na komendę policji po jego rzeczy, zauważyłem kobietę z twarzą w dłoniach. Coś mnie tknęło i podszedłem do niej, mimo że jej nie znałem, więc nie wiedziałem, czy to ona. Gdy się na mnie popatrzyła, upadła na kolana i zaczęła krzyczeć, że zabiła mi syna” wspominał ojciec Janusza Kuliga. Wtedy powiedział dróżniczce, że wybaczają jej spowodowanie wypadku. 

Czytaj także: Nie żyje partnerka Wojciecha Młynarskiego, Joanna Kossowska. To ona była przy nim aż do końca

Janusz Kulig kierowca
Fot. EAST NEWS

Janusz Kulig

Rodzina Janusza Kuliga 20 lat po tragicznym wypadku

Śmierć Janusza Kuliga miała ogromny wpływ na jego bliskich, w szczególności na jego matkę, Helenę Kulig. Chociaż minęło już 20 lat, nadal jest jej ciężko pogodzić się ze stratą dziecka. „Po śmierci Janusza coś we mnie zgasło. A z biegiem czasu wcale nie jest łatwiej” mówiła Dariuszowi Faronowi w wywiadzie dla portalu SportoweFakty.

Przez lata wspierał ją Jan Kulig, jednakże od czasu jego śmierci czuje się jeszcze bardziej osamotniona. „Cztery lata temu odszedł mój mąż. Gdy jeszcze żył, spotykaliśmy się z ludźmi. Teraz wychodzę bardzo rzadko. Męża i syna mam przy sobie. Niech pan spojrzy, wszędzie są zdjęcia Janusza, nawet w kuchni. W pokoju na górze zrobiłam małe muzeum – mnóstwo pucharów i obrazów. [...] Głaszczę te zdjęcia, czasem do nich mówię. Żegnam się, gdy gdzieś wychodzę i witam, kiedy wracam” opowiadała matka zmarłego rajdowca. „Dla rodzica nie ma nic gorszego od straty dziecka. Nawet córce mówię, że chyba niedługo umrę ze zgryzoty. Położę się wieczorem i już nie wstanę” dodała. 

Dziś Janusz Kulig miałby 53 lata oraz dwie dorosłe córki. Niestety jednej z nich nigdy nie zobaczył: narodziła się już po śmierci ojca w 2004 r. „Moim zdaniem to cud, że Agnieszka donosiła ciążę. Traumatyczne przeżycia to przecież niesamowity stres dla organizmu. Dzisiaj Julia jest dwudziestoletnią kobietą, bardzo przypomina tatę. A druga córka Janusza, Paulina, odziedziczyła po nim szczery śmiech. Niski ukłon dla bratowej, że wspaniale wychowała córki. Nie jest łatwo zastąpić dzieciom ojca” opowiedziała Ewa Bachula, siostra rajdowca.  

Sprawdź też: Rena Rolska zrezygnowała z wielkiej kariery i oddała się życiu rodzinnemu. Z drugim mężem spędziła ponad 40 lat

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
Do -20% na meble i lampy
Do -20% na meble i lampy
Do -20% na wybrane, designersk... więcej»
Kod rabatowy:zakupy24
Zobacz
+
Do -20% na meble i lampy
Online
Stacjonarnie

Do -20% na wybrane, designerskie marki mebli, lamp i dywanów! Rabat obowiązuje na 9design.pl oraz w salonie stacjonarnym (Warszawa, ul. Lucerny 25). Promocja nie łączy się z innymi rabatami i nie obejmuje produktów przecenionych. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:zakupy24
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 499 zł
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 499 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.falconeri.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.