Damian Duda 27 grudnia 2016 16:45
1/7
Marlene Dietrich
Copyright @GettyImages
1/7

Legenda światowego kina Marlene Dietrich przyszła na świat 27 grudnia 1901 roku w Berlinie. Niemiecka aktorka oraz gwiazda estrady, która podczas II wojny światowej opowiedziała się przeciwko III Rzeszy, skończyłaby dzisiaj 115 lat. Otwarcie przyznawała się do swojego biseksualizmu. Szokowała. Intrygowała. Wzbudzała skrajne emocje. Kim była Marlene Dietrich?

 

Marlene Dietrich – początki kariery 

Zadebiutowała już w latach 20., jednak prawdziwy rozgłos i międzynarodową karierę dała jej rola w niemieckiej produkcji „Błękitny anioł’’. Film wyreżyserowany przez Josefa von Sternberga, uznawany jest za jeden z najbardziej kultowych obrazów w historii kina. Po sukcesie, jakim okazał się „Błękitny Anioł’’, Dietrich wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zagrała w filmie „Maroko’’. W którym po raz pierwszy w historii ukazano scenę lesbijskiego pocałunku. Za rolę Amy Jolly została – po raz pierwszy i ostatni – nominowana do Nagród Akademii Filmowej. Gwiazda kina wyszła za mąż tylko raz. Mężem aktorki był Rudolf Sieber,  który był ojcem jedynej córki Dietrich, Marii.

Marlene Dietrich a nazizm 

Aktorka nigdy nie ukrywała swoich poglądów. Głośno potępiała politykę III Rzeszy. W trakcie II wojny światowej na frontach, wspólnie z Dannym Thomasem, zaangażowała się w pomoc dla żołnierzy amerykańskich. Gwiazda występowała dla amerykańskiej armii  na specjalnie organizowanych pokazach rewii. 

Marlene Dietrich w Polsce

Po wojnie Dietrich sporadycznie grała w filmach. W latach 50. aktorka skupiła się na rozwoju kariery muzycznej. W tym czasie Marlene Dietrich występowała na największych scenach na całym świecie. Aktorka w ramach swojej działalności odwiedziła również Polskę. Gwiazda dwukrotnie koncertowała w naszym kraju – w 1964 i 1966 roku. 

 

Wszystko, co wiedziałam o Polakach, o ich gościnności, gorącym temperamencie, potwierdziło się. Szczególnie piękne było to, że tak wielu młodych ludzi wpadło w zachwyt – mówiła w wywiadzie udzielonym dla Polskiego Radia. 

 

Podczas drugiej wizyty w Polsce poznała legendę polskiego kina, Zbigniewa Cybulskiego. Dietrich od razu zachwyciła się Polakiem, do tego stopnia, że o mało nie spóźniła się na pociąg. 

 

Zobacz też: Jedyny Polak, który miał szansę podbić Hollywood. Czego nie wiecie o Zbigniewie Cybulskim?

 

Nieoczekiwany koniec kariery 

Podczas występu w Sydney, Marlene Dietrich przewróciła się na scenie. W wyniku upadku złamała poważnie kość udową. Od tego czasu gwiazda zawiesiła karierę, sporadycznie pojawiając się w mediach. Aktorka zmarła w 1992 roku w wieku 91 lat. Powodem śmierci była niewydolność nerek i serca. Legenda światowego kina została pochowana w Berlinie. 

 

Z okazji 115 urodzin gwiazdy przygotowaliśmy dla Was galerię z archiwalnymi zdjęciami aktorki.

 

 

2/7
Marlene Dietrich
Copyright @GettyImages
2/7

3/7
Marlene Dietrich
Copyright @GettyImages
3/7

4/7
Marlene Dietrich
Copyright @GettyImages
4/7

5/7
Marlene Dietrich
Copyright @GettyImages
5/7

6/7
Marlene Dietrich
Copyright @Getty Images
6/7

7/7
Marlene Dietrich
Copyright @Getty Images
7/7

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.