Najlepsze filmy wielkanocne. Top 5

Polub stronę

1. Pasja 2004

The Passion of the Christ

  • Ocena:
Pasja

Pogrążony w modlitwie Jezus Chrystus (Jim Caveziel) nie daje się skusić szatanowi, który nawiedza go w trakcie modlitwy w ogrodzie oliwnym i namawia do tego, by nie umierał za grzechy ludzi. Wkrótce Judasz Iskariota (Luca Lionello) prowadzi rzymskich żołnierzy i za trzydzieści srebrników zdradza swojego nauczyciela. Wieść o aresztowaniu Jezusa Więcej

Pogrążony w modlitwie Jezus Chrystus (Jim Caveziel) nie daje się skusić szatanowi, który nawiedza go w trakcie modlitwy w ogrodzie oliwnym i namawia do tego, by nie umierał za grzechy ludzi. Wkrótce Judasz Iskariota (Luca Lionello) prowadzi rzymskich żołnierzy i za trzydzieści srebrników zdradza swojego nauczyciela. Wieść o aresztowaniu Jezusa dociera do jego matki Marii (Maia Morgenstern) oraz Marii Magdaleny (Monica Bellucci). Jezus przyznaje przed sądem, że jest Synem Bożym i zostaje skazany na śmierć za bluźnierstwo. Rozpoczyna się krwawa Droga Krzyżowa prowadząca wprost na szczyt Golgoty, gdzie Jezus zostanie ukrzyżowany.

Pasja w reżyserii Mela Gibsona budziła sporo kontrowersji jeszcze przed ukończeniem filmu. Emocje budziła tematyka filmu, a społeczność żydowska obawiała się tego, jak zostanie w nim sportretowana. Film Gibsona został jednak ostatecznie świetnie przyjęty przez widzów i uplasował się na trzecim miejscu w zestawieniu najbardziej dochodowych filmów roku. Z krytyką spotkało się ekranowe okrucieństwo i obrazowo pokazana przemoc. Aby złagodzić reakcje widzów, w kinach pojawiła się również okrojona wersja filmu, z której usunięto najbardziej brutalne sceny. Reżysera chwalono za odwagę i realizm jego dzieła. Dla podniesienia realizmu Pasji, bohaterowie filmu posługują się językami z epoki: łacińskim i aramejskim. Film został nominowany do trzech Oscarów w kategoriach: najlepsza muzyka (John Debney), najlepsze zdjęcia (Caleb Deschanel) i najlepsza charakteryzacja (Keith VanderLaan, Christien Tinsley).

2. Ostatnie kuszenie Chrystusa 1988

The Last Temptation of Christ

  • Ocena:
Ostatnie kuszenie Chrystusa

Jezus z Nazaretu (Willem Dafoe) to cieśla mieszkający w Judei pod okupacją Cesarstwa Rzymskiego. Mający świadomość planu, jaki przygotował dla niego Bóg Ojciec, mężczyzna nie jest wolny od wątpliwości co do tego, czy powinien umierać za grzechy ludzi. Luźno związany z uratowaną przez siebie prostytutką Marią Magdaleną (Barbara Hershey) zaczyna Więcej

Jezus z Nazaretu (Willem Dafoe) to cieśla mieszkający w Judei pod okupacją Cesarstwa Rzymskiego. Mający świadomość planu, jaki przygotował dla niego Bóg Ojciec, mężczyzna nie jest wolny od wątpliwości co do tego, czy powinien umierać za grzechy ludzi. Luźno związany z uratowaną przez siebie prostytutką Marią Magdaleną (Barbara Hershey) zaczyna nauczać. Wkrótce wokół niego zbiera się grono apostołów, wśród których jest m.in. Judasz (Harvey Keitel), podejrzewający, że Jezus może być zapowiadanym Mesjaszem. Jezusem targa coraz więcej wątpliwości i wkrótce będzie musiał zdecydować: wypełnić wolę ojca i umrzeć, czy pozostać na Ziemi i żyć jak normalny człowiek.

Wyreżyserowane przez Martina Scorsese Ostatnie kuszenie Chrystusa zostało oparte na motywach książki pod tym samym tytułem autorstwa Nikosa Kazantzakisa. W całości nakręcone w Maroku, podobnie jak i książka spotkało się z licznymi kontrowersjami. Ich powodem było przedstawienie Jezusa Chrystusa jako osoby, która nie jest wolna od grzechu i stale zmuszona do walki z własnymi słabościami. Widzów szczególnie oburzały erotyczne fantazje Jezusa, a sytuacji nie załagodził fakt, że w filmie wyraźnie zaznaczono, że nie jest on dokładnym odtworzeniem tego, co zostało zapisane w Ewangeliach. W efekcie film znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów. W wielu krajach zakazano jego emisji. Martin Scorsese za reżyserię Ostatniego kuszenia Chrystusa został nominowany do Oscara.

3. Hop 2011

Hop

  • Ocena:
Hop

Jedną z najlepiej skrywanych tajemnic Wyspy Wielkanocnej jest mieszcząca się tam pod jednym z kamiennych posągów przedstawiającym głowę fabryka słodyczy. Przez 365 dni w roku zespół dowodzony przez Wielkanocnego Zająca pracuje nad wyrobem czekoladowych słodkości dostarczanych w wielkanocny poranek do dzieci na całym świecie. Wkrótce zarządzanie Więcej

Jedną z najlepiej skrywanych tajemnic Wyspy Wielkanocnej jest mieszcząca się tam pod jednym z kamiennych posągów przedstawiającym głowę fabryka słodyczy. Przez 365 dni w roku zespół dowodzony przez Wielkanocnego Zająca pracuje nad wyrobem czekoladowych słodkości dostarczanych w wielkanocny poranek do dzieci na całym świecie. Wkrótce zarządzanie fabryką ma przejąć syn Wielkanocnego Zająca: Zet (głos: Russell Brand). Tyle, że ten ma inny pomysł na życie. Zet wyrusza do Hollywood, by zostać perkusistą. Tam poznaje Freda Królickiego (James Marsden), z którym się zaprzyjaźnia. Niespodziewanie obaj staną przed zadaniem uratowania Wielkanocy, gdy fabrykę na Wyspie Wielkanocnej zapragnie przejąć podstępny kurczak Carlos (głos: Hank Azaria).

Powiedzmy sobie szczerze: Hop nie jest szczególnie wybitnym filmem i gdyby nie fakt, że w konkurencji filmów wielkanocnych nie ma wielu rywali, pewnie nie znalazłby się w tym zestawieniu. Trzecie miejsce rankingu to pozycja umowna, która nie świadczy o jakości filmu. Równie dobrze mógłby się on znaleźć na miejscu dziesiątym, dwudziestym czy setnym. To co go wyróżnia, to odważna próba stworzenia filmu wielkanocnego na obraz tak popularnych filmów bożonarodzeniowych. Inni nie podążyli jednak jego śladem, co może oznaczać, ze Wielkanoc już zawsze będzie okresem, w którym kino nie ma wiele ciekawego do zaoferowania. W polskiej wersji językowej możemy usłyszeć głosy Pawła Ciołkosza, Artura Pontka i Arkadiusza Jakubika.

4. Zmartwychwstały 2016

Risen

  • Ocena:
Zmartwychwstały

Klawiusz (Joseph Fiennes) to rzymski oficer, który zostaje oddelegowany do zbadania pogłosek, które pojawiły się w Jerozolimie. Według nich, ukrzyżowany kilka dni wcześniej na Golgocie Jezus Chrystus (Cliff Curtis) zmartwychwstał. Zadaniem Klawiusza jest odnalezienie ciała Jezusa, zanim pogłoski o jego świętości staną się z iskrą do rozpoczęcia Więcej

Klawiusz (Joseph Fiennes) to rzymski oficer, który zostaje oddelegowany do zbadania pogłosek, które pojawiły się w Jerozolimie. Według nich, ukrzyżowany kilka dni wcześniej na Golgocie Jezus Chrystus (Cliff Curtis) zmartwychwstał. Zadaniem Klawiusza jest odnalezienie ciała Jezusa, zanim pogłoski o jego świętości staną się z iskrą do rozpoczęcia powstania przeciwko Imperium Rzymskiemu. Śledztwo od początku nie układa się po myśli Klawiusza. Przesłuchiwani przez niego strażnicy grobu Jezusa nie wiedzą, co stało się z jego ciałem, a uczniowie Jezusa nie są pomocni w rozwiązaniu sprawy. Stopniowo Klawiusz zaczyna podejrzewać, że pogłoski o zmartwychwstaniu wcale nie muszą być nieprawdziwe.

Zmartwychwstały to jedna z najbardziej oryginalnych prób podejścia do tematu zmartwychwstania Chrystusa. Opowiadający znaną z Ewangelii historię przypomina kryminalny thriller, w którym detektyw trafia na wyjątkowo skomplikowaną sprawę do rozwiązania. Z tego powodu Zmartwychwstały jest z pewnością ciekawą propozycją na Wielkanoc i wyróżnia się na tle innych biblijnych filmów podejmujących podobny temat. Wyreżyserowany przez Kevina Reynoldsa Zmartwychwstały spotkał się z mieszanymi reakcjami, a najwięcej pochwał trafiło do występującego w roli głównej Josepha Fienessa.

5. Wielki tydzień 1995

Wielki tydzień

  • Ocena:
Wielki tydzień

Do Wielkanocy roku 1943 został już tylko tydzień. W getcie warszawskim trwa powstanie. Irena Lilien (Beata Fudalej) ukrywa się w domu byłego asystenta jej ojca. Kiedy zostaje aresztowana przez agentów gestapo, za pomocą przekupstwa udaje jej się uwolnić. Błąkając się po ulicach Warszawy spotyka byłego narzeczonego: Jana Maleckiego (Wojciech Malajkat). Więcej

Do Wielkanocy roku 1943 został już tylko tydzień. W getcie warszawskim trwa powstanie. Irena Lilien (Beata Fudalej) ukrywa się w domu byłego asystenta jej ojca. Kiedy zostaje aresztowana przez agentów gestapo, za pomocą przekupstwa udaje jej się uwolnić. Błąkając się po ulicach Warszawy spotyka byłego narzeczonego: Jana Maleckiego (Wojciech Malajkat). Jan postanawia jej pomóc i zabiera Irenę do swojego mieszkania, w którym mieszka razem ze spodziewającą się dziecka żoną Anną (Magdalena Warzecha). Pojawienie się Żydówki niepokoi sąsiadkę Maleckich (Bożena Dykiel), która postanawia donieść właścicielowi domu, że Irena się w nim ukrywa.

Wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę Wielki Tydzień powstał na motywach opowiadania Jerzego Andrzejewskiego. Umiejscowiony w trakcie żydowskiego powstania w getcie opowiada historię człowieka rozdartego pomiędzy obowiązkiem ratowania Żydów, a własną urazą z przeszłości. Ukazujące różne postawy Polaków wobec holocaustu zainteresował Wajdę już pod koniec lat 60., kiedy powstał scenariusz autorstwa Andrzeja Żuławskiego i Jerzego Andrzejewskiego. Niepokoje społeczne 1968 roku uniemożliwiły jednak produkcję filmu. Dopiero w 1995 Andrzej Wajda zdołał zrealizować Wielki Tydzień. Film brał udział w konkursie głównym na festiwalu filmowym w Berlinie, gdzie Wajda odebrał Srebrnego Niedźwiedzia za wybitny wkład artystyczny.

Podobne rankingi

NASZ RANKING: Top 20 najlepszych filmów bożonarodzeniowych wszech czasów!

plakat filmu Kevin Sam domu. Macaulay Culkin plakat filmu Szklana pułapka, Die Hard. Bruce Willis plakat filmu To właśnie miłość plakat filmu To wspaniałe życie. Frank Capra, James Stewart zdjęcie z filmu W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju. Chevy Chase
cały ranking

Najlepsze filmy z wodą w tle. Top 5

plakat filmu Szczęki. Steven Spielberg plakat filmu Gniew oceanu zdjęcie z filmu Ocean strachu plakat filmu Wodny świat
cały ranking