Najlepsze filmy z wodą w tle. Top 5

Polub stronę

1. Titanic 1997

Titanic

  • Ocena:
Titanic

Dowodzona przez słynnego poszukiwacza skarbów Brocka Lovetta (Bill Paxton) ekspedycja przeszukuje wrak Titanica. Lovett ma nadzieję na odnalezienie mającego się tam znajdować słynnego diamentu o nazwie Serce Oceanu. Zamiast niego udaje się jedynie odnaleźć rycinę przedstawiającą nagą kobietę z Sercem Oceanu na szyi. Kobietą okazuje się obecnie 100-letnia Więcej

Dowodzona przez słynnego poszukiwacza skarbów Brocka Lovetta (Bill Paxton) ekspedycja przeszukuje wrak Titanica. Lovett ma nadzieję na odnalezienie mającego się tam znajdować słynnego diamentu o nazwie Serce Oceanu. Zamiast niego udaje się jedynie odnaleźć rycinę przedstawiającą nagą kobietę z Sercem Oceanu na szyi. Kobietą okazuje się obecnie 100-letnia Rose Calvert, która sprowadzona na statek Lovetta zaczyna opowiadać historię dziewiczego rejsu Titanica. To właśnie na jego pokładzie Rose (Kate Winslet) spotkała przystojnego, ale biednego artystę Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio). Parę połączył płomienny romans brutalnie przerwany zderzeniem okrętu z górą lodową, które przypieczętowało los statku i jego pasażerów.

Wyreżyserowany przez Jamesa Camerona Titanic to jeden z najbardziej znanych filmów w historii kina. Jako pierwszemu udało mu się przekroczyć magiczną barierę miliarda dolarów wpływów. Aktualnie zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej kasowych filmów wszech czasów, zaraz po innym filmie Camerona: Avatarze. Titanic zwraca uwagę nie tylko romantyczną historią miłości Jacka i Rose, ale i rozmachem, z jakim został zrealizowany. Aby zadbać o realizm filmu, na jego potrzeby zbudowano m.in. pełnowymiarowy model Titanica. Film Camerona został nominowany do czternastu Oscarów, zwyciężając ostatecznie w jedenastu kategoriach, w tym tej dla najlepszego filmu roku. Do historii kina przeszło wiele scen i cytatów z filmu („Jestem królem świata!”), a wykonywana przez Celine Dion filmowa piosenka „My Heart Will Go On” została międzynarodowym hitem.

2. Szczęki 1975

Jaws

  • Ocena:
Szczęki

W nadmorskim miasteczku Amity dochodzi do tragedii. W ataku żarłacza ludojada ginie jedna z turystek. Władze miasteczka w obawie przed stratą wpływów z turystyki, nie decydują się na zamknięcie plaży. Nie podoba się to miejscowemu szeryfowi Martinowi Brody'emu (Roy Scheider), który obawia się dalszych wypadków. Nie trzeba na nie długo Więcej

W nadmorskim miasteczku Amity dochodzi do tragedii. W ataku żarłacza ludojada ginie jedna z turystek. Władze miasteczka w obawie przed stratą wpływów z turystyki, nie decydują się na zamknięcie plaży. Nie podoba się to miejscowemu szeryfowi Martinowi Brody'emu (Roy Scheider), który obawia się dalszych wypadków. Nie trzeba na nie długo czekać. Wkrótce ofiarą rekina jest jeden z wypoczywających tu chłopców. Plaża zostaje zamknięta, a do Amity przybywa wielu łowców rekinów pragnących upolować drapieżcę. Szeryf Brody również podejmuje się tego zadania. Pomagają mu w tym młody oceanolog Matt Hooper (Richard Dreyfuss) oraz twardy myśliwy Quint (Robert Shaw).

Określany mianem pierwszego kinowego blockbustera film Stevena Spielberga Szczęki na stałe zrewolucjonizował kino. Reprezentujący tzw. Kino Nowej Przygody dał sygnał dla innych młodych filmowców wskazując na oczekiwania współczesnego widza. Niedługo potem George Lucas nakręcił pierwsze Gwiezdne wojny, a Spielberg kontynuował karierę Poszukiwaczami zaginionej Arki. Co ciekawe, nic nie wskazywało na to, że ekranizacja powieści Petera Benchleya okaże się sukcesem. Ekipa filmowa zmagała się z wieloma przeciwnościami losu, a budżet filmu rósł w zastraszającym tempie. Mimo to Szczęki odniosły spektakularny sukces artystyczny i kasowy zostając najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Jego rekord pobiły dwa lata później Gwiezdne wojny.

3. Gniew oceanu 2000

The Perfect Storm

  • Ocena:
Gniew oceanu

Październik 1991 roku. Do portu w Gloucester zawija kuter rybacki Andrea Gail. Połowy, z których właśnie powróciła załoga nie były najlepsze. Martwiący się o finanse kapitan kutra Billy Tyne (George Clooney) namawia resztę załogi do tego, by wyruszyli na jeszcze jeden połów przed nastaniem zimy. Decyzja okazuje się być słuszna, a połów Więcej

Październik 1991 roku. Do portu w Gloucester zawija kuter rybacki Andrea Gail. Połowy, z których właśnie powróciła załoga nie były najlepsze. Martwiący się o finanse kapitan kutra Billy Tyne (George Clooney) namawia resztę załogi do tego, by wyruszyli na jeszcze jeden połów przed nastaniem zimy. Decyzja okazuje się być słuszna, a połów imponujący. Pojawia się jednak problem w postaci zepsutej maszyny do lodu, która zmusza załogę do szybszego powrotu, by uniknąć zepsucia złowionych ryb. Rybacy postanawiają zaryzykować i wracać przez burzę, która rozpętała się nad oceanem. Nie spodziewają się, że płyną wprost w sztorm stulecia.

Wyreżyserowany przez Wolfganga Petersena Gniew oceanu opowiada prawdziwą historię tragedii, jaka rozegrała się kilka lat wcześniej u wybrzeży Gloucester. Za podstawę scenariusza posłużyła bestsellerowa powieść pod tym samym tytułem autorstwa Sebastiana Jungera. W filmie Gniew oceanu obok George'a Clooneya wystąpili również Mark Wahlberg, Mary Elizabeth Mastrantonio, Diane Lane, John C. Reilly oraz William Fichtner. Pomimo mieszanych recenzji, w których zarzucano filmowi Petersena, że imponujące efekty specjalne przysłoniły dramatyzm historii, Gniew oceanu okazał się kasowym hitem. Film był również nominowany do dwóch Oscarów dla najlepszych efektów wizualnych i najlepszego dźwięku.

4. Ocean strachu 2003

Open Water

  • Ocena:
Ocean strachu

Z powodu nawału pracy związek Daniela Kintnera (Daniel Travis) i Susan Watkins (Blanchard Ryan) przeżywa kryzys. Aby spędzić więcej czasu tylko we dwoje, para postanawia wybrać się na wakacje połączone z nurkowaniem na Karaibach. Po dotarciu na miejsce dołączają do grupy nieznajomych turystów wypływających w morze. Podczas nurkowania na dłuższą Więcej

Z powodu nawału pracy związek Daniela Kintnera (Daniel Travis) i Susan Watkins (Blanchard Ryan) przeżywa kryzys. Aby spędzić więcej czasu tylko we dwoje, para postanawia wybrać się na wakacje połączone z nurkowaniem na Karaibach. Po dotarciu na miejsce dołączają do grupy nieznajomych turystów wypływających w morze. Podczas nurkowania na dłuższą chwilę odłączają się od niej. W trakcie ich nieobecności, z powodu błędu w liczeniu pasażerów, łódź odpływa nie zabierając ze sobą Daniela i Susan. Porzuceni na morzu wkrótce zaczynają się domyślać, że łódź po nich nie powróci. Wyczerpani psychicznie i fizycznie orientują się, że wokół nich zaczęły krążyć rekiny.

Ocean strachu w reżyserii Chrisa Kentisa został luźno oparty na prawdziwych wydarzeniach, do których doszło w 1998 roku. Sfinansowany z prywatnych pieniędzy przez reżysera i jego żonę, producentkę Laurę Lau został kupiony przez duże studio filmowe za wielokrotność włożonego budżetu. Dzięki umiejętnej kampanii marketingowej Ocean strachu okazał się dużym sukcesem finansowym. W przeciwieństwie do rekina ze Szczęk, w filmie Ocean strachu można zobaczyć prawdziwe rekiny. W kolejnych latach powstały dwie kolejne części, które oprócz tytułu nie miały wiele wspólnego z oryginalnym filmem.

5. Wodny świat 1995

Waterworld

  • Ocena:
Wodny świat

Całkowite roztopienie się czap polarnych sprawiło, że wszystkie kontynenty znalazły się pod wodą. Ci, którym udało się przetrwać kataklizm tworzą małe społeczności mieszkające na atolach. Nikt już nie pamięta jak wyglądało życie na suchym lądzie. Niektórzy jednak wierzą, że istnieje miejsce, którego nie pochłonęła woda. Żeglarz Więcej

Całkowite roztopienie się czap polarnych sprawiło, że wszystkie kontynenty znalazły się pod wodą. Ci, którym udało się przetrwać kataklizm tworzą małe społeczności mieszkające na atolach. Nikt już nie pamięta jak wyglądało życie na suchym lądzie. Niektórzy jednak wierzą, że istnieje miejsce, którego nie pochłonęła woda. Żeglarz (Kevin Costner) to samotnik przemierzający ocean na pokładzie swojego trimaranu. Niespodziewanie na pokładzie jego łodzi lądują Helen (Jeanne Tripplehorn) oraz będąca pod jej opieką dziewczynka Enola (Tina Majorino). Enolę chce dopaść w swoje łapy okrutny herszt piratów Deacon (Dennis Hopper). Wierzy, że na ciele dziewczynki została wytatuowana mapa do suchego lądu.

Rozgrywający się niemal w całości na wodzie Wodny świat okazał się gigantyczną finansową klapą. Wszystko z powodu kłopotów na planie, które sprawiły, że m.in. konieczne było odbudowanie od podstaw scenografii wielkiego atolu, który został zniszczony przez sztorm. To sprawiło, że w momencie premiery Wodny świat był najdroższym filmem, jaki kiedykolwiek powstał. Obecnie zajmuje dziesiąte miejsce na tej liście. Przygodowy film w reżyserii Kevina Reynoldsa przyniósł dochód dopiero dzięki dystrybucji na domowe nośniki. Mimo ciągnącej się za nim złej sławy, Wodny świat to porządna postapokaliptyczna rozrywka, która była nominowana do Oscara w kategorii dla najlepszego montażu dźwięku.

Podobne rankingi

Najlepsze filmy wielkanocne. Top 5

plakat filmu Pasja plakat filmu Ostatnie kuszenie Chrystusa zdjęcie z filmu Hop zdjęcie z filmu Zmartwychwstały plakat filmu Wielki tydzień
cały ranking