Najlepsze filmy biograficzne. Ranking Top 10

Polub stronę

6. Człowiek słoń 1980

The Elephant Man

  • Ocena:
Człowiek słoń

Frederick Treves (Anthony Hopkins) to londyński chirurg, który w jednym z miejscowych gabinetów osobliwości spotyka Johna Merricka (John Hurt). To zdeformowany mężczyzna, któremu ogromna czaszka uniemożliwia m.in. normalne spanie. Jego dotychczasowy właściciel uważa Merricka za niepełnosprawnego nie tylko na ciele, ale i na umyśle. Treves Więcej

Frederick Treves (Anthony Hopkins) to londyński chirurg, który w jednym z miejscowych gabinetów osobliwości spotyka Johna Merricka (John Hurt). To zdeformowany mężczyzna, któremu ogromna czaszka uniemożliwia m.in. normalne spanie. Jego dotychczasowy właściciel uważa Merricka za niepełnosprawnego nie tylko na ciele, ale i na umyśle. Treves odkrywa, że Merrick to inteligentny i obdarzony gołębim sercem młody mężczyzna. Doświadczony przez los z powodu swojego wyglądu. Zaprzyjaźnia się  Merrickiem, którego zabiera z gabinetu osobliwości i próbuje podjąć się jego leczenia.

Wyreżyserowany przez Davida Lyncha dramat biograficzny „Człowiek Słoń” opowiada wzruszającą historię Josepha Careya Merricka. Zdeformowanego fizycznie mężczyzny, który pod koniec XIX wieku występował w objazdowych cyrkach. Późniejszym losem Merricka zainteresowana była między innymi Królowa Wiktoria, która udzieliła mu znaczącej pomocy. Dzieło Davida Lyncha zostało nominowane do ośmiu Oscarów, w tym w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz. Duży podziw wzbudziła charakteryzacja filmowego Człowieka Słonia. Na jej cześć w kolejnym roku dołączono do ceremonii rozdania Oscarów nową kategorię: najlepsza charakteryzacja.

7. Wściekły byk 1980

Raging Bull

  • Ocena:
Wściekły byk

Pochodzący z Włoch pięściarz Jake LaMotta (Robert De Niro) to obiecujący bokser, który pnie się po drabinie kariery. Wkrótce pojawiają się pierwsze szanse walki o mistrzowski pas. LaMotta poznaje też piętnastoletnią Vikki (Cathy Moriarty), z którą zaczyna się spotykać. Wybuchowy charakter LaMotty sprawia, że wplątuje się on w stałe Więcej

Pochodzący z Włoch pięściarz Jake LaMotta (Robert De Niro) to obiecujący bokser, który pnie się po drabinie kariery. Wkrótce pojawiają się pierwsze szanse walki o mistrzowski pas. LaMotta poznaje też piętnastoletnią Vikki (Cathy Moriarty), z którą zaczyna się spotykać. Wybuchowy charakter LaMotty sprawia, że wplątuje się on w stałe kłopoty zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Pomóc próbuje mu jego brat Joey (Joe Pesci). Kiedy LaMotta w końcu poślubia Vikki, zaczyna być o nią coraz bardziej zazdrosny. Zostaje też zawieszony przez federację bokserską, co zwiększa jego frustrację.

Jeden z najsłynniejszych filmów bokserskich w historii kina, „Wściekły byk”, przypomniał sylwetkę pięściarza Jake’a LaMotty. Obdarzonego dużą odpornością na ciosy boksera, który dzięki wytrzymałości i ringowemu cwaniactwu otarł się o tytuł mistrza świata w boksie. Film wyreżyserowany przez Martina Scorsese skupia się na burzliwym życiu prywatnym boksera i jego wybuchowym związku z żoną Vikki. Występujący w roli tytułowej Robert DeNiro przytył do roli blisko 30 kilogramów. Poświęcenie to się opłaciło, a DeNiro został nagrodzony Oscarem. Nominowany do Oscarów w ośmiu kategoriach, film Scorsese otrzymał jeszcze statuetkę za najlepszy montaż.

8. Gandhi 1982

Gandhi

  • Ocena:
Gandhi

Rok 1893, Republika Południowej Afryki. 23-letni Mahatma Gandhi (Ben Kingsley) zostaje wyrzucony z pociągu, pomimo tego, że posiada ważny bilet na przejazd. To uświadamia mu, że miejscowe prawo jest wymierzone przeciwko mieszkającym w RPA Indusom. Rozpoczyna pokojowy protest polegający na niestosowaniu przemocy. Przynosi on skutek, a po powrocie do kraju Gandhi Więcej

Rok 1893, Republika Południowej Afryki. 23-letni Mahatma Gandhi (Ben Kingsley) zostaje wyrzucony z pociągu, pomimo tego, że posiada ważny bilet na przejazd. To uświadamia mu, że miejscowe prawo jest wymierzone przeciwko mieszkającym w RPA Indusom. Rozpoczyna pokojowy protest polegający na niestosowaniu przemocy. Przynosi on skutek, a po powrocie do kraju Gandhi jest traktowany jak bohater narodowy Wkrótce Gandhi angażuje się w walkę o odzyskanie niepodległości przez Indie. Podobnie jak wcześniej, w walce z Imperium Brytyjskim stosuje te same pokojowe metody.

Przeniesienie biografii Mahatmy Gandhiego na duży ekran było wymarzonym projektem reżysera Richarda Attenborougha. Podchodził do niego wcześniej już dwa razy, zanim zdobył środki umożliwiające rozpoczęcie zdjęć. Monumentalne dzieło, jakim bez wątpienia jest „Gandhi” zostało nakręcone z rozmachem. Szacuje się, że w scenie pogrzebu Gandhiego uczestniczyło ponad 300 tysięcy statystów. Ten rekord został uwzględniony w Księdze Rekordów Guinnessa. Film Attenborougha został nominowana do Oscara w jedenastu kategoriach, zwyciężając w ośmiu z nich: m.in. najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza rola pierwszoplanowa (Kingsley), najlepszy scenariusz (John Briley).

9. Ed Wood 1994

Ed Wood

  • Ocena:
Ed Wood

Ed Wood (Johnny Depp) marzy o rozpoczęciu kariery w przemyśle filmowym. Podczas spotkania z producentem George’em Weissem (Mike Starr) przekonuje go, że jako ukryty transwestyta jest idealnym kandydatem do wyreżyserowaniu filmu o Christine Jorgensen. Pierwszej kobiecie, która przeszła operację zmiany płci. Do udziału w filmie zaangażowany zostaje Więcej

Ed Wood (Johnny Depp) marzy o rozpoczęciu kariery w przemyśle filmowym. Podczas spotkania z producentem George’em Weissem (Mike Starr) przekonuje go, że jako ukryty transwestyta jest idealnym kandydatem do wyreżyserowaniu filmu o Christine Jorgensen. Pierwszej kobiecie, która przeszła operację zmiany płci. Do udziału w filmie zaangażowany zostaje Bela Lugosi (Martin Landau). To były gwiazdor cierpiący na uzależnienie od narkotyków. Zaprzyjaźnia się z Woodem, z którym kręci kolejne filmy.

Edward Davis Wood Jr. zasłynął kilkoma niskobudżetowymi filmami nakręconymi w latach pięćdziesiątych. Za ich sprawą kilkanaście lat później został określony mianem najgorszego reżysera filmowego wszech czasów. To wyróżnienie ponownie zwróciło uwagę na jego dzieła, które zyskały status kultowych. Biografią reżysera kochającego swetry z angory zainteresował się Tim Burton, którego czarno-biały „Ed Wood” przypomniał kulisy powstania najsłynniejszych filmów Wooda. A także jego przyjaźń z Belą Lugosim. Choć film Burtona okazał się finansową klapą, zdobył uznanie krytyków. Zdobył też dwa Oscary za najlepszą drugoplanową rolę męską (Landau) i najlepszą charakteryzację (Rick Baker).

10. The Social Network 2010

The Social Network

  • Ocena:
The Social Network

19-letni student Harwardu Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) włamuje się do uniwersyteckiej bazy danych i wykrada z niej zdjęcia wszystkich studentek. Umieszcza je na stworzonej przez siebie stronie o nazwie Facesmash, gdzie każdy może ocenić atrakcyjność dziewczyn. Choć Zuckerberg zostaje zawieszony na pół roku w prawach studenta, sukces strony zwraca Więcej

19-letni student Harwardu Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) włamuje się do uniwersyteckiej bazy danych i wykrada z niej zdjęcia wszystkich studentek. Umieszcza je na stworzonej przez siebie stronie o nazwie Facesmash, gdzie każdy może ocenić atrakcyjność dziewczyn. Choć Zuckerberg zostaje zawieszony na pół roku w prawach studenta, sukces strony zwraca uwagę innych studentów, którzy zapraszają Zuckerberga do pracy nad przeznaczoną dla studentów Harvardu stroną umożliwiającą randkowanie. Tak rodzi się idea serwisu nazwanego Thefacebook.

Oparty na motywach książki „Miliarderzy z przypadku” film „The Social Network” w reżyserii Davida Finchera opowiada o kulisach powstania najsłynniejszego portalu społecznościowego: Facebook. W pracach nad filmem, do którego scenariusz napisał Aaron Sorkin nie brał udziału ani Zuckerberg, ani żadna inna osoba zaangażowana w ten projekt. Film Finchera spotkał się ze świetnym przyjęciem ze strony widzów i krytyków. W 2016 roku znalazł się m.in. na liście stu najlepszych filmów XXI wieku. Ukoronowaniem sukcesu filmu „The Social Network” było osiem nominacji do Oscara i trzy Oscary za najlepszy scenariusz, najlepszą muzykę i najlepszy montaż.

Podobne rankingi

Najlepsze filmy 2018 roku oparte na faktach. Ranking Top 15

Plakat filmu Pierwszy człowiek plakat filmu Jestem najlepsza. Ja, Tonya. Margot Robbie plakat filmu Disaster Artist w reżyserii Jamesa Franco plakat filmu Czarne bractwo zdjęcie z filmu Nić widmo, Phantom Thread, Daniel Day Lewis
cały ranking