Najlepsze filmy biograficzne. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Amadeusz 1984

Amadeus

  • Ocena:
Amadeusz

Podstarzałego włoskiego kompozytora Antonia Salieriego (F. Murray Abraham) dręczą wyrzuty sumienia w związku ze śmiercią Wolfganga Amadeusza Mozarta (Tom Hulce), za którą się obwinia. Odratowany po próbie samobójczej wraca pamięcią do czasów, kiedy młody, zdolny Amadeusz pojawił się na dworze cesarza Józefa II Habsburga. Więcej

Podstarzałego włoskiego kompozytora Antonia Salieriego (F. Murray Abraham) dręczą wyrzuty sumienia w związku ze śmiercią Wolfganga Amadeusza Mozarta (Tom Hulce), za którą się obwinia. Odratowany po próbie samobójczej wraca pamięcią do czasów, kiedy młody, zdolny Amadeusz pojawił się na dworze cesarza Józefa II Habsburga. Salieri był naówczas nadwornym kompozytorem cesarskim. Pojawienie się nieokrzesanego muzycznego geniusza zagroziło jego pozycji na dworze. Salieri zaczyna robić wszystko, by pozbyć się rywala. Ułatwia mu to lekkomyślny i wulgarny styl życia Mozarta.

Wielokrotnie nagradzany i powszechnie uważany za jeden za najwspanialszych filmów w historii kina, „Amadeusz” Milosa Formana przybliża sylwetkę Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii. Jego losy na cesarskim dworze obserwujemy oczami niechętnego mu Salieriego. Wśród wielu nagród otrzymanych przez „Amadeusza” było m.in. jedenaście nominacji do Oscara. Nominację do aktorskiego Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę męską otrzymali jednocześnie Abraham jak i Hulce. Ostatecznie Oscar trafił do tego pierwszego. W sumie „Amadeusz” otrzymał osiem Oscarów, w tym tego najważniejszego dla najlepszego filmu roku.

2. Serpico 1973

Serpico

  • Ocena:
Serpico

Frank Serpico (Al Pacino) to wyróżniający się policjant, który awansuje w policyjnej hierarchii. Pracując wśród detektywów jest świadkiem ich korupcji. Na co dzień obserwuje jak policjanci popełniają przestępstwa czy przyjmują łapówki. Serpico nie może przejść nad tym do porządku dziennego i postanawia ujawnić wszystkie Więcej

Frank Serpico (Al Pacino) to wyróżniający się policjant, który awansuje w policyjnej hierarchii. Pracując wśród detektywów jest świadkiem ich korupcji. Na co dzień obserwuje jak policjanci popełniają przestępstwa czy przyjmują łapówki. Serpico nie może przejść nad tym do porządku dziennego i postanawia ujawnić wszystkie nieprawidłowości, jakich był świadkiem. Tym samym staje się wrogiem publicznym numer jeden skorumpowanych policjantów, którzy nie cofają się przed groźbami pod adresem Serpico. Kłopoty pojawiają się także w jego życiu prywatnym.

Rola w filmie „Serpico” wyreżyserowanym przez Sidneya Lumeta ugruntowała pozycję Ala Pacino wśród największych aktorów Hollywood. Zaledwie rok wcześniej wystąpił w roli Michaela Corleone w „Ojcu chrzestnym”. Tym razem wcielił się w postać nieprzekupnego policjanta nowojorskiego wydziału policji: Franka Serpico, który został tajniakiem, by upublicznić panującą w policji korupcję. Film Lumeta docenili widzowie zapewniając mu miano jednego z najbardziej dochodowych filmów roku. „Serpico” został nominowany do Oscarów w dwóch kategoriach: najlepszy aktor (Pacino) i najlepszy scenariusz adaptowany (Waldo Salt, Norman Wexler). Pacino za swoją rolę został nagrodzony m.in. Złotym Globem.

3. Lista Schindlera 1993

Schindler's List

  • Ocena:
Lista Schindlera

Niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler (Liam Neeson) przybywa do Krakowa. Trwa II wojna światowa, a Schindler liczy na to, że zdoła się dzięki niej szybko dorobić. Umożliwia to między innymi darmowa siła robocza, na którą może tu liczyć. Koneksje wśród niemieckich oficerów i wręczane im łapówki pozwalają Schindlerowi na uruchomienie Więcej

Niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler (Liam Neeson) przybywa do Krakowa. Trwa II wojna światowa, a Schindler liczy na to, że zdoła się dzięki niej szybko dorobić. Umożliwia to między innymi darmowa siła robocza, na którą może tu liczyć. Koneksje wśród niemieckich oficerów i wręczane im łapówki pozwalają Schindlerowi na uruchomienie fabryki. Zatrudnia w niej mieszkańców żydowskiego getta. Wśród nich jest między innymi obrotny księgowy Itzhak Stern (Ben Kingsley). Tymczasem nowe rządy wprowadza w Krakowie nazistowski oficer Amon Goeth (Ralph Fiennes). Jego zadaniem jest urządzenie obozu koncentracyjnego w okolicy miasta.

Zrealizowana w Krakowie „Lista Schindlera” przyniosła Stevenowi Spielbergowi uznanie nie tylko jako reżyserowi rozrywkowych hitów, z których dotychczas był znany. Oparta na biografii niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera, który w trakcie II wojny światowej uratował życie ponad tysiąca polskich Żydów, została nominowana do dwunastu Oscarów. Ostatecznie triumfowała w siedmiu kategoriach. „Lista Schindlera” została nagrodzona w kategorii dla najlepszego filmu roku. Oscarem za najlepszą reżyserię został uhonorowany Steven Spielberg, a trzy inne trafiły do polskich twórców. Oscara odebrali Janusz Kamiński za zdjęcia, Anna B. Sheppard za kostiumy oraz Allan Starski Ewa Braun za scenografię.

4. Andriej Rublow 1966

Andrey Rublyov

  • Ocena:
Andriej Rublow

Andriej (Anatoli Solonitsyn), Danił (Nikolaj Grinko) i Kirył (Ivan Lapikow) to mnisi szukający pracy. Ich głównym zajęciem jest malowanie ikon. Po opuszczeniu klasztoru, w którym spędzili kilka ostatnich lat życia, podążają w stronę Moskwy. W kolejnych latach są świadkami burzliwych wydarzeń, jakie targają ówczesną Rusią. Epoka schyłku Więcej

Andriej (Anatoli Solonitsyn), Danił (Nikolaj Grinko) i Kirył (Ivan Lapikow) to mnisi szukający pracy. Ich głównym zajęciem jest malowanie ikon. Po opuszczeniu klasztoru, w którym spędzili kilka ostatnich lat życia, podążają w stronę Moskwy. W kolejnych latach są świadkami burzliwych wydarzeń, jakie targają ówczesną Rusią. Epoka schyłku średniowiecza i początku odrodzenia budzi wiele pytań odnośnie wpływu artysty na kształtowanie współczesnej mu rzeczywistości. Stara się na nie odpowiedzieć reżyser filmu: Andriej Tarkowski.

Złożone z ośmiu nowel filmowych dzieło Andrieja Tarkowskiego opowiada o losach rosyjskiego mistyka, mnicha, autora ikon i prawosławnego świętego: Andrieja Rublowa. Akcja filmu dzieje się w epoce wyzwoleńczej narodu rosyjskiego, który zmaga się z najazdami hord mongolskich i tatarskich. Pierwsza wersja filmu Tarkowskiego powstała w 1966 roku, została jednak ocenzurowana i trafiła na półki. W 1969 Tarkowski przygotował jego nową, przemontowaną wersję. W późniejszych latach powstało kilka innych wersji „Andrieja Rublowa” związanych między innymi z potrzebami zachodniego rynku. Film Tarkowskiego przez wielu uważany jest za jeden z najlepszych filmów wszech czasów.

5. Kleopatra 1963

Cleopatra

  • Ocena:
Kleopatra

48 rok p.n.e. Do Egiptu przybywa Juliusz Cezar (Rex Harrison). Poznaje tu wydziedziczoną starszą siostrę faraona Ptolemeusza (Richard O’Sullivan) piękną Kleopatrę (Elizabeth Taylor). Posiadający kontrolę nad Egiptem Cezar zgadza się przywrócić Kleopatrze należny jej tron. Ptolemeusz zostaje wygnany, a Kleopatra koronowana na królową Egiptu. Więcej

48 rok p.n.e. Do Egiptu przybywa Juliusz Cezar (Rex Harrison). Poznaje tu wydziedziczoną starszą siostrę faraona Ptolemeusza (Richard O’Sullivan) piękną Kleopatrę (Elizabeth Taylor). Posiadający kontrolę nad Egiptem Cezar zgadza się przywrócić Kleopatrze należny jej tron. Ptolemeusz zostaje wygnany, a Kleopatra koronowana na królową Egiptu. Razem z Cezarem, którego wkrótce poślubia, marzą o tym, by panować nad całym światem. Niedługo potem Cezar zostaje zamordowany, a Kleopatra poznaje największą miłość swojego życia, Marka Antoniusza (Richard Burton).

Monumentalna historyczna epopeja wyreżyserowana przez Josepha L. Mankiewicza była odpowiedzią na rosnące zainteresowanie telewizją. „Kleopatra” miała być dziełem, które przyćmiewa wszystko, co można zobaczyć na małym ekranie. I takim była. Jak na ironię, została jedynym najbardziej dochodowym filmem roku w historii kina, który przyniósł jej producentom… straty. Spowodowały to ogromne problemy w trakcie produkcji. Zmieniano reżysera, obsadę, filmowe lokacje, scenariusz. Niektóre dekoracje musiały być tworzone dwukrotnie. Nie pomogły też skandale związane z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. „Kleopatra” została nominowana do Oscara w dziewięciu kategoriach, zwyciężając w czterech z nich: najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepsze efekty wizualne, najlepsze kostiumy.

Podobne rankingi

Najlepsze filmy 2018 roku oparte na faktach. Ranking Top 15

Plakat filmu Pierwszy człowiek plakat filmu Jestem najlepsza. Ja, Tonya. Margot Robbie plakat filmu Disaster Artist w reżyserii Jamesa Franco plakat filmu Czarne bractwo zdjęcie z filmu Nić widmo, Phantom Thread, Daniel Day Lewis
cały ranking