Opowieść Podręcznej
Fot. Rex Features/East News
ZE ŚWIATA SERIALI

Rzeczywistość z serialu Opowieść podręcznej porównana do sytuacji w Polsce. O co chodzi?

O czym opowiada serial HBO?

Gabriela Czernecka 26 października 2020 18:48
Opowieść Podręcznej
Fot. Rex Features/East News

W czwartek decyzją Trybunału Konstytucyjnego zaostrzono prawo do aborcji w Polsce. Do tej pory w Polsce aborcja była możliwa w trzech przypadkach: ciąży będącej wynikiem przestępstwa, zagrożenia życiu kobiety ciężarnej oraz aborcji eugenicznej. To zmieniło się wraz z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który odrzucił trzecią przesłankę jako niezgodną z Konstytucją RP. W mediach zaczęły pojawiać się porównania sytuacji kobiet w Polsce do Republiki Gilead z serialu HBO Opowieści podręcznej. Skąd takie porównania? Przypominamy, o czym jest serial Opowieść Podręcznej

Opowieść Podręcznej - o czym opowiada powieść i serial

Opowieść podręcznej to serial HBO który doczekał się już czterech sezonów. Produkcja powstała na bazie powieści kanadyjskiej pisarki, Margaret Atwood. Książka po raz pierwszy została opublikowana w 1985 roku, a w Polsce ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w 1992 roku. Już sama książka Opowieść podręcznej odbiła się szerokim echem w mediach i szybko zdobyła  wiele nagród. To właśnie na jej podstawie w 2017 roku powstał serial Bruce Millera o tym samym tytule. O czym jest serial Opowieść podręcznej? W główną rolę, czyli podręcznej Fredy, wciela się Elizabeth Moss. Śledząc jej losy, mamy okazję zobaczyć, jak wygląda życie w Republice Gilead.

Opowieść podręcznej
Fot. Mat. prasowe

Już pierwszy sezon serialu przedstawia zarys fabuły. Na terenie Stanów Zjednoczonych powstaje stworzony przez skrajnych ekstremistów świat, w którym rola kobiety sprowadzona jest do rodzenia dzieci. NIe mają one tam żadnych praw, a gdy tracą możliwość kolejnego zajścia w ciążę, stają się bezużyteczne dla społeczeństwa. Mamy okazję zobaczyć trzy funkcje, jakie pełnią kobiety w tym środowisku. Żony liderów, kobiety na najbardziej uprzywilejowanej pozycji w zasadzie pełnią rolę reprezentatywną, nie muszą zajmować się niczym oprócz domu, w którym pomagają im tak zwane Marty. Są nimi bezpłodne służące w średnim wieku, które mają za zadanie pilnowanie porządku i pomaganie Paniom w prowadzeniu domu. 

Opowieść podręcznej
Fot. Mat. prasowe

W najgorszej sytuacji są tak zwane „podręczne”. To kobiety, które pozbawione zostały wszelkich praw, a ich jedynym zadaniem jest urodzenie dzieci bezpłodnym rodzinom liderów. W każdym epizodzie mamy okazję zgłębić się w policyjny świat Republiki Gilead pełen zasad. Te w głównej mierze dotyczą podręcznych, które nie mają prawa głosu i sprowadzane są do roli żywych inkubatorów. Są pod ciągłą obserwacją, a za każde najmniejsze przewinienie grozi im kara. Nie mają prawa do tworzenia bliskich relacji z innym człowiekiem. NIe mogą nawet posługiwać się własnym imieniem (każda podręczna nosi imię swojego pana) ani chodzić we własnych ubraniach (każda podręczna ma czerwony kostium z białym nakryciem głowy). Zanim „podręczna” zostanie uznana za gotową do pracy, poddawana jest szkoleniom w specjalnym ośrodku, w którym poddawana jest praniu mózgu. Każdy sprzeciw wobec panujących zasad jest karany. Robią to wyznaczone od tego opiekunki podręcznych lub tzw. ciotki, które robią wszystko, co nie zagraża płodności podręcznych - biją, ucinają języki i palce, przypalają.

Opowieść podręcznej
Fot. Mat. prasowe

Serial o policyjnym państwie szybko zdobył ogromną popularność na całym świecie. Otrzymał aż 56 nagród filmowych i 117 nominacji. W Polsce znów zrobiło się o nim głośno za sprawą protestów wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przypomnijmy, że w Polsce dotychczas aborcja była możliwa w trzech przypadkach: ciąży będącej wynikiem przestępstwa, zagrożenia życiu kobiety ciężarnej oraz aborcji eugenicznej. W miniony czwartek Trybunał Kostytucyjny odrzucił trzecią przesłankę jako niezgodną z Konstytucją RP. 

Czym jest aborcja eugeniczna? Można ją było wykonać, gdy badania prenatalne albo inne przesłanki wskazywały na duże prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia płodu lub choroby, która zagraża jego życiu. Do schorzeń, które kwalifikowały się do aborcji eugenicznej zaliczano zespół Downa (osoby z tym schorzeniem średnio przeżywają 25-30 lat), zespół Edwardsa (około 30%. dzieci z zespołem Edwardsa umiera w 1. miesiącu życia,  jedynie 5% dzieci z tym schorzeniem jest w stanie przetrwać okres ciąży i dożyć do porodu tylko 10 proc. udaje się przeżyć rok), zespół Warkany’ego (zwykle uniemożliwia dziecku przetrwanie okresu ciąży), zespół Patau (szacuje się, że około 70% chorych nie dożywa pół roku po urodzeniu) oraz  mikrocefalia (małogłowie) i acefalia (bezgłowie). 

W mediach dało się zauważyć porównania Polski do Republiki Gilead. Sugeruje się, że polskie prawo będzie niedługo tak samo restrykcyjne, jak to przedstawione w serialu. Tam również zmiany wprowadzane były etapami, w demokratycznym państwie krok po kroku odbierano kobietom ich prawa.  

Opowieść podręcznej
Fot. East News

TAGI #serial #HBO

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.