Catherine Oxenberg
Fot. FORUM
O TYM SIĘ MÓWI

Córka gwiazdy serialu Dynastia ma za sobą traumatyczne doświadczenia  

India Oxenberg była szantażowana, wykorzystywana seksualnie i głodzona

Redakcja VIVA! 15 października 2020 14:51
Catherine Oxenberg
Fot. FORUM

Catherine Oxenberg międzynarodową karierę zdobyła rolą w serialu Dynastia.  Wcielała się w postać Amandy Bedford Carrington, młodszej córki Alexis Colby. Catherine zachwycała talentem i urodą. Hollywoodzka aktorka doczekała się trzech córek. Jedna z nich ma za sobą traumatyczne doświadczenia, o których zdecydowała się opowiedzieć po raz pierwszy w jednym z wywiadów. 29-letnia India Oxenberg przeszła przez prawdziwe piekło. Córka gwiazdy należała do sekty, była wykorzystywana seksualnie, szantażowana i głodzona. 

Córka Catherine Oxenberg opowiedziała o dramacie sprzed lat

India Oxenberg jako dziewiętnastoletnia dziewczyna została włączona do organizacji NXIVM. Nie zdawała sobie sprawy, że wstąpiła do sekty i wydostanie się spod jej działania będzie graniczyło z cudem. Przewodniczył jej Keith Raniere. Mężczyzna miał opisywać sam siebie, jako "wyższy intelekt". Pod jego wpływem było kilkanaście tysięcy osób. Członkowie grupy byli przekonani, że będą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Dzięki temu ich świat miał być lepszy. Właśnie to im obiecywano. India spędziła tak siedem lat swojego życia. Nie miała kontaktu z rodziną, znajomymi... To był dla nich potężny cios, ale poddawała się temu. 

„Wydawało mi się, że uczę się indywidualizmu i rozwoju osobistego. To, czego się uczyłam, było całkowicie odwrotne. To było nieludzkie. (…) To lata "pielęgnacji". A kiedy nie jest się tego świadomym, tak łatwo jest dać się zwieść, szczególnie przez ludzi, którzy są mistrzami w manipulacji. A to byli właśnie tacy ludzie, zwłaszcza Keith Raniere”, mówiła India Oxenberg w rozmowie z ABC News.

Z czasem Raniere utworzył tajne stowarzyszenie złożone z kobiet niewolnic, które „zostały poddane praniu mózgów” i były zmuszane do współżycia. Zostały także oznakowane inicjałami lidera NXIVM. Wśród nich była także India. Keith Ranier groził, że jeśli nie podporządkują się jego woli, skrzywdzi ich rodziny. Miał także w zanadrzu nagie zdjęcia kobiet i wiedział o ich tajemnicach. Nie było mowy o sprzeciwie.

Żyłam w strachu przez dwa lata, ale moja wiara była silniejsza niż mój strach

„Nie miałam możliwości odmówienia. Powiedzenie "nie" oznaczało zranienie mojej rodziny lub moich przyjaciół. I nie zamierzałam tego robić", mówiła India.

Nie zdawała sobie także sprawy z tego, co oznaczają inicjały, którymi zostały oznaczone. ,,Prawda jest taka, że powiedziano nam, że to symbol ważnych elementów i że mają tworzyć między nami więź. My jednak byliśmy głodni i pozbawieni snu, więc godziliśmy się na wszystko. Nawet na te inicjały ”, dodała India.

Rodzina dziewczyny walczyła o to, by mogła wydostać się z sekty i rozpocząć nowe życie. Zdawali sobie sprawę, że India została poddana manipulacji i nie jest w stanie samodzielnie myśleć. Catherine postanowiła walczyć o córkę. Nie bała się przeciwstawić całej organizacji. „Żyłam w strachu przez dwa lata, ale moja wiara była silniejsza niż mój strach. Kiedy po raz pierwszy spotkałam ją pod koniec maja 2017 roku, wtedy pomyślałam, że mogłabym jej pomóc. Powiedziałam jej, że została poddana praniu mózgu i że należała do sekty. ”. mówiła w wywiadzie Catherine Oxenberg.

Dodała również, że ​​„wyciągnięcie kogoś z sekty bardzo różni się od interwencji narkotykowej, chociażby dlatego, że odebrano mu krytyczne myślenie. Tak więc proces pracy z dezerterą sekty polega na przebudzeniu i ponownym rozpaleniu myślenia".

India zdecydował się opowiedzieć swoja historię, by ostrzec inne kobiety. Córka aktorki podkreśla, że to była dla niej trudna lekcja. „Nie widziałam dla siebie przyszłości, kiedy tam byłam”, wyznała. Dziś cieszy się nowym życiem. „Dostaję drugą szansę, aby po prostu mieć swoje życie i być normalną 29-latką”, dodała. India powiedziała, że ​​pomimo powrotu do bolesnych wspomnień, nie żałuje, że w końcu podzieliła się swoim wstrząsającym doświadczeniem. W wkrótce odbędzie się premiera filmu dokumentalnego STARZ „Seduced: Inside the NXIVM Cult.

„Wszyscy posiadamy metaforyczne blizny. Ja mam fizyczną bliznę - ale nie muszę z tym żyć. Nie muszę żyć z Keithem Ranierem, który mnie prześladuje. Mogę odzyskać swoje życie. Mogę się z tego wyleczyć, mogę iść dalej. I mogę doświadczać miłości. A ja… po prostu czuję się tak szczęśliwa, że mogę to mieć", wyznała India. 

Jak podaje FoxNews, Keith Raniere, były lider NXIVM został aresztowany w 2018 roku. Upadły przywódca został uznany za winnego. Pod koniec października zostanie skazany za handel ludźmi w celach seksualnych, wymuszanie haraczy, spisek i posiadania dziecięcej pornografii. Grozi mu dożywocie. India w rozmowie z ABC News wyznała, że  planuje uczestniczyć w wyroku Raniere. Ma wydać także specjalne oświadczenie.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

celebrating victory! #nyc

Post udostępniony przez Catherine Oxenberg (@catherineoxenberg)

India Oxenberg na zdęciu z mamą, Catherine i babcią, Elżbietą Karadziordziewić 2004 rok

Catherine Oxenberg, India Oxenberg
Fot. FORUM

TAGI #Dynastia

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.