Janusz Rewiński, 2003 rok, Warszawa Premiera filmu "Superprodukcja
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER
Z ŻYCIA GWIAZD

Janusz Rewiński porzucił aktorstwo i żyje na wsi. Dziś Siara z Kilera izoluje się nawet od bliskich

Artysta świętuje dziś urodziny!

Olga Figaszewska 16 września 2023 10:11
Janusz Rewiński, 2003 rok, Warszawa Premiera filmu "Superprodukcja
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Mimo że ma na koncie wiele już dziś kultowych ról, stroni od medialnego zgiełku. Widzowie kojarzą go z takich produkcji, jak Zmiennicy, Tygrysy Europy czy Podróże pana Kleksa. Jednak dla Janusza Rewińskiego ta najważniejsza rola to oczywiście Stefan „Siara” Siarzewski w kultowym „Kilerze.”. Od lat próżno go jednak szukać na medialnych wydarzeniach. Wycofał się z życia publicznego, żyje na wsi, zaś w niedawno udzielonym wywiadzie przyznał, że izoluje się nawet od najbliższych, ponieważ jest typem samotnika... 

Janusze Rewiński – początki kariery, obecne życie

Janusz Rewiński przyszedł na świat w Żarach 16 września 1949 roku. Obchodzący dziś 74. urodziny artysta ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych we Wrocławiu, ale aktorska pasja okazała się silniejsza, dlatego postanowił zdawać na studia teatralne. I tak związał swoją przyszłość ze sceną. Janusz Rewiński jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Jeszcze w trakcie studiów udowodnił swój talent. Swoją karierę rozpoczął w latach 80., grając rolę Romana Żelaznego, reżysera telewizyjnego w filmie To tylko rock. To nie tylko świetny aktor, a także satyryk. Na swoim koncie ma występ w Spotkaniach z Balladą u Wiesława Dumnego. Pojawiał się w Piwnicy pod Baranami. Janusz Rewiński związał się potem z kabaretem Tey. Współpracował też z Kabaretem Olgi Lipińskiej. Scena bez wątpienia była jego żywiołem! 

Czytaj także: Dzieliło ich 11 lat, połączyło „Metro”. Relacja Edyty Górniak i Roberta Janowskiego do dziś jest serdeczna

Janusz Rewiński w serialu Zmiennicy, 1986
Fot. INPLUS/East News

Janusz Rewiński w serialu Zmiennicy, 1986 rok

„Chodziłem do Piwnicy pod Baranami i chciałem być jak oni. Imponował mi Wiesław Dymny. Był w tym rodzaj emocji i władzy nad publicznością. W kabarecie aktor jest małym führerem. Stoi na scenie i wie, co z ludźmi zrobić, żeby się śmiali, kiedy tylko on zechce. Taki facet nic innego nie robi, tylko stoi i mówi. Nic go nie chroni, żaden makijaż i żaden kostium, pod którym mógłby się ukryć. Chciałem, żeby to był mój zawód”, tłumaczył w rozmowie z Polityką.

Szerokiej  publiczności dał się zapamiętać jako świetny aktor. Stworzył m.in. kreacje w Zmiennikach, Pierścieniu i róży, Podróżach pana Kleksa, Tygrysach Europy. Największą popularność przyniosła mu rola Stefana „Siary” Siarzewskiego w Kilerze, a potem w kontynuacji Kilerów dwóch. Na początku lat 90. Janusz Rewiński miał krótką przygodę z polityką. Satyryk, który do tej pory komentował świat polityki, sam został wybrany posłem I kadencji Sejmu z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. 

Janusz Rewiński o powrocie na scenę

Przez kilka lat (1998–2004) w duecie z Krzysztofem Piaseckim prowadził program Ale plama, który emitowany był na antenie TVN. Z show-biznesu odszedł ze względu na brak kolejnych propozycji filmowych i nie tylko... Aktor miał ku temu powody. „Skończył się już zawód satyryka. Jest pełno epigonów, podrabiaczy i amatorów. Mnie się nie zatrudnia. TVP ze mnie zrezygnowała, ja zrezygnowałem z TVN, kinematografia nie istnieje. Był sobie Siara, był Nowak, zagrałem kilka kawałków, to może już wystarczy”, wyjaśniał w rozmowie z Polityką.

Czytaj także: Halina Kunicka wychowała jedynego syna. Kiedyś Marcin Kydryński był pogodnym i radosnym chłopcem...

Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, 2007 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, 2007 rok, Przebojowa Noc wydanie sylwestrowe

Jak wygląda dziś życie Janusza Rewińskiego?

Aktorstwo zamienił na gospodarstwo. Zajął się rolnictwem i hodowlą. Wiele lat temu Janusz Rewiński osiedlił się we wsi Nowodwór w okolicach Mińska Mazowieckiego. Zdarza się, że w okolicy ktoś go rozpoznaje, kiedy akurat w telewizji powtarzany jest film z jego udziałem. „Jak dzieci we wsi kłaniają mi się pod sklepem, to wiem, że w telewizji właśnie powtarzają film z moim udziałem. Opowiadają mi scenę i już wiem, który to”, mówił w komentarzu dla Świat&Ludzie.

Aktor został właścicielem ziemskim. Uprawia 12 hektarów ziemi i czerpie z tego satysfakcję. „Na 12 hektarach ziemi mam las, stawy rybne, łąki i pastwiska. Hoduję cztery konie, dziesięć owiec, cztery kozy, kury i kaczki. Koszę łąki, suszę siano, wycinam gałęzie, zabezpieczam sobie opał, drewno na zimę”, zdradził Janusz Rewiński w komentarzu dla WP.PL.

Okazuje się, że aktor znalazł swoją przystań. „Gdybym od rana do nocy nie zajmował się rolnictwem, na które sam siebie skazałem, to chyba bym zwariował albo coś złego by się ze mną stało”, dodał. Jak podała Plejada.pl, Janusz Rewiński angażuje się w sprawy swojego regionu i wspiera tamtejszą społeczność. Publicznie nie pojawia się niemal wcale. Z małymi, politycznymi wyjątkami... Wspierał bowiem m.in. kampanię prezydencką Andrzeja Dudy oraz wystąpił w 2019 roku w spocie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Porzucił show-biznes, został rolnikiem. Cezary Pazura ujawnił, co się dzieje z filmowym Siarą!

Janusz Rewiński, 2010 rok
Fot. Piotr WYGODA/East News

Janusz Rewiński, 2010 rok

Janusz Rewiński wiedzie życie samotnika. Izoluje się nawet od bliskich

W lipcu 2023 udzielił natomiast wywiadu Evie Szykownej i Piotrowi Zwiefce w internetowym programie „Szykowne rozmowy”. W dosyć długiej rozmowie nawiązywał chętnie do polityki, jednak dał się również namówić na zwierzenia, dotyczące życia prywatnego. Przypomnijmy, że aktor od ponad 30 lat jest szczęśliwym mężem Iwony Biernackiej, z którą doczekał się dwóch synów: Jonasza (dziennikarz, pracownik TVP) i Aleksandra (śpiewak operowy). Pytany o receptę na udany związek odparł, że takowej nie posiada i nikomu jej nie poda. Równie oschła była jego wypowiedź, dotycząca podobieństwa synów do niego. „Mój starszy syn ma 40 lat, młodszy 32. (...) Nie umiem powiedzieć, nie wiem. Ja nie widzę żadnego podobieństwa, niech ktoś się doszukuje”, skwitował.

Przyznał jednocześnie, że obecnie wiedzie życie samotnika i jest to przez niego stan pożądany. Nie czuje zbyt często potrzeby kontaktu z innymi ludźmi i dotyczy to wszystkich: zarówno rodziny, jak i znajomych. „Nie szukam nowych znajomości, chyba jestem już samotnikiem. Bardzo dobrze się czuję sam. Zrobiłem to eksperymentalnie, że pojechałem na ranczo – mam tutaj konie i inne zwierzęta, mam co tutaj robić i jestem zajęty cały dzień”, relacjonował.

Co ciekawe, dotyczy to również kontaktów z najbliższą rodziną Janusza Rewińskiego. „Moi synowie mnie nie widzą miesiącami. Im to nie jest potrzebne i ja im nie jestem potrzebny... Ja się interesuję tym, jak oni przetrzymają zimę, bo muszą się jakoś ogrzać”, zwierzał się.

Dodał przy tym, że to, co spotkało go w życiu najlepszego, już minęło. Samotność to stan, który lubi, daje mu ona dużo komfortu. Nie czuje potrzeby rozmawiania z kimkolwiek, czasem jedynie wspomina to, co go spotkało: karierę, ludzi, piękne momenty...  

„Generalnie, bywają dni, kiedy się nawet telefon do mnie nie odzywa i wtedy jest mi bardzo dobrze. A jak chcę, to sobie wspominam różne rzeczy i myślę, że lepszych wspomnień nie będzie, od tych które były...”, podsumował smutno Janusz Rewiński.

Jak zmienił się przez te lata? Diametralnie. Mimo że nie zrezygnował z charakterystycznej brody, schudł oraz oraz zapuścił dłuższe włosy i brwi. Widać, że czas, który minął, odcisnął na nim piętno...

Panu Januszowi i jego najbliższym życzymy wszystkiego, co najlepsze!  

Źródło: Plejada

Czytaj także: Serca widzów zdobył rolą „Siary”'. Dziś wiedzie życie samotnika i izoluje się od żony i synów

Janusz Rewiński, 2005
Fot. MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Janusz Rewiński w programie
Fot. Youtube @WitoldGadowski

Janusz Rewiński w programie „Szykowne rozmowy”, lipiec 2023 roku

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.