WSPOMNIENIE

Heath Ledger odszedł trzynaście lat temu. Wielki talent, mroczne tajemnice i tragiczna śmierć...

Na zawsze pozostanie niezapomnianym „Jokerem”

Ksenia Krasko 22 stycznia 2021 12:49

Po premierze filmu Zakochana złośnica okrzyknięto go bożyszczem nastolatków. Przystojny, świetnie zbudowany, o magnetycznym spojrzeniu... Heath Ledger miał jednak na siebie inny pomysł. Chciał grać role ambitne, kontrowersyjne, nieoczywiste. Gdyby nie tragedia, do jakiej doszło w styczniu 2008 roku, dziś byłby jednym z najbardziej utalentowanych aktorów naszych czasów. Jaki naprawdę był Heath Ledger? Co doprowadziło go na skraj wytrzymałości? Oto nieznana historia aktora.

Heath Ledger biografia

Heath Andrew Ledger urodził się 4 kwietnia 1979 roku w Australii. Jego matka była nauczycielką francuskiego, a ojciec pracował jako inżynier górnictwa. Swoje dzieci – Katherine i Heatha – nazwali na cześć bohaterów Wichrowych Wzgórz Emily Bronte. Gdy Ledger uczęszczał do szkoły w Perth, grał w hokeja i zajmował się tańcem. W końcu musiał zdecydować się na specjalizację – gotowanie lub aktorstwo. Nie widział siebie w roli kucharza, więc za namową siostry wybrał to drugie. Szybko okazało się, że ma talent. W wieku 15 lat kierował kółkiem teatralnym w swojej szkole, a w wieku 17 lat opuścił rodzinny dom i wyjechał do Sydney. Był pewien, że w tym mieście jego marzenia się spełnią.

Heath Ledger portret
Fot. Getty Images

Heath Ledger: kariera, najlepsze filmy

Pierwszą poważną rolę otrzymał w serialu telewizyjnym Siódme poty z 1996 roku. Kolarz homoseksualista w wykonaniu młodego aktora okazał się przekonujący, a reżyserzy zauważyli młody talent. Później zagrał w kilku innych produkcjach, jednak na prawdziwy sukces musiał jeszcze poczekać. W 1999 roku aktor postanowił przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Pierwsze castingi nie były udane, ale reżyser Gregor Jordan obsadził go w roli głównego bohatera w filmie Partnerska rozgrywka. Wkrótce potem zagrał w komedii romantycznej Zakochana złośnica z Julią Stiles. Film dobrze ocenili zarówno krytycy, jak i widzowie.

Kariera Heatha Ledgera

Właśnie wtedy zyskał miano „idola nastolatków”, ale czuł, że może o wiele więcej. Jego pierwszym poważnym dziełem był dramat wojskowy Patriota, w którym zagrał u boku Mela Gibsona. Później nadszedł czas na takie filmy, jak Obłędny rycerz, Czekając na wyrok, czy Cena honoru.

Kontrowersyjna Tajemnica Brokeback Mountain zdobyła trzy Oscary, cztery Złote Globy i Złotego Lwa. Komedia Casanova spodobała się widzom, jak i film fantasy Nieustraszeni Bracia Grimm, oraz film Candy, który otrzymał nagrody na międzynarodowych festiwalach. W 2007 roku Ledger był jednym z aktorów, wcielających się w postać muzyka Boba Dylana, w filmie biograficznym I’m Not There. Gdzie indziej jestem.

W 2008 roku otrzymał rolę głównego złoczyńcy w filmie Mroczny rycerz. Jego Joker to mroczna, szalona, temperamentna i absolutnie niepokojąca postać. Żądał, aby inni rozmawiali z nim jak z Jokerem – w przeciwnym razie po prostu ignorował osobę, która się do niego zwracała. Zamieszkał samotnie w pokoju hotelowym, aby dopracować swojego bohatera. Przez sześć tygodni tworzył „makijaż”, odpowiednie gesty, mimikę i głos. W tym czasie starał się unikać ludzi, zwłaszcza dziennikarzy. Za tę rolę otrzymał Oscara już po swojej śmierci.

Ostatnią rolą Heatha Ledgera był Tony w filmie Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła. Aktor zmarł przed zakończeniem zdjęć, ale reżyserzy podjęli słuszną decyzję. Fabuła pozwala wytłumaczyć nagłą zmianę wyglądu głównego bohatera, dlatego w rolę Tony’ego wcielili się Jude Law, Johnny Depp i Colin Farrell. Zrzekli się swojego honorarium na rzecz córki Ledgera, Matildy. Dziewczynka otrzyma pieniądze w dniu swoich 18. urodzin.

Heath Ledger, Joker
Fot. Materiały prasowe

Heath Ledger przyczyna śmierci

Prasa rozpisywała się o życiu prywatnym i licznych romansach aktora. Jednak w 2004 roku jego życie się zmieniło, ponieważ na planie filmu Tajemnica Brokeback Mountain poznał aktorkę Michelle Williams. W 2005 roku urodziła im się córka Matilda, a we wrześniu 2007 para nagle się rozstała. Wtedy sugerowano, że aktor boleśnie przeżył zerwanie z Michelle, popadł w depresję, a następnie uzależnił się od leków przeciwdepresyjnych. Mówiono również, że nie potrafi wyjść z roli Jokera.

22 stycznia 2008 roku gospodyni aktora przyszła do jego mieszkania na Manhattanie. Nieprzytomny leżał na łóżku, a obok puste opakowanie po tabletkach nasennych. Sekcja zwłok nie wykazała dokładnej przyczyny śmierci, ale po badaniach toksykologicznych okazało się, że Ledger zmarł z powodu ostrego zatrucia, spowodowanego przedawkowaniem środków nasennych i antydepresyjnych.

Tuż przed śmiercią pracował bez odpoczynku, bywało, że sypiał 2 godziny dziennie. Jak sam przyznawał w wywiadach, jego ciało było wyczerpane, ale mózg pracował bez przerwy. Media podejrzewały, że popełnił samobójstwo, ale krewni aktora zaprzeczyli. Twierdzili, że zbyt mocno kochał córkę i to, co robi. „Nigdy nie miałem pieniędzy i byłem szczęśliwy bez nich. Kiedy umrę, nie będą miały znaczenia. To moje filmy będą żyć, aby ludzie mogli ocenić, kim byłem jako osoba. Chcę być dla nich ciekawy”, mówił w jednym z wywiadów.

W 2017 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego I am Heath Ledger. Wykorzystano w nim amatorskie nagrania aktora, wywiady z kolegami i krewnymi. Nad dokumentem pracowały siostry Ledgera, miał być prezentem dla jego córki. Dziewczynka mieszka z matką w Nowym Jorku i zajmuje się muzyką. Sądząc po zdjęciach, które czasami pojawiają się w mediach, Matilda jest kopią swojego ojca. 

Heath Ledger w młodości
Fot. Getty Images

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?