Fot. archiwum Filmu / Forum
z życia gwiazd

Po latach wspólnego życia postawił jej ultimatum. Historia Grażyny Szapołowskiej i drugiego męża

Ich związek rozpadł się z hukiem

Marcjanna Maryszewska 5 sierpnia 2023 11:45
Fot. archiwum Filmu / Forum

Długo nie miała szczęścia w miłości. Grażyna Szapołowska ma za sobą trzy małżeństwa oraz wiele niezobowiązujących relacji. Pierwszy mąż miał marzenia, których nie była gotowa spełnić. Trzeciego  zostawiła za granicą... Co wiadomo o drugim mężu artystki. Andrzeja Jungowskiego poznała jeszcze na studiach. Doczekali się nawet córki, lecz po latach wspólnego życia mężczyzna postawił jej ultimatum...

Grażyna Szapołowska — historia miłości z drugim mężem, Andrzejem Jungowskim

Trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Żaden z mężów Grażyny Szapołowskiej nie był jednak w stanie zrozumieć prawdziwego powołania ukochanej — a nie było nim zajmowanie się domem, nie marzyła o wielkiej rodzinie. Pragnęła jedynie grać, realizować się na scenie... Dlatego również trzykrotnie decydowała się na rozwód, bez większego żalu. Sprzeczne wizje przyszłości były ku temu wystarczającym pretekstem.

CZYTAJ TAKŻE: Dorastała bez ojca, do dziś ma bardzo bliską relację z bratem. Jak potoczyły się losy rodziny Beaty Tyszkiewicz?

Nim poznała Andrzeja Jungowskiego, była związana z siedem lat starszym aktorem, Markiem Lewandowskim. Miała zaledwie 22 lata, gdy w 1975 roku zakochani postanowili się pobrać. Jednak Grażyna Szapołowska bardzo szybko zrozumiała, że jest to małżeństwo bez perspektyw... Wytrwali razem niespełna rok. Aktorka nie chciała zostać mamą tak wcześnie. Z kolei Lewandowskiemu śpieszno było do ojcostwa. "Przestraszyłam się. Byłam przecież taka młodziutka, miałam niespełna 23 lata. Chciałam skończyć studia, nie byłam gotowa ani na małżeństwo, ani na dziecko", przyznała w jednym z wywiadów. (cyt. swiatseriali.interia.pl)

Nastąpił rozwód, po którym jednak nie rozpaczała długo. Jeszcze przed ukończeniem studiów poznała Andrzeja Jungowskiego — dobrze sytuowanego przedsiębiorcę, u którego boku znów uwierzyła w miłość. Jeśli wierzyć informacjom podanym w sieci, para wzięła ślub  na krótko po rozstaniu aktorki z Markiem Lewandowskim, bo już w 1977 roku. Przy Jungowskim Grażyna Szapołowska poczuła, że jest już gotowa na macierzyństwo. Dwa lata później małżonkowie powitali na świecie swoją jedyną córkę, Katarzynę.

Grażyna Szapołowska

Eryk Stępniewski, Grażyna Szapołowska
Fot. fot. ROBERT WOLANSKI

Grażyna Szapołowska i Andrzej Jungowski — dlaczego się rozstali?

Jednak drugi mąż również miał wątpliwości co do trybu życia ukochanej... Podobnie jak pierwszy — on również wolał, aby życie rodzinne było u niej na pierwszym miejscu. Rzeczywistość zweryfikowała wizję idealnego życia przedsiębiorcy... Dlatego straciwszy cierpliwość, postawił jej ultimatum. "Kazał mi wybierać: małżeństwo albo scena. Wybrałam to drugie", zaznaczała Grażyna Szapołowska, która na początku lat 90. została sama z trzyletnią córką. W tym wymagającym okresie mogła liczyć na wsparcie mamy oraz siostry.

ZOBACZ TAKŻE: Jonasz Kofta w latach 70. zasłynął jako wybitny autor tekstów piosenek. Zmarł w wieku 46 lat na oczach przyjaciół

I choć artystka stroniła od wyznań na temat byłego męża, tak postanowiła powrócić wspomnieniami do trudnych chwil podczas rozmowy z Krzysztofem Ibiszem. W programie Demakijaż pojawiła się razem z córką. Aktorka przyznała, że łączenie macierzyństwa z pracą w teatrze było niezwykle trudne. Zdementowała również plotki o tym, jakoby dostała dom w prezencie ślubnym od byłego męża. Po rozwodzie Andrzej Jungowski miał nie ułatwiać jej życia...

"Pustelnik to był nasz wspólny dom. Kiedy się rozstawaliśmy, został zabrany i ja zaczęłam się tułać po wynajmowanych mieszkaniach. Tata Kasi niestety nie był dżentelmenem, jeżeli chodzi o dbanie" — zwierzała się w rozmowie z prowadzącym.

Grażyna Szapołowska z córką Katarzyną Jungowską, VIVA!  7/2015

Grażyna Szapołowska z córką Katarzyna Jungowska, Grażyna Szapołowska, VIVA! marzec 2015, 7/2015
Fot. Robert Wolański

Grażyna Szapołowska — jak potoczyło się jej życie po drugim małżeństwie?

Artystka samotnie wychowała córkę na mądrą kobietę. Była jednak rodzicem wymagającym, i w późniejszych latach obie panie musiały na nowo poukładać swoje relacje... Grażyna Szapołowska, nauczona błędami przeszłości, stara się nie powtarzać ich w kontaktach z córką Katarzyny"Bardziej dbałam o Kasię. Więcej uwag jej robiłam, czego ona nie znosiła. Natomiast teraz wiem, że nie można ciągle mówić, co ma zrobić, więc z wnuczką tak nie postępuję", podkreślała aktorka w Demakijażu.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Był genialnym sportowcem, ale jego marzeniem było aktorstwo. Jak potoczyły się losy Zdzisława Karczewskiego?

Z kolei po rozwodzie z Andrzejem Jungowskim wpadła w wir niezobowiązujących relacji, który przerwał dopiero osiem lat młodszy Paweł Potoroczyn. Jednak i to małżeństwo nie przetrwało próby czasu — choć próbowali ułożyć sobie życie w Stanach Zjednoczonych, aktorce tęskno było za polską sceną... Wróciła do kraju, gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja. Po tym, jak Andrzej Wajda zaproponował jej rolę Telimeny w "Panu Tadeuszu", Grażyna Szapołowska spakowała walizki i zakończyła relację z Potoroczynem.

Jednak i ona doczekała się w końcu upragnionego szczęścia i  stabilizacji. Gwiazda od ponad dwóch dekad związania jest z Francuzem polskiego pochodzenia, Erykiem Stępniewskim. W wywiadach nazywa go czule mężczyzną swojego życia — a to najlepiej świadczy o potędze ich miłości!  

Źródło: swiatseriali.interia.pl, Pomponik.pl

Eryk Stępniewski, Grażyna Szapołowska

Eryk Stępniewski, Grażyna Szapołowska
Fot. fot. ROBERT WOLANSKI

Grażyna Szapołowska, 1982

Fot. archiwum Filmu / Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.