Festiwal im. Pawła Królikowskiego w Kudowie, lipiec 2023, Małgorzata Ostrowska-Królikowska
Fot. Marcelina Królikowska
ZE ŚWIATA KULTURY

Moc wzruszeń, dziesiątki gości, tłumy widzów. Tak wyglądała 8. edycja Festiwalu CZ-PL im. Pawła Królikowskiego

To naprawdę niezwykłe wydarzenie...

Konrad Szczęsny 2 sierpnia 2023 09:39
Festiwal im. Pawła Królikowskiego w Kudowie, lipiec 2023, Małgorzata Ostrowska-Królikowska
Fot. Marcelina Królikowska

Festiwal Kultury i Piosenki Polskiej i Czeskiej CZ-PL stworzył osiem lat temu Paweł Królikowski. Dziś jest już tradycją mieszkańców polsko-czeskiego pogranicza, którą kontynuuje Małgorzata Ostrowska-Królikowska z rodziną i przyjaciółmi.

Festiwal im. Pawła Królikowskiego w Kudowie-Zdroju 2023

Ostatni weekend lipca polska Kudowa-Zdrój i czeski Náchod zmieniają się w wielkie, rozśpiewane i roztańczone miasteczko. Gwiazdą tegorocznego festiwalu była niewątpliwie Małgorzata Walewska, największa polska mezzosopranistka, która śpiewała na największych scenach operowych świata u boku takich sław, jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo.

Koncert śpiewaczki zaczął się w strugach rzęsistego deszczu, ale jej potężny głos przepędził czarne chmury. Poprzedniego dnia scena należała do Natalii Kukulskiej, która również zgromadziła tysiące widzów. Teatr pod Blachą nie pomieścił wszystkich, publiczność bawiła się niemal w całym Parku Zdrojowym. Nad całością muzyczną czuwał kompozytor Jan Królikowski.

Festiwal im. Pawła Królikowskiego w Kudowie, lipiec 2023, Natalia Kukulska
Fot. Marcelina Królikowska

Henryk Gołębiewski, czyli popularny Perełka z serialu „Stawiam na Tolka Banana”, przyjechał na Festiwal z 15-letnia córką. Róża grała z ojcem w serialu „Lombard życie pod zastaw”, ale nie marzy o karierze aktorki, chce zostać fotografem. Na festiwalu była cała plejada: Artur Andrus, Joanna Kołaczkowska, Leszek Żurek, Andrzej Jagodziński… Festiwal odwiedziła też Pani Prezydentowa Czech, Eva Pavlowa, która kocha ten festiwal.

- Staram się wypełniać testament Pawła - powiedziała Małgorzata Ostrowska-Królikowska.  

Festiwal im. Pawła Królikowskiego w Kudowie, lipiec 2023, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Henryk Gołębiewski
Fot. Marcelina Królikowska

Henryk Gołębiewski mógł przekonać się, jak bardzo jest kochany nie tylko przez polską, ale i czeską publiczność. Tu na tle zabytkowego malucha Pawła Królikowskiego, który bierze udział w corocznym przejeździe zabytkowych aut z Náchodu do Kudowy.

Festiwal im. Pawła Królikowskiego w Kudowie, lipiec 2023, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Małgorzata Walewska
Fot. Marcelina Królikowska

Małgorzata Walewska na spotkaniu z publicznością opowiadała o życiu w drodze, wielkiej pasji, jaką jest opera i swojej książce „Moja twarz brzmi znajomo”. Kolejka po autografy zdawała się nie mieć końca.

Festiwal im. Pawła Królikowskiego w Kudowie, lipiec 2023, Małgorzata Ostrowska-Królikowska
Fot. Marcelina Królikowska

Po śmierci Pawła w 2020 roku festiwal został nazwany jego imieniem, a piękną ideę rozwija z sukcesem żona. Starosta Náchodu Jan Birke, rozpoczynając w Náchodzie Festiwal, zawsze wznosi ręce do góry, i mówi: „Pawle, to dla ciebie”.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.