Film Kler, Janusz Gajos
Fot. Materiały promocyjne Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Czy powstanie film Kler 2? Są tym zainteresowani włoscy producenci!

„Można sobie wyobrazić kontynuację w warunkach watykańskich”

Weronika Kostyra 27 listopada 2018 15:58
Film Kler, Janusz Gajos
Fot. Materiały promocyjne Kino Świat

Bez wątpienia Kler to najgłośniejszy film tego roku. Mówiono o nim już długo przed premierą, a wyniki jego oglądalności jedynie potwierdziły, że taki film był potrzebny. Film wzbudził ogromne kontrowersje, ale dzięki temu w Polsce zaczęto dyskutować o tym, co do tej pory skutecznie zamiatano pod dywan, czyli pedofilii w Kościele, braku opodatkowania duchownych i szeroko pojętej hipokryzji. Czy w związku z ogromnym sukcesem filmu powstanie jego kontynuacja?

Czy powstanie kontynuacja filmu „Kler”?

Sukces Kleru zwrócił uwagę także zagranicznych producentów, którzy chcieliby wziąć udział w finansowaniu jego kontynuacji. „Sukces filmu został zauważony w Europie. 5 milionów widzów, ponad 100 mln zł zarobku, to przyciąga uwagę zachodnich producentów. Pojawili się Włosi, ale o kontynuacji myślą jeszcze Hiszpanie i Irlandczycy. W grę może wchodzi budżet 20 mln euro. W Polsce robił do tej pory filmy za ok. 10 mln, ale złotych”, twierdzi informator Super Expressu.

To mogłoby oznaczać, że akcja filmu przeniesie się za granicę, być może nawet do Watykanu, dokąd w filmie Smarzowskiego wyjeżdża ksiądz Lisowski grany przez Jacka Braciaka. Reżyser nie skomentował jeszcze plotek. „Nic nie wiem na ten temat”, powiedziała w rozmowie z Onetem jego menadżerka.

Dla reżysera taka decyzja jest niezwykle trudna, ponieważ decydując się na współpracę z producentem, musiałby zrezygnować z wielu swoich przywilejów, w tym do decydowania o każdym aspekcie filmu. „Jeśli jest to projekt zlecony reżyserowi i za producentem idą pieniądze, to wtedy głos decydujący powinien mieć producent. Sytuacja jest o tyle łatwiejsza, że jeden z bohaterów wyjeżdża właśnie do Watykanu. Więc teoretycznie można sobie wyobrazić kontynuację jego wątku w warunkach watykańskich. Wtedy współpraca z włoskimi producentami i aktorami byłaby zrozumiała. Bardzo możliwe, że włoski producent chciałby w to wejść z prawem decyzji. Prawo decyzji idzie za pieniędzmi”, wytłumaczyła najnowsze doniesienia Ilona Łepkowska, znana scenarzystka.

Na potwierdzone informacje pozostaje nam jeszcze poczekać. 

Film Kler plakat
Fot. Materiały promocyjne

Film Kler Wojciecha Smarzowskiego
Fot. Materiały promocyjne

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.