Film Kler, Janusz Gajos
Fot. Materiały promocyjne Kino Świat
O TYM JEST GŁOŚNO!

Kler odnosi spektakularny sukces! Wiadomo już jakie przynosi zyski

Reżyser będzie musiał oddać państwową dotację na film?

Konrad Szczęsny 5 października 2018 13:30
Film Kler, Janusz Gajos
Fot. Materiały promocyjne Kino Świat

W weekend otwarcia Kler Wojciecha Smarzowskiego obejrzało prawie milion osób w całej Polsce. To najlepszy wynik spośród wszystkich rodzimych produkcji, które trafiły do kin w ciągu ostatnich 30 lat. Liczba ta przełożyła się na wymierne zyski. Dzięki temu najnowsze dzieło reżysera zarobiło 19 milionów złotych. Jednak to sprawi, że dotacja z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej będzie musiała zostać przez twórców zwrócona. 

Wojciech Smarzowski będzie musiał zwrócić dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Szacunków dokonał portal Money.pl. Według autora artykułu, Kler przyniósł twórcom po pierwszym kinowym weekendzie zysk brutto równy 18 707 140 złotych, co daje 9 353 570 złotych netto wpływu na konto Wojciecha Smarzowskiego i osób, które nad filmem pracowały. 

Co ciekawe, serwis wyliczył, że Kler zwrócił się w twórcom już w takim krótkim czasie, ponieważ koszt jego wyprodukowania to 10 milionów złotych! Zawiera się w tym również dotacja z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, która wyniosła 3,5 miliona złotych. Niestety, w świetle prawa kwota ta będzie musiała niebawem wrócić na konto tej instytucji. Dlaczego? 

„Zgodnie z art. 23 ust. 5 ustawy o kinematografii każdy, kto otrzymał dofinansowanie PISF do swojego dzieła i udało mu się osiągnąć zysk, ten musi zwrócić dotację”, zaznacza Money.pl

Biorąc jednak pod uwagę popularność filmu w polskich kinach nie wydaje się, żeby zyski dla twórców znacząco na tym ucierpiały...  

Film Kler Wojciecha Smarzowskiego
Fot. Materiały promocyjne

Ukraińska pisarka, Oksana Zabużko, ostro o Wołyniu Wojciecha Smarzowskiego
Fot. Jacek Drygała/KINO ŚWIAT

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.