Joanna Drozda, Tadeusz Drozda
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Joanna Drozda dokonała coming outu: „Trzeba przełamywać stereotypy, to jest najwyższa wartość”

Tak aktorka opowiadała o panseksualizmie

Karol Sowa 8 października 2023 14:14
Joanna Drozda, Tadeusz Drozda
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Joanna Drozda jest jedną z trzech córek Tadeusza Drozdy. 42-latka jest aktorką oraz absolwentką krakowskiej szkoły aktorskiej. Co więcej, przez wiele lat była związana z Teatrem Starym w Krakowie. Później przeprowadziła się do Warszawy, gdzie dostała angaż w Teatrze Dramatycznym. Pod koniec ubiegłego roku Joanna Drozda w rozmowie z miesięcznikiem „Replika” opowiedziała o swojej orientacji. Przyznała, że jest panseksualna. Jakie emocje jej towarzyszyły podczas odkrywania siebie?

Coming out córki Tadeusza Drozdy. Joanna Drozda jest osobą panseksualną

Joanna Drozda w ostatniej rozmowie z „Repliką” wyznała, że jest osobą panseksualną. Co to oznacza? Czuje pociąg do wszystkich ludzi, a płeć nie ma dla niej żadnego znaczenia, ponieważ najważniejszy jest charakter drugiej osoby. „Długo nie miałam potrzeby, żeby określać swoją orientację seksualną czy nawet przynależność grupową. Jestem z takich czasów, kiedy uczono, przynajmniej moi rodzice tak mnie uczyli, że nie należy dać się zaszufladkować, trzeba przełamywać stereotypy, to jest najwyższa wartość”, mówiła.  

Dodała również, że podczas pracy nad jedną ze sztuk zrozumiała, że nie czuje się jako osoba heteroseksualna. Zaczęła czytać w internecie na ten temat. Znalazła wówczas określenie „panseksualizm”, które w pełni do niej pasowało. „Gdy 7 lat temu zaczęliśmy wystawiać »Exstravaganzę« – a jest to spektakl robiony w większości przez osoby nieheteronormatywne, okazało się, że niemówienie o sobie, niedoprecyzowywanie orientacji i seksualności to jest unik, że ludzie tak robią ze strachu. Rozmawialiśmy o tym […] z Jędrkiem Bursztą i Wojtkiem Kaniewskim, którzy piszą ze mną »Extravaganzę«. I dotarła do mnie groza tej sytuacji, powiedziałam im: »To jest okropne! Wy macie łatwo, po prostu jesteście gejami czy pedałami, w zależności od tego, jak kto chce siebie nazywać, a mnie mają za hetero, że jestem jakimś nudnym straightem, bez sensu«”, opowiadała.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najstarsza córka Marty Kaczyńskiej rozpoczęła studia za granicą. 20-latka wyprowadziła się na drugi koniec świata 

Joanna Drozda, Warszawa, 25.02.2022 rok, Teatr Syrena. Premiera spektaklu „Piplaja” inspirowanego biografia Stefanii Grodzieńskiej

Joanna Drozda
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Joanna Drozda, 02.04.2015 rok, Warszawa Teatr IMCA Przedstawienie "HAMLET"

Joanna Drozda
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Joanna Drozda szczerze o swojej orientacji 

Joanna Drozda dodała również, że: „Wręcz mi przeszkadzało, że ktoś może tak o mnie myśleć! Zaczęłam szukać w internecie różnych określeń, znalazłam panseksualizm i poprosiłam Wojtka i Jędrka, żeby mi doradzili, czy to jest dobry trop, a oni mnie wyśmiali, że tyle myślałam, a przecież to oczywiste, że jestem panseksualna (śmiech)”, podsumowała.  

Dzisiaj w pełni odkryła siebie. Odnalazła spokój i szczęście. Joana Drozdza w następnym miesiącu będzie obchodzić swoje 43. urodziny. Życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

CZYTAJ TEŻ: Matteo Bocelli poszedł w ślady sławnego ojca. Dziś zachwyca nie tylko głosem, ale i... urodą

Tadeusz Drozda z córką Joanną Drozdą, Nagranie programu „Pytanie na Śniadanie”, 13.07.2010 rok

Joanna Drozda, Tadeusz Drozda
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.