nowacka zandberg
Fot. fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Niezwykłe historie

Dzisiaj ta miłość jest wspomnieniem, choć oboje mają do siebie sentyment. Barbara Nowacka i Adrian Zandebrg byli przed laty parą 

Dlaczego im nie wyszło?

Agnieszka Dajbor 15 lutego 2024 14:45
nowacka zandberg
Fot. fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Barbara Nowacka to jedna z najpopularniejszych w Polsce polityczek, dzisiaj minister edukacji. Ma za sobą wielką osobistą tragedię — jej mama Izabela Jaruga-Nowacka zginęła w katastrofie Tu 154M, w Smoleńsku, 10 kwietnia 2010 roku. To po tym dramatycznym wydarzeniu Barbara Nowacka postanowiła na dobre wejść do polityki. Od lat jest w związku, ma dwoje dzieci. Ale kiedyś miała romans z innym znanym politykiem, Adrianem Zandbergiem.  Dlaczego im nie wyszło?

Barbara Nowacka – gwiazda „5-10-15” i Adrian Zandberg: historia miłości

Barbara Nowacka urodziła się w 1975 roku w Warszawie. Adrian Zandberg jest od niej o cztery lata młodszy. Przyszedł na świat w Aaiborgu w Danii, największym mieście Jutlandii Północnej. Wyemigrowali tam jego rodzice w 1967 roku, do Polski wrócili pod koniec lat 80. Barbara Nowacka wspominała swoje dzieciństwo jako szczęśliwe, była grzeczną, ambitną dziewczynką z warkoczykami. Z wykształcenia jest informatyczką. Ale magisterkę zrobiła na wydziale zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, studia typu MBA zaliczyła we francuskim Instytucie Zarządzania.

nowacka sesja viva
Fot. Zawsze była piekną kobietą. Barbara Nowacka w sesji dla dwutygodnika "Viva", fot. Antoni Zamachowski -

Adam Zandberg chodził do prywatnego liceum, gdzie był wyróżniającym się uczniem, skończył historię, zrobił doktorat. Trzeba jeszcze dodać, że Barbara Nowacka jako nastolatka była gwiazdą – prowadziła bardzo popularne w latach 80. telewizyjne show 5-10-15. A stało się tak przez przypadek. Do jej szkoły przyjechała ekipa z telewizji w poszukiwaniu nowych twarzy. Basię poleciła jej polonistka, mówiąc, że potrafi się płynnie wypowiadać. Barbara Nowacka występowała w 5-10-15 przez osiem lat.

Zobacz też: Wojciech Młynarski miał do Joanny Trzepiecińskiej ojcowskie uczucia, przyjaźnili się, przyjeżdżał do niej na Mazury

nowacka zandberg
Fot. Barbara Nowacka i Adrian Zandberg na antyrasistowskim marszu, Warszawa , 2021, fot. Krystian Maj/Forum

Barbara Nowacka i Adrian Zandberg: historia relacji 

Barbara Nowacka mówiła nie raz, że nie jest zbyt kochliwa, ale jak się zakocha, to już porządnie. Co ją ujęło w Adrianie Zandbergu? Barbara Nowacka i Adrian Zandberg poznali się jako studenci. Razem działali w młodzieżówce Unii Pracy, on był przewodniczącym, ona jego zastępczynią. Razem protestowali przeciwko wysłaniu wojsk polskich do Iraku. „Zaciekawił mnie jego intelekt, wiedza, umiejętność jej używania — to mi się w ludziach podoba. Miał 18 lat, był o cztery lata młodszy, taki chłopiec jeszcze. Żywy, wesoły, serdecznie mnie bawił”, wspominała Barbara Nowacka na łamach "Dużego Formatu". Mówiła jeszcze: „Był duży, trochę nieporadny, tu coś połamał, tam przewrócił”.

O ich związku wspomniał po raz pierwszy prawicowy polityk Przemysław Wipler. Oni sami bardzo chronią prywatność. Barbara Nowacka nawet w kampanii wyborczej nigdy nie pokazywała się z partnerem i dziećmi.

Zobacz też: Jan Piechociński: choć w latach 80. był gwiazdą polskiego kina, nie wystarczało mu na życie. Uratowała go rola w "Klanie"

nowacka sesja viva
Fot. fot. Antoni Zamachowski

Adrian?  Porządny, dobry człowiek, wspomina Barbara Nowacka 

Barbara Nowacka zapamiętała Adriana Zandberga jako błyskotliwego i zabawnego. Mówi, że to "porządny, dobry człowiek". Po tym, jak się rozstali, interesowała się jego losami, pomogła mu znaleźć pracę na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, którą prowadzi jej ojciec, profesor Jerzy Nowacki. Barbara Nowacka była tam kanclerzem.

„Ściągnęliśmy go kilka lat temu, bo jest dobrym wykładowcą, a ciężko też z doktoratem z historii znaleźć pracę”, mówiła w 2016 roku "Dużym Formacie". Ale Zandberg miał też własną firmę, był zaradny i zdolny. Po latach w rozmowie z Krystyną Pytlakowską dla „Vivy” mówiła o byłym chłopaku: „Cenię go nadal, choć dawniej rozmawiał ciekawiej, niuansował świat. Lubię ciekawych, pełnych pasji ludzi. A ja… Zawsze byłam pewna siebie. Tę pewność dała mi rodzina. Nawet gdy popełniałam błędy, wiedziałam, że mnie kochają i we mnie wierzą. Czułam się więc silna. Gdy w podstawówce kolega ciągnął mnie za warkocze, mogłam mu przywalić. Część dziewczynek, wychowana do grzeczności, nie umiała sobie z tym poradzić”.

nowacka zandberg
Fot. PAP/Marcin Obara -

Młodzieńcze uczucie wypaliło się. Oboje poszli własnymi drogami. Barbra Nowacka jest od lat związana z tym samym partnerem, Maciejem Rembarzem. Poznali się w 1999 roku na strajku pielęgniarek. Nie wzięli ślubu, bo obiecali sobie, że poczekają z tym do czasu, aż w Polsce będą dopuszczone związki partnerskie. „Skoro nasi homoseksualni przyjaciele nie mają do tego prawa, to po co nam ono?”, mówiła na łamach „Vivy”.

Są kochająca się, dobrą rodziną, wychowują dwoje nastoletnich dzieci - Kubę i Zofię. Adrian Zandberg z kolei ożenił się z dr. nauk społecznych Barbarą Audycką-Zandberg. Mają dwoje dzieci - Olafa i Olgę. Barbara Nowacka i Adrian Zandberg spotykali się przez lata na sejmowych korytarzach, oboje od lat są posłami 

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.