Barbara Nowacka, VIVA! 6/2021; Barbara Nowacka, VIVA! marzec 2021
Fot. Antoni Zamachowski
NIEZWYKŁE HISTORIE

Barbara Nowacka z partnerem wychowuje dwoje dzieci. Mówi wprost, dlaczego nie wezmą ślubu

"Postanowiliśmy, że nie zrobimy tego"

Aleksandra Frankowska 13 grudnia 2023 15:51
Barbara Nowacka, VIVA! 6/2021; Barbara Nowacka, VIVA! marzec 2021
Fot. Antoni Zamachowski

W polityce nazywana jest działaczką, która nigdy nie odpuszcza. Blondynka o przenikliwym spojrzeniu na sali obrad nie ma sobie równych. Stanowcza, konkretna, gotowa do działania. Barbara Nowacka w rządzie Donalda Tuska została wybrana Ministrą Edukacji i już zapowiada zmiany. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, które wychowuje z wieloletnim partnerem. Dlaczego nie mają ślubu? Jakimi zasadami kieruje się w życiu Barbara Nowacka i dlaczego tak chroni swoją prywatność?

ZOBACZ TEŻ: Krytykowano go za wczesne ojcostwo, dziś dostaje pytania, czemu nie ma więcej dzieci. Adam Małysz ujawnia prawdę

Kim jest Barbara Nowacka?

To nazwisko z pewnością będzie teraz na ustach wielu Polek i Polaków. Z wykształcenia informatyczka, na co dzień posłanka i działaczka społeczna wspierająca ruchy na rzecz praw kobiet i nie tylko. Prywatnie córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która pełniła funkcję pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, a także w późniejszym czasie wicepremiera. Matka Barbary Nowackiej zginęła tragicznie w katastrofie Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Ojciec działaczki, jest rektorem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie również i Nowacka pełni rolę kanclerza.

Barbara Nowacka, VIVA! 6/2021; Barbara Nowacka, VIVA! marzec 2021
Fot. Antoni Zamachowski

Barbara Nowacka o małżeństwie i miłości

Od kilkunastu lat jest partnerką Macieja Rembarza, z którym wspólnie wychowuje dwoje dzieci. Para nigdy nie stanęła na ślubnym kobiercu, twierdząc, że ich związek jest udany i szczęśliwy bez konieczności podpisywania dokumentów.

"Nie jestem zbyt kochliwa. Jak się zakocham, to już porządnie" - mówiła w wywiadzie dla Vivy!.

Powód jest jednak nieco inny, a Barbara Nowacka, która bardzo chroni swoją prywatność i niechętnie o niej mówi, zrobiła wyjątek i wyznała, co wstrzymuje ją i partnera przed legalizacją związku. 

"Postanowiliśmy, że nie zrobimy tego, dopóki w Polsce nie będą dopuszczane związki partnerskie. Skoro nasi homoseksualni przyjaciele nie mają do tego prawa, po co nam ono?" – mówiła Barbara Nowacka w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” w kwietniu 2014 r.

Partner Nowackiej nie jest osobą publiczną, a ona szanuje jego decyzję i unikają pokazywania się wspólnie publicznie. Nawet podczas kampanii prezydenckiej, kiedy wszyscy kandydaci u swoich boków mieli drugie połówki, Nowacka pojawiała się tylko w towarzystwie współpracowników. Oddzielenie życia prywatnego od zawodowego wychodzi im świetnie. Są szczęśliwi i doskonale się dogadują. W jednym z wywiadów Nowacka zdradziła również, że to właśnie partner zajmuje się zakupami domowymi. Podział obowiązków mają ustalony od samego początku.

Barbara Nowacka, VIVA! 6/2021; Barbara Nowacka, VIVA! marzec 2021
Fot. Antoni Zamachowski

Barbara Nowacka o macierzyństwie

Wraz z partnerem Barbara Nowacka wychowuje dwoje dzieci, nastoletnich Kubę i Zosię. Chociaż bardzo chroni ich prywatności, raz na jakiś czas zdarza jej się wspomnieć o nich w wywiadach. Są jej ogromną dumą i dba o to, aby ich dzieciństwo było szczęśliwe i beztroskie. Wiedzą dokładnie czym zajmuje się mama. 

"Dzieci muszą mieć poczucie, że są częścią rodziny. Staram się opowiadać im o moim życiu, nie tylko wypytywać, co w szkole. Chcę, żeby rozumiały, kiedy jestem potwornie zdenerwowana, że to jest moje, że coś mnie nieprzyjemnego spotkało, że nie chodzi o nich. Staram się, żebyśmy spędzali razem czas. Ważne są wspólne posiłki. Dom, w którym nie ma stołu, przy którym wspólnie się jada, szybko przestaje być domem" – tłumaczyła w programie Matcha Talks w Onecie.

ZOBACZ TEŻ: Katarzyna Tusk jest bardzo dumna z ojca. Życie polityczne Donalda Tuska nigdy nie wywarło złego wpływu na jej młodość

Nowacka wspomniała, że dzieci są świadome życia społeczno-politycznego, zwłaszcza starszy Kuba. Zosia zaś tłumaczy rodzicom kolegów, na kogo i dlaczego warto głosować. Ciekawi ich aktywność mamy w social mediach. 

"Chce, żebym jej pokazywała, co puszczam na Instagramie, a o Tik Toku mam zapomnieć, bo mówi, że to trochę żenada jakbym tam była" - wspominała.

Na co dzień Nowacka wraz z partnerem i dziećmi tworzą wspaniały dom pełen ciepła i miłości. Mają swoją rutynę, jedzą wspólne śniadania. Dzieci posłanki same zdecydowały, że będą wegetarianami. 

Barbara Nowacka
Fot.  Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

"Dzieci mam mądre, samodzielne – mówi posłanka. – Przed wyjściem z domu Zosia patrzy na mnie pozytywnym, ale krytycznym okiem: „Dobrze wyglądasz, ale tę koszulę to musisz wyprasować”. Z córką słuchamy muzyki, ona puszcza to, czego słucha, ja jej włączam Demarczyk, Młynarskiego, Glorię Gaynor. Mój gust muzyczny mimo szczerych chęci niestety wciąż tkwi w latach 80. i 90" - mówiła dla Twojego Stylu.

Domowy podział obowiązku został ustalony w taki sposób, aby było najlepiej dla całej rodziny. Chociaż Barbara Nowacka jest bardzo aktywna publicznie, cały swój wolny czas poświęca partnerowi i dzieciom.

"Rzadko w dzisiejszym świecie widzi się rodziny, które są tak blisko" – mówi Jadwiga Hermanowicz-Gadomska, przyjaciółka Barbary. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.