SMUTNE ŻYCIE

Dramatyczne dzieciństwo, gwałt, śmierć syna... Trudne doświadczenia przekuła w spektakularny sukces. Czy Oprah Winfrey zostanie prezydentem USA?

Gabriela Czernecka 11 stycznia 2018 17:00
Smutne życie Oprah Winfrey
Fot. East News

Oprah Winfrey na prezydenta USA! - piszą internauci. Na Twitterze powstał nawet hasztag #Oprah2020. Czy ikona dziennikarstwa faktycznie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku? „Pokonałbym ją, to byłaby dobra zabawa”, skomentował tę informację Donald Trump. Internauci nie są tego tacy pewni… Dziś ma szansę na fotel prezydencki, ale swoje w życiu przeżyła.
 

Polecamy: Oprah Winfrey: „Nie byłabym dobrą matką”

Oprah Winfrey prezydentem USA?

Prowadzony przez Oprah Winfrey show od lat oglądają miliony widzów. Niejednokrotnie zniszczyła czyjś od lat budowany wizerunek, ale i sprawiła, że to właśnie jej niektóre gwiazdy zawdzięczają popularność. Naturalna, traktująca gości jak przyjaciół, pełna radości i pasji podbiła serca Amerykanów. To w jej programie Tom Cruise wyznał miłość Katie Holmes, a Ricky Martin po raz pierwszy skomentował plotki o byciu gejem. Uważa się nawet, że to ona sprawiła, że zaczęto rozważać kandydaturę Baracka Obamę na prezydenta i sprawiła, że w 2000 roku George W. Bush wygrał wybory prezydenckie Czy teraz sama w nich wystartuje?

Mówi się, że byłaby idealną przeciwniczką dla Donalda Trumpa. Pełna werwy, nie bojąca się mówić o tym, co myśli, według wielu perfekcyjnie sprawdziłaby się na tym stanowisku. Już w latach 90. odważnie i głośno wyrażała sprzeciw wobec księży molestujących nieletnich. Wówczas uznano, że posunęła się za daleko, więc na łamach swojego programu zdobyła się na wyznanie: „Nie ukrywam swoich poglądów i staram się być sobą. A poza tym moi rozmówcy wiedzą, że ich nie oceniam, jestem szczera, wiem, co to ból i nieszczęście. Swoje w końcu przeżyłam, nikt nie chciałby mieć takiego dzieciństwa jak ja”, powiedziała. Była głodna, wykorzystywana seksualnie i bita. Brała narkotyki, zaszła w ciążę i kompletnie nie miała wsparcia w rodzicach. Jak wyglądało dzieciństwo Oprah Winfrey?

Polecamy: Porzucenie przez ojca, przedwczesna śmierć matki... Jak Joanna Koroniewska poradziła sobie z traumą z młodości i stworzyła szczęśliwą rodzinę?

Nieszczęśliwe dzieciństwo Oprah Winfrey

Na co dzień Oprah zmierza się z problemami innych, ale sama też wiele przeszła w życiu. Dziennikarka przedstawiła mediom wzruszającą i dramatyczną opowieść o biednej, bitej i wykorzystywanej seksualnie dziewczynce. Swoją historię opowiadała ze łzami w oczach, wspominając dwa karaluchy, którym nadała imiona i które robiły za jej przyjaciół, gdy nie miała do kogo się odezwać. Mała Oprah była typową „wpadką” dwójki nastolatków. Jej wychowywaniem szybko zajęła się babcia. Niestety uznawała tylko taką metodę wychowawczą: bicie i praca do upadłego. Do obowiązków dziewczynki należało m.in. noszenie do domu wiader wody i karmienie świń i krów. Sama Oprah nie wspomina źle pobytu u babci. Twierdzi, że ciężką ręką nauczyła ją pracy. Jej życie zmieniło się w koszmar, gdy przypomniała sobie o niej matka matka i postanowiła spróbować sama się nią zająć. 

Oprah Winfrey w dzieciństwie była bita i wykorzystywana seksualnie. W jednym ze swoich programów zdobyła się na dramatyczne wyznanie: „Miałam dziewięć lat, gdy zgwałcił mnie kuzyn, potem inni członkowie rodziny, których nie chcę wymieniać z imienia”, powiedziała. W studiu nagraniowym zapadła cisza. Szybko okazało się, że był to tylko wstęp do tego, co chciała tego dnia wyznać swoim widzom Oprah. „W wieku 14 lat zaszłam w ciążę ze swoim wujem, mój synek umarł dwa tygodnie po urodzeniu. Byłam w emocjonalnej czarnej dziurze, otępiała, nieszczęśliwa, zdradzona i upokorzona przez dorosłych. Seks nie kojarzył mi się wtedy z miłością, był fizjologiczną czynnością, która dawała chwilę zapomnienia i przyjemności”, przyznała. Jej sposobem na ucieczkę od smutnej rzeczywistości były narkotyki. „Byłam zerem i tak się czułam, ból zagłuszałam narkotykami i alkoholem. Nie wiem, co by ze mną było, gdyby nie wziął mnie do siebie ojciec”, wyznała. 

Zobacz także: Smutne życie bohatera „Skazanego na śmierć”: depresja, myśli samobójcze, ukrywanie orientacji seksualnej. Czy Wentworth Miller powróci na szczyt?

„Nie odpłacaj pięknym za nadobne”

Ojciec Oprah jako pierwszy zauważył w córce potencjał. Widział, że jest kontaktowa, otwarta i lubi się uczyć. Zapewnił jej więc dobre wykształcenie na Uniwersytecie Stanowym Tennessee. W 1972 roku za jego namową wzięła udział w konkursie piękności i zajęła 1 miejsce w Wyborach Czarnej Miss Piękności. „Zaproszono mnie do radia, miałam opowiedzieć o sobie. Nikt nawet nie przypuszczał, że ludzie będą tak chętnie słuchać nikomu nieznanej smarkuli, że zaproponują mi pracę w radiu, potem telewizji”. I tak zaczęła się jej dziennikarska kariera.

Dramatyczne wydarzenia z dzieciństwa zostawiła za sobą i niemal z dnia na dzień stała się „sumieniem Ameryki”. „Naucz się kochać siebie, jesteś niepowtarzalną, wyjątkową istotą. Na całym świecie nie ma drugiej ciebie”, mówiła swoim widzom. Uczyła ich jak żyć, zabierała do Disneylandu, rozdawała samochody. „Nigdy nie zapominaj, że życie jest piękne”, powtarzała i na swoim przykładzie pokazywała, że każ∂ą przeszkodę można pokonać i zawsze można odnieść sukces. „Sama byłam biedna, nie miałam nic, zaczynałam od zera. Udało mi się, więc wam też może się udać. Wszystko jest możliwe, trzeba tylko chcieć”. 

Biografia Oprah Winfrey pełna kontrowersji

Wiarygodność jej dramatycznych wyznań próbowała zachwiać w swojej książce Kitty Kelley. Nieautoryzowana biografia Oprah Winfrey wydana w 2010 roku podważyła autentyczność traumatycznego dzieciństwa dziennikarki, a sama pisarka nazwała Oprah jako „mistrzynię stwarzania pozorów”. Co na to Winfrey? Najpierw próbowała wstrzymać publikacje książki, a później postanowiła milczeć. Całą aferę z jej udziałem komentowano cytując jej słowa: „Nie odpłacaj pięknym za nadobne, zemsta nie prowadzi do niczego dobrego, staraj się wybaczyć krzywdy, pielęgnowanie urazy działa przeciwko tobie”. Amerykanie bez chwili wachania stanęli po stronie Oprah. W końcu zawsze była „jedną z nich”. 

Oprah Winfrey
Fot. Polska Agencja Prasowa - serwis PAP Life

Zobacz także: Smutne życie Keanu Reevesa: śmierć dziecka, ukochanej partnerki i najlepszego przyjaciela. Aktor kończy 53 lata

W czym tkwi fenomen Oprah Winfrey?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Choć odniosła spektakularny sukces, wciąż pozostała sobą. „Jak większość kobiet nie mam figury modelki, borykam się z nadwagą. Chudnę i tyję na przemian, bo albo się odchudzam, albo jem bez opamiętania. Lubię oglądać telewizję, trudno mi zmusić się do wysiłku fizycznego. Mam przyjaciółki, z którymi plotkuję. Naprawdę nie czuję się od nikogo lepsza”, mówi. Co uważa za swój największy sukces? Właśnie to, że zdobyła się na odwagę i opowiedziała o traumatycznym dzieciństwie. Minutę po emisji do studia wydzwaniały tysiące osób wyrażając poparcie wobec jej postawy. „Wtedy zrozumiałam, że dobro jest silniejsze niż zło”, powiedziała. Choć od jakiegoś czasu trzyma się z daleka od wielkiego świata show-biznesu, on o niej nie zapomniał. 

Podczas Złotych Globów 2018 została nagrodzona za całokształt twórczości. Przemowa Oprah Winfrey na gali znów sprawiła, że mówi dziś o niej cały świat. „Chciałabym powiedzieć wszystkim dziewczynom, które nas oglądają, że na horyzoncie widać nowy dzień! I kiedy nadejdzie świt, będziemy to zawdzięczać mnóstwu niezwykłym kobietom, z których wiele jest tu dziś z nami i niektórym fenomenalnym mężczyznom – wszyscy oni walczą o to, by zostać liderami, którzy wprowadzą nas w czas, kiedy nikt nie będzie już musiał mówić ja też”, powiedziała podczas gali. Dziś to ją widzi się jako przyszłą liderkę USA. Czy marzenie Amerykanów się spełni?

Oprah Winfrey MT
Fot. Getty Images

Zobacz także: „Zbyt długo kobiet nie słuchano lub im nie wierzono, ale ten czas minął”. Oprah Winfrey wygłosiła najważniejszy apel 75. gali rozdania Złotych Globów

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Krystyna Janda opowiada o tym, jak nie poddać się losowi i robić to, co się kocha