Dziś 79. rocznica wybuchu powstania

Olga Figaszewska 1 sierpnia 2023 06:45

Tę datę pamiętają wszyscy Polacy... 79 lat temu, 1 sierpnia w Warszawie wybuchło powstanie, największa akcja zbrojna przeciwko Niemcom w całej Europie. O godzinie 17:00 (godzina „W”) w stolicy rozlegną się dźwięki syren, a warszawiacy po raz kolejny oddadzą hołd bohaterom, walczącym o wolność.

Powstanie Warszawskie - „Warszawo Ma”

Żaden z powstańców nie zakładał porażki. Warszawa miała być wyzwolona spod jarzma niemieckiego okupanta. Komendant Okręgu Warszawskiego AK wyznaczył rozpoczęcie powstania na godz. 17:00, ale tego dnia potyczki rozpoczęły się znacznie wcześniej. Do pierwszych starć doszło przed godziną 14:00 na Żoliborzu, Śródmieściu i na Woli.

Dzieci, młodzież, dorośli...  Do walki szli z myślą o odzyskaniu wolności, swojej i przyszłych pokoleń. Zmagali się ze zmęczeniem, żyli w strachu, a na każdym kroku towarzyszyła im śmierć. „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera.

Warszawa została zrównana z ziemią, nie otrzymała skutecznej pomocy. Powstanie upadło w tej samej chwili, gdy polska armia uczestniczyła w wyzwoleniu Francji, Belgii czy Holandii. Armia Krajowa zakładała, że siły sowieckie wkroczą do Warszawy. Pozostawały również zobowiązania ze strony aliantów. „Potraktowano nas gorzej niż sprzymierzeńców Hitlera” - czytamy w odezwie do narodu wydanej we wrześniu przez Krajową Radę Ministrów i Jedności Narodowej. Zakładano, że powstanie potrwa kilka dni. Jednak walki z okupantem trwały ponad dwa miesiące.

Powstanie zostało uznane za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych w skutkach wydarzeń najnowszej historii Polski. Do tej pory decyzja Polskiego Państwa Podziemnego o rozpoczęciu dziań powstańczych, staje się przedmiotem ostrych sporów.

79. rocznica Powstania Warszawskiego

Dziś aż trudno uwierzyć, że od tamtych zdarzeń minęło aż tyle lat... Przypomnijmy tymczasem, że Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania stworzyło filmik, w którym głównym hasłem jest „Pamiętaj: to od nas zależy, czy było warto”.

A dwa lata temu powstało specjalne nagranie, w którym ludzie z całej Polski wykonali ze swoich domów utwór Pałacyk Michla. „W tym roku, dzięki Wam i Waszemu odzewowi przekonaliśmy się, że są wartości, które każdy z nas ma sercu. Że nawet wirtualnie, potrafimy stanąć ramię w ramię i #JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdziekolwiek byliście: w Polsce i zagranicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci. Dzięki Waszemu odzewowi udało się nam stworzyć wirtualny chór i nagrać teledysk do utworu „Pałacyk Michla”. Mamy nadzieję, że każdego roku będzie Was więcej i uda się nam wspólnie stworzyć wirtualny śpiewnik — pamiątkę dla kolejnych, już cyfrowych pokoleń”, mogliśmy przeczytać na YouTubie Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Oto Powstanie Warszawskie w liczbach – zajrzyjcie do naszej galerii.  

1/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
1/8

1. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Do walk przygotowywano się na długo przed podjęciem decyzji o zrywie. Rozkaz o rozpoczęciu działań wydał 31 lipca gen. Tadeusz „Bór” Komorowski, dowódca AK.

2/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
2/8

2. W walce o wolność zginęło ok. 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy ludności cywilnej, 25 tysięcy zostało rannych, a 500 tysięcy mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta. 

3/8
Powstanie Warszawskie, zniszczona Warszawa
Copyright @PAP
3/8

Ponad 100 000 warszawiaków wysłano na przymusowe roboty do III Rzeszy, kilkadziesiąt tysięcy zostało umieszczonych w obozach koncentracyjnych, tym samym złamano warunki podpisanego układu z 3 października. Ludność cywilna nie miała ucierpieć, a dobytek miał zostać odpowiednio zabezpieczony.

4/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
4/8

3. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Przez tak długi czas Polacy byli pozostawieni sami sobie. Samotnie toczyli walkę z okupantem. Dopiero 2 października 1944 roku podpisany został układ o zaprzestaniu działań wojennych. Między stronami zostało zawarte porozumienie, którego zasad Niemcy nie mieli zamiaru przestrzegać.

5/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
5/8

4. Powstańcom udało się uratować 383 więźniów z niemieckiego obozu „Gęsiówka” znajdującego się przy  ul. Gęsiej 24.

6/8
Powstanie Warszawskie, zniszczona Warszawa
Copyright @East News
6/8

5. Poczta polowa przekazała w trakcie powstania ponad 116 317 tys. listów. W tym ok. 200 tys. przesyłek.

Poczta Polowa została uruchomiona dokładnie 6 sierpnia. Harcerze dostarczali korespondencje na terenie całej Warszawy.

7/8
Powstanie Warszawskie, ulica Jasna, okolice Filharmonii Narodowej
Copyright @Sergiusza Pinkwarta/FOTONOVA/ EAST NEWS
7/8

6. Warszawa została zrównana z ziemią, a zniszczenia dotknęły przede wszystkim lewobrzeżnej Warszawy. Skala zniszczeń stolicy dotyczy 72 proc. zabudowy mieszkalnej, 90 proc. zabudowy przemysłowej i 90 proc. zabytków.

8/8
Powstanie Warszawskie, jamnik
Copyright @East News
8/8

7. Na Woli zebrano 12 ton popiołów spalonych zwłok zamordowanych Polaków. Niemcy jeszcze w pierwszych dniach powstania dokonali mordu na ludności cywilnej na rozkaz Hitlera.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.