Z ŻYCIA GWIAZD

Mickey Rourke był bożyszczem kobiet. Zrujnował swoją karierę, dziś nie przypomina dawnego siebie

Najnowsze zdjęcia aktora szokują!

Konrad Szczęsny 16 września 2023 11:30

Piekielnie zdolny aktor, ale trudny. Przystojny, za którym wzdychały miliony kobiet na całym świecie. Był amantem Hollywood, bożyszczem, szczególnie po roli w mocnym, erotycznym dramacie „Dziewięć i pół tygodnia”, gdzie zagrał perwersyjnego kochanka Kim Basinger. Ale dziś Mickey Rourke nie przypomina dawnego siebie. Od lat jest zwolennikiem medycyny estetycznej i operacji plastycznych, od których według wielu może być nawet uzależniony... Jak zmieniał się z biegiem lat? Dlaczego jego kariera się załamała? Dziś mężczyzna kończy 71 lat.

Mickey Rourke: dzieciństwo. Taka była jego najbliższa rodzina

Przyszedł na świat 16 września 1952 roku w Schenectady w stanie Nowy Jork. Jego rodzina ma korzenie irlandzko-francusko-niemieckie. Mickey Rourke jest najmłodszy z trójki rodzeństwa. Jego ojciec, Philip Andre Rourke senior, był z zawodu dozorcą, zaś amatorsko trenował kulturystykę. Niestety, życie przyszłego aktora dalekie było od sielanki. Pod koniec lat 50., gdy miał zaledwie siedem lat, jego matka zostawiła ojca i wyprowadziła się wraz z trójką dzieci do Liberty City, dzielnicy w Miami na Florydzie.

Cztery lata później, w 1963 roku, wyszła za mąż za Gene’a Addisa, z zawodu policjanta. Miał pięciu synów z poprzedniego małżeństwa. Jednak i ten związek nie przetrwał próby czasu i para ostatecznie się rozwiodła. Przyszły gwiazdor Hollywood był od najmłodszych lat aktywny fizycznie. Trenował m.in. boks oraz uczył się samoobrony. Brał nawet udział w pojedynkach na ringu!

Wydawało się, że sport będzie jego życiową drogą. Miał na koncie cztery zwycięskie walki, zdobył nawet Złote Rękawice na Florydzie. Ale dwie kontuzje, których doznał, przekreśliły jego marzenia definitywnie. Później próbował jeszcze swoich sił w drużynie baseballowej. Imał się równolegle różnych prac. Dorabiał jako parkingowy, kopał rowy, nie było mu obce życie ulicy. Sięgał po używki, m.in. marihuanę. Przełom przyszedł w wieku 19 lat. Wtedy odkrył teatr i poczuł, że ze sceną chciałby związać przyszłość... 

Czytaj też: Janusz Rewiński porzucił aktorstwo i żyje na wsi. Dziś Siara z Kilera izoluje się nawet od bliskich

Kim Basinger, Mickey Rourke, kadr z filmu „Dziewięć i pół tygodnia”, 1986 rok
Fot. AKPA

Kim Basinger, Mickey Rourke, kadr z filmu „Dziewięć i pół tygodnia”, 1986 rok

Mickey Rourke, Cannes, Francja, 21.05.1989 rok
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Mickey Rourke, Cannes, Francja, 21.05.1989 rok, fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Mickey Rourke: kariera, najważniejsze role, załamanie 

W tym celu przeprowadził się do najbardziej artystycznej dzielnicy Nowego Jorku, Greenwich Village. Podejmował różne prace, by tylko utrzymać się i opłacić kurs w prestiżowej aktorskiej szkole Lee Strasberga. Udało się. Gdy w 1978 roku przeniósł się do Los Angeles, los się do niego uśmiechnął. Na dużym ekranie zadebiutował w 1979 roku w komedii wojennej Stevena Spielberga „1941”. Później pojawił się w dramacie telewizyjnym stacji ABC „Miasto strachu”, westernie „Brama nieba” z 1980 roku oraz dramacie telewizyjny CBS „Gwałt i małżeństwo” (ten sam rok). 

Rozkwit i ugruntowanie jego kariery to lata 80. XX wieku. Przyciągał do kin tłumy, był na absolutnym szczycie. W 1986 roku zagrał eleganckiego, ale i bezwględnego biznesmena poszukującego sensu życia w melodramacie „9 i 1/2 tygodnia” u boku Kim Basinger. Na ekranie stworzyli parę toksyczną, ale fascynującą i hipnotyzującą. Ich odważne, erotyczne sceny rozgrzewały widzów do czerwoności i na stałe wpisały się do historii kinematografii. Obojgu film dał dużą rozpoznawalność i wywindował do pierwszej ligi gwiazd Hollywood. Niestety, w połowie lat 90. kariera Mickey'a Rourke załamała się. Nie dogadywał się z reżyserami, wdawał się w kłótnie z kolegami z branży i menedżerami. Był nieobliczalny. Z jednej strony zapraszał całą ekipę na kolację, kupował na przeprosiny cadillacki, ale też awanturował się, wywracał stoły i groził innym. W końcu przestał otrzymywać role. „Naprawdę paliłem mosty. A wiele osób ma długą pamięć”, stwierdził gorzko po latach w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Daily Mail”. 

Mówiło się również o jego ogromnych problemach z narkotyki oraz alkoholem. Może szukał w nich ukojenia? Te drugie miały doprowadzić go zresztą na skraj. Sytuacja była na tyle zła, że z okazałej, luksusowej willi musiał przenieść się do małego mieszkanka! W tym trudnym czasie mógł jednak liczyć na przyjaciół. To oni łożyli na jego utrzymanie... Los odmienił się na początku XXI wieku. Wówczas Robert Rodriguez zaangażował go do obsady thrillera „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2” (2003 rok), zaś później do dramatu kryminalnego „Miasto grzechu” z 2005 roku. Udało się. Mickey Rourke został dostrzeżony przez branżę, otrzymał m.in. nagrodę Saturna, nagrodę krytyków w Chicago, nagrodę irlandzkiej publiczności i Online Film Critics Society Award. Nie była to może dawna sława, ale całkiem udany powrót. Wystarczający jak na tamten czas.

Ale już w 2008 roku rolą w „Zapaśniku” wrócił na szczyt. Na Festiwalu Filmowym w Wenecji co prawda nie otrzymał głównej nagrody (zabraniał tego regulamin, w myśl którego nie można było uhonorować jednego filmu w dwóch kategoriach), jednak w kuluarach nikt nie miał wątpliwości, że to kreacja znakomita, najwyższej próby. W styczniu 2009 roku Mickey Rourke otrzymał spodziewaną nominację do Oscara, w tym samym miesiącu uhonorowano go Złotym Globem dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym.

ZOBACZ TAKŻE:  Dzieliło ich 11 lat, połączyło „Metro”. Relacja Edyty Górniak i Roberta Janowskiego do dziś jest serdeczna

Mickey Rourke, Beverly Hills, 14.12.2019 rok
Fot. London Entertainment / SplashNews.com/East News

Mickey Rourke, Beverly Hills, 14.12.2019 rok, fot. London Entertainment / SplashNews.com/East News

Mickey Rourke: życie osobiste, metamorfoza aktora. Jest ofiarą operacji plastycznych

Na ślubnym kobiercu stawał dwa razy. Z aktorką Debrą Feuer wziął ślub w 1981 roku, jednak już osiem lat później rozwiedli się. Drugą żoną Mickey'a Rourke była modelka i aktorka Carré Otis. Małżeństwem byli od stycznia 1992 do 1998 roku. Ten związek był toksyczny. Ponoć usłyszała od niego, że odbierze sobie życie, jeśli za niego nie wyjdzie. Ona odebrała to jako wyraz miłości i oddania. Ale miało to też swoje drugie dno... Ich małżeństwo było pełne kłamstw, nadużyć. Oboje mieli destrukcyjne skłonności. Pili, ćpali. On odrzucał intratne propozycje (m.in. Hannibala Lectera w „Milczeniu owiec”). Carre Otis w końcu oskarżyła go o przemoc. Nie przyznał się do tego. Twierdził, że została zmanipulowana przez swojego agenta. Po latach wydała książkę, w której ujawniła, że nigdy nie lubiła zbliżeń z Mickey'em Rourke, że nie dawały jej satysfakcji, straumatyzowały ją na lata... Seks kojarzył jej się z przemocą. Z powodu tego, co przeszła, przez pięć lat żyła w celibacie. Gdy odeszła w 1996 roku prosił, żeby wróciła. Ale ona wiedziała, że są dla siebie destrukcyjni, że to nie ma najmniejszego sensu. Nie ugięła się. Po dwóch latach dostali rozwód.

Odtwórca roli „Zapaśnika” nie ma dzieci. Od ośmiu lat jest singlem.  Mimo że kiedyś był jednym z najpopularniejszych aktorów na świecie, w ostatnich latach mówi się głównie o jego wyglądzie i zmianach, jakie w nim zaszły. Próżno zaś szukać wzmianek o kolejnych spektakularnych rolach...

31 lipca 2021 roku był widziany w pizzerii w luksusowej dzielnicy Beverly Hills. Uwagę przykuwał jego ubiór. I to nie dlatego, że był wybitnie wyszukany. Wręcz przeciwnie: na bluzce widać było wyraźnie plamy, kusy sweterek był zmechacony, zaś spodnie z licznymi dziurami. Sprawy nie poprawiały nawet buty z logotypem Louis Vuitton. 

Ta modowa niefrasobliwość to jednak nic w porównaniu z widoczną na lewym policzku 70-letniego aktora blizną! Układa się ona w odwróconą literę „C”. Czy to pamiątka po wypadku? A może bolesnym upadku? Tego nie wiadomo...

Jak zmienił się przez lata Mickey Rourke? Jego wstrząsającą metamorfozę możesz zobaczyć w powyższym materiale wideo. 

Mickey Rourke, Beverly Hills, USA, 31.07.2021 rok
Fot. Backgrid/East News

Mickey Rourke, Beverly Hills, USA, 31.07.2021 rok
Fot. Backgrid/East News

Mickey Rourke, Beverly Hills, USA, 31.07.2021 rok, fot. Backgrid/East News

Mickey Rourke, Los Angeles 12 września 2022
Fot. Backgrid/East News

Mickey Rourke, Los Angeles 12 września 2022

Mickey Rourke 2022
Fot. FORUM

Mickey Rourke wygląda na zaniedbanego. I coraz mniej przypomina samego siebie... Tu w grudniu 2022 w Los Angeles

Pod koniec stycznia 2023 paparazzi zauważyli go pod hotelem Four Season w Beverly Hills, skąd wychodził z innym znanym aktorem, Krisem Kristoffersonem. Wyraźnie widać, że 71-letni gwiazdor po raz kolejny skorzystał z zabiegów, bo jego skóra jest bardziej napięta, ale za to oczy coraz mniej widoczne. Usta też wyglądają na powiększone.

Co ciekawe, mimo karykaturalnego wyglądu, Mickey Rourke nadal gra w filmach. I to wielu! Tylko w 2022 roku premiery miały dwie produkcje z jego udziałem, a w 2023 zobaczymy go na ekranie w kolejnych trzech!

Myślicie, że Mickey Rourke zaprzestanie w końcu kolejnych operacji i zabiegów? Czy jest już od nich uzależniony?  

Czytaj również: Bycie gwiazdą nie jest dla niej, Stefcią Rudecką została przez przypadek. Dla rodziny Elżbieta Starostecka poświęciła karierę

Mickey Rourke 2023
Fot. FORUM

2023 rok

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.