Z ŻYCIA GWIAZD

Od symbolu seksu do ofiary operacji plastycznych. Tak zmienił się Mickey Rourke 

O jego potwornej metamorfozie mówi cały świat!

Konrad Szczęsny 27 marca 2022 17:49

Dawniej do Mickeya Rourke wzdychały miliony kobiet na całym świecie. Dziś amant Hollywood nie przypomina już dawnego siebie. Mężczyzna ma na swoim koncie wiele fantastycznych ról, cenionych zarówno przez publiczność, jak i krytyków. Od lat jednak inwestuje w zabiegi medycyny estetycznej i operacje plastyczne, które zmieniły go nie do poznania. Zdjęcia aktora przerażają jego fanów... Mickey Rourke w tym roku skończy 70 lat.

Mickey Rourke: dzieciństwo. Taka była jego najbliższa rodzina

Przyszedł na świat 16 września 1952 roku w Schenectady w stanie Nowy Jork. Jego rodzina ma korzenie irlandzko-francusko-niemieckie. Mickey Rourke jest najmłodszy z trójki rodzeństwa. Jego ojciec, Philip Andre Rourke senior, był z zawodu dozorcą, zaś amatorsko trenował kulturystykę.

Niestety, życie przyszłego aktora dalekie było od ideału. Pod koniec lat 50., gdy miał zaledwie siedem lat, jego matka zostawiła ojca i wyprowadziła się wraz z trójką dzieci do Liberty City, dzielnicy w Miami na Florydzie.

Cztery lata później, w 1963 roku, wyszła za mąż za Gene’a Addisa, z zawodu policjanta. Miał pięciu synów z poprzedniego małżeństwa. Jednak i ten związek nie przetrwał próby czasu i para ostatecznie się rozwiodła. Przyszły gwiazdor Hollywood był od najmłodszych lat aktywny fizycznie. Trenował m.in. boks oraz uczył się samoobrony. Brał nawet udział w pojedynkach na ringu!

Wydawało się, że sport będzie jego życiową drogą. Miał na koncie cztery zwycięskie walki, zdobył nawet Złote Rękawice na Florydzie. Ale dwie kontuzje, których doznał, przekreśliły jego marzenia definitywnie. Później próbował jeszcze swoich sił w drużynie baseballowej. Imał się równolegle różnych prac. Dorabiał jako parkingowy, kopał rowy, nie było mu obce życie ulicy. Miał do czynienia m.in. z paleniem marihuany. Przełom przyszedł w wieku 19 lat. Wtedy odkrył teatr i poczuł, że ze sceną chciałby związać przyszłość... 

Czytaj też: Ewelina Bator szczerze o żałobie po śmierci Żory Korolyova. „Codziennie rano wstaję i witam się z nim”

Mickey Rourke, Cannes, Francja, 21.05.1989 rok
Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Mickey Rourke, Cannes, Francja, 21.05.1989 rok, fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Mickey Rourke: kariera, najważniejsze role, załamanie 

W tym celu przeprowadził się do najbardziej artystycznej dzielnicy Nowego Jorku, Greenwich Village. Podejmował różne prace, by tylko utrzymać się i opłacić kurs w prestiżowej aktorskiej szkole Lee Strasberga. Udało się. Gdy w 1978 roku przeniósł się do Los Angeles, los się do niego uśmiechnął. Na dużym ekranie zadebiutował w 1979 roku w komedii wojennej Stevena Spielberga „1941”. Później pojawił się w dramacie telewizyjnym stacji ABC „Miasto strachu”, westernie „Brama nieba” z 1980 roku oraz dramacie telewizyjny CBS „Gwałt i małżeństwo” (ten sam rok). 

Rozkwit i ugruntowanie jego kariery to lata 80. XX wieku. W 1986 roku zagrał eleganckiego biznesmena poszukującego sensu życia w melodramacie „9 i 1/2 tygodnia” u boku Kim Basinger. Na ekranie stworzyli parę toksyczną, ale fascynującą i hipnotyzującą. Ich odważne, erotyczne sceny rozgrzewały widzów do czerwoności i na stałe wpisały się do historii kinematografii. Obojgu film dał dużą rozpoznawalność i wywindował do pierwszej ligi gwiazd Hollywood. Niestety, w połowie lat 90. kariera Mickey'a Rourke załamała się. Nie dogadywał się z reżyserami, wdawał się w kłótnie z kolegami z branży i menedżerami. Przestał otrzymywać role. Mówiło się również o jego ogromnych problemach z narkotyki oraz alkoholem. Te drugie miały doprowadzić go na skraj. Sytuacja była na tyle zła, że z okazałej, luksusowej willi musiał przenieść się do małego mieszkanka! W tym trudnym czasie mógł jednak liczyć na przyjaciół. To oni łożyli na jego utrzymanie... 

Los odmienił się na początku XXI wieku. Wówczas Robert Rodriguez zaangażował go do obsady thrillera „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2” (2003 rok), zaś później do dramatu kryminalnego „Miasto grzechu” z 2005 roku. Udało się. Mickey Rourke został dostrzeżony przez branżę, otrzymał m.in. nagrodę Saturna, nagrodę krytyków w Chicago, nagrodę irlandzkiej publiczności i Online Film Critics Society Award.

W 2008 roku rolą w „Zapaśniku” wrócił na szczyt. Na Festiwalu Filmowym w Wenecji co prawda nie otrzymał głównej nagrody (zabraniał tego regulamin, w myśl którego nie można było uhonorować jednego filmu w dwóch kategoriach), jednak w kuluarach nikt nie miał wątpliwości, że to kreacja znakomita i warta najwyższej próby. W styczniu 2009 roku Mickey Rourke otrzymał spodziewaną nominację do Oscara, w tym samym miesiącu uhonorowano go Złotym Globem dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym.

Zobacz także: Allan Krupa poszedł w ślady mamy. Powstał debiutancki teledysk 18-latka

Mickey Rourke, Beverly Hills, 14.12.2019 rok
Fot. London Entertainment / SplashNews.com/East News

Mickey Rourke, Beverly Hills, 14.12.2019 rok, fot. London Entertainment / SplashNews.com/East News

Mickey Rourke: życie osobiste, metamorfoza aktora. Jest ofiarą operacji plastycznych

Na ślubnym kobiercu stawał dwa razy. Z aktorką Debrą Feuer wziął ślub w 1981 roku, jednak już osiem lat później rozwiedli się. Drugą żoną Mickey'a Rourke była modelka i aktorka Carré Otis. Małżeństwem byli od stycznia 1992 do 1995 roku. Odtwórca roli „Zapaśnika” nie ma dzieci.

Mimo że kiedyś był jednym z najpopularniejszych aktorów na świecie, w ostatnich latach mówi się głównie o jego wyglądzie i zmianach, jakie w nim zaszły. Próżno zaś szukać wzmianek o kolejnych spektakularnych rolach...

31 lipca był widziany w pizzerii w luksusowej dzielnicy Beverly Hills. Uwagę przykuwał jego ubiór. I to nie dlatego, że był wybitnie wyszukany. Wręcz przeciwnie: na bluzce widać było wyraźnie plamy, kusy sweterek był zmechacony, zaś spodnie z licznymi dziurami. Sprawy nie poprawiały nawet buty z logotypem Louis Vuitton. 

Ta modowa niefrasobliwość to jednak nic w porównaniu z widoczną na lewym policzku 69-letniego aktora blizną! Układa się ona w odwróconą literę „C”. Czy to pamiątka po wypadku? A może bolesnym upadku? Tego nie wiadomo... 

Jak zmienił się przez lata Mickey Rourke? Jego wstrząsającą metamorfozę możesz zobaczyć w powyższym materiale wideo. Wprost trudno uwierzyć, że można się aż tak oszpecić na własne życzenie...  

Czytaj również: Tomasz Szczepanik z grupy Pectus uciekł sprzed ołtarza. Potem przy żonie walczył o życie

Mickey Rourke, Beverly Hills, USA, 31.07.2021 rok
Fot. Backgrid/East News

Mickey Rourke, Beverly Hills, USA, 31.07.2021 rok
Fot. Backgrid/East News

Mickey Rourke, Beverly Hills, USA, 31.07.2021 rok, fot. Backgrid/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.