WSPOMNIENIE

Żelazna Dama, ikona polityki i... stylu. Tego możemy nauczyć się od Margaret Thatcher!

Dziś mija 8. rocznica jej śmierci

Ksenia Krasko 28 listopada 2020 06:35

Była pierwszą kobietą, która została premierem kraju europejskiego, i przez długi czas jedyną kobietą na tym stanowisku w Wielkiej Brytanii. Polityka i poglądy słynnej Żelaznej Damy do dziś budzą spore kontrowersje.  Margaret Thatcher odeszła po długiej chorobie 8 kwietnia 2013 roku. Dziś mija 8 lat od tego smutnego wydarzenia. Jakie było jej życie?

Margaret Thatcher. Kariera polityczna

Margaret Thatcher (z domu Roberts) urodziła się 13 października 1925 roku w Grantham, w hrabstwie Lincoln. Jej ojciec był właścicielem sklepów spożywczych, członkiem rady miejskiej i pastorem metodystów. Młoda Margaret pilnie się uczyła, przez cztery lata studiowała chemię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wtedy została przewodniczącą studenckiej partii konserwatywnej.

Na początku lat pięćdziesiątych zaczęła walczyć o miejsce w parlamencie, ale dopiero w 1959 roku osiągnęła swój cel. Szybko awansowała, a w 1966 roku znalazła się w tzw. gabinecie cieni. Zajmowała się sprawami energetycznymi, potem transportem, a w 1970 roku objęła stanowisko ministra edukacji. Pięć lat później została przywódczynią opozycji.

W 1979 roku Margaret Thatcher stała się pierwszą kobietą w Wielkiej Brytanii i Europie, pełniącą funkcję premiera.

CZYTAJ TEŻ: Nienawiść czy przyjaźń? Oto historia niezwykłej relacji królowej Elżbiety II z Margaret Thatcher

Margaret Thatcher - Żelazna Dama

Jak otrzymała słynny przydomek Żelaznej Damy? Pierwszą osobą, która ją tak nazwała, był dziennikarz radzieckiej gazety Krasnaja Zwiezda (Czerwona Gwiazda), w odpowiedzi na ostrą krytykę ZSRR – wtedy nie była jeszcze premierem. Ona sama nigdy nie narzekała na to określenie, a nawet je lubiła. Jedną z kampanii poprowadziła pod tym hasłem.

Polityka gospodarcza i społeczna, prowadzona przez Margaret Thatcher, określana jest mianem taczeryzmu. Wciąż jest przedmiotem wielu sporów i dyskusji – przeciwnicy uważają, że zrobiła wszystko, aby osłabić Wielką Brytanię, dla zwolenników wciąż jest ikoną. Przeprowadziła wiele reform, opowiadała się m.in. za ograniczeniem interwencji rządu w gospodarkę i za prywatyzacją. Pomimo wszystko, nie uchroniła kraju od bezrobocia.

W październiku 1984 roku przeprowadzono zamach bombowy, za który odpowiedzialność wzięła Tymczasowa Irlandzka Armia Republikańska. Zginęło pięć osób, ale sama Thatcher nie odniosła obrażeń. Co więcej, nie przełożyła zaplanowanego na następny dzień wystąpienia. Wtedy zyskała poparcie wszystkich partii politycznych, a jej popularność w Wielkiej Brytanii wzrosła.

Margaret Thatcher
Fot. Getty Images

Styl Margaret Thatcher

Margaret Thatcher była nie tylko ikoną polityki, ale także ikoną stylu. Idealnie dopasowane garsonki i spódnice za kolano stanowiły podstawę jej garderoby, a preferowała te marki Aquascutum, po które często sięgali inni politycy, arystokraci i gwiazdy filmowe.

Jak sama twierdziła, zachowawczy styl ubioru sprawia, że strój nie odciąga uwagi od tego, co ma do powiedzenia. Zwracała uwagę jedynie na dwie rzeczy – kreacja musiała pasować do okazji i musiała być wygodna.

Jej ulubionym kolorem zawsze był niebieski, we wszystkich odcieniach, uwielbiała też koszulowe bluzki z dekoracyjną kokardą. Jeśli chodzi o akcesoria, zawsze wybierała perłową biżuterię – naszyjnik lub kolczyki, oraz proste torebki z krótkimi rączkami, najczęściej marki Asprey. O ile zdarzało jej się zmieniać kolor włosów, o tyle jej kultowa fryzura pozostawała bez zmian.

Styl Margaret Thatcher wciąż uważany jest za przykład tego, jak powinna wyglądać kobieta na wysokim stanowisku. Za jej przykładem wiernie podąża m.in. Hillary Clinton.

Margaret Thatcher
Fot. Getty Images

Mąż, rodzina Margaret Thatcher

Margaret poznała swojego męża, biznesmena Denisa Thatchera, w 1949 roku. Pobrali się dwa lata później, a po roku małżeństwa powitali na świecie bliźniaki, córkę Carol i syna Marka. W swojej autobiografii napisała, że ​​bez jego wsparcia nigdy nie zostałaby premierem. Mężczyzna zmarł w 2003 roku.

W ostatnich latach Margaret Thatcher rzadko pojawiała się publicznie z powodu problemów zdrowotnych. Cierpiała na demencję, przeszła operację pęcherza moczowego. Zmarła po długiej chorobie 8 kwietnia 2013 roku, w wieku 87 lat. Dziś, w 8. rocznicę śmierci, wspominamy ją szczególnie ciepło. 

CZYTAJ TEŻ: Benny Hill stracił wszystko, kiedy podpadł Żelaznej Damie. Tragiczny los znanego komika. Dlaczego Margaret Thatcher tak bardzo go nienawidziła?

Margaret Thatcher
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.