URODZINY GWIAZD

Dziś urodziny obchodzi jedna z najważniejszych postaci w świecie mody!

Kim tak naprawdę jest Donatella Versace?

Sabina Zięba 2 maja 2021 12:31

Donatella Versace to włoska projektantka i od 1997 roku dyrektor artystyczna słynnego domu mody oraz jego wiceprezes. Przez lata zmagała się z uzależnieniem od kokainy i operacji plastycznych. Nie boi się również wygłaszać kontrowersyjnych opinii. Co o niej wiemy?

Kim jest Donatella Versace?

Projektantka urodziła się 2 maja 1955 roku we włoskim mieście Reggio di Calabria w Kalabrii. Jest siostrą dziesięć lat starszego Sante (obecnego prezesa, zajmującego się stabilnością finansową Versace), a także Gianniego, założyciela marki. Gdy w 1972 roku projektant przeprowadził się do Mediolanu, nawiązując współpracę z jednym z właścicieli firmy włókienniczej, Donatella studiowała jeszcze lingwistykę we Florencji. 6 lat później Gianni stworzył własną markę, która odniosła sukces dzięki m. in. podkreślaniu sylwetki i żywym kolorom. Wówczas poprosił rodzeństwo o pomoc.

Przez lata 80. i 90. Donatella ściśle współpracowała z bratem, przygotowując reklamy domu mody. W 1983 roku wyszła za modela Versace, Paula Becka. Trzy lata później w Mediolanie urodziła córkę, Allegrę, następnie w 1990 roku syna, Daniela. Już jako matka, stworzyła linię ubrań dla najmłodszych - Young Versace, a także została projektantką nowo założonej marki, Versus.

Gdy w lipcu 1997 roku Gianni został zastrzelony przed swoim pałacem na Miami Beach przez seryjnego mordercę, Andrewa Cunanana, Donatella przejęła obowiązki szefa i głównego projektanta. Zgodnie z testamentem kreatora mody, jej córka, Allegra, jako ulubienica Gianniego, została spadkobierczynią 50% udziałów w imperium Versace. Sama Donatella posiada 20%, choć nazywał on ją "swoją muzą".

Projektantka ciężko przeżyła śmierć brata, uzależniając się od operacji plastycznych. Następnie w 2000 roku ogłoszono separację Donatelli i jej męża, który tworzy wiele kolekcji dla mężczyzn, jednak do dziś niewiele wiadomo o ich rozwodzie. Pięć lat później w wywiadzie dla Vogue'a przyznała, że przez 18 lat borykała się z uzależnieniem od kokainy. Do dziś uchodzi za jedną z najważniejszych projektantek. Stworzono o niej i jej rodzeństwie wiele filmów, m. in. „Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody” oraz „Versace. Geniusz sława i morderstwo”, gdzie przeniesiono na ekran ich relacje oraz pokazano, w jaki sposób Donatella powoli traci kontrolę nad majątkiem.

Donatella - cytaty

Projektantka jest również autorem wielu cytatów i stwierdzeń, które miały wielki wpływ na sposób myślenia o modzie. Powiedziała m. in. „Moda polega na marzeniach i na tym, aby skłaniać do marzeń innych ludzi”. Często są to jednak kontrowersyjne wypowiedzi, jak: „Ja nawet nie wiem, jaki jest mój naturalny kolor. Naturalny… Co to właściwie znaczy: naturalny? Co to jest? Ja nie wierzę w to pojęcie w odniesieniu do kobiet. Naturalne, to mogą być warzywa”. Z kolei jakiś czas temu w wywiadzie dla L'Officiel pięknie podsumowała swoje projekty: „Moda to synonim wolności i osobistej ekspresji. Pokazuje nam, jak możemy żyć, celebruje życie, przyjemność. Liczy się szczerość i to, by projekty pochodziły z serca”.  

Donatella Versace i Riccardo Tisci

Donatella Versace, Riccardo Tisci
Fot. East News

 Gianni Versace

Gianni Versace
Fot. Getty Images

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.