URODZINY GWIAZD

Dziś urodziny obchodzi jedna z najważniejszych postaci w świecie mody!

Kim tak naprawdę jest Donatella Versace?

Sabina Zięba 2 maja 2020 17:15

Donatella Versace to włoska projektantka i od 1997 roku dyrektor artystyczna słynnego domu mody oraz jego wiceprezes. Przez lata zmagała się z uzależnieniem od kokainy i operacji plastycznych. Nie boi się również wygłaszać kontrowersyjnych opinii. Co o niej wiemy?

Kim jest Donatella Versace?

Projektantka urodziła się 2 maja 1955 roku we włoskim mieście Reggio di Calabria w Kalabrii. Jest siostrą dziesięć lat starszego Sante (obecnego prezesa, zajmującego się stabilnością finansową Versace), a także Gianniego, założyciela marki. Gdy w 1972 roku projektant przeprowadził się do Mediolanu, nawiązując współpracę z jednym z właścicieli firmy włókienniczej, Donatella studiowała jeszcze lingwistykę we Florencji. 6 lat później Gianni stworzył własną markę, która odniosła sukces dzięki m. in. podkreślaniu sylwetki i żywym kolorom. Wówczas poprosił rodzeństwo o pomoc.

Przez lata 80. i 90. Donatella ściśle współpracowała z bratem, przygotowując reklamy domu mody. W 1983 roku wyszła za modela Versace, Paula Becka. Trzy lata później w Mediolanie urodziła córkę, Allegrę, następnie w 1990 roku syna, Daniela. Już jako matka, stworzyła linię ubrań dla najmłodszych - Young Versace, a także została projektantką nowo założonej marki, Versus.

Gdy w lipcu 1997 roku Gianni został zastrzelony przed swoim pałacem na Miami Beach przez seryjnego mordercę, Andrewa Cunanana, Donatella przejęła obowiązki szefa i głównego projektanta. Zgodnie z testamentem kreatora mody, jej córka, Allegra, jako ulubienica Gianniego, została spadkobierczynią 50% udziałów w imperium Versace. Sama Donatella posiada 20%, choć nazywał on ją "swoją muzą".

Projektantka ciężko przeżyła śmierć brata, uzależniając się od operacji plastycznych. Następnie w 2000 roku ogłoszono separację Donatelli i jej męża, który tworzy wiele kolekcji dla mężczyzn, jednak do dziś niewiele wiadomo o ich rozwodzie. Pięć lat później w wywiadzie dla Vogue'a przyznała, że przez 18 lat borykała się z uzależnieniem od kokainy. Do dziś uchodzi za jedną z najważniejszych projektantek. Stworzono o niej i jej rodzeństwie wiele filmów, m. in. „Valentino: Ostatni cesarz wielkiej mody” oraz „Versace. Geniusz sława i morderstwo”, gdzie przeniesiono na ekran ich relacje oraz pokazano, w jaki sposób Donatella powoli traci kontrolę nad majątkiem.

Donatella - cytaty

Projektantka jest również autorem wielu cytatów i stwierdzeń, które miały wielki wpływ na sposób myślenia o modzie. Powiedziała m. in. „Moda polega na marzeniach i na tym, aby skłaniać do marzeń innych ludzi”. Często są to jednak kontrowersyjne wypowiedzi, jak: „Ja nawet nie wiem, jaki jest mój naturalny kolor. Naturalny… Co to właściwie znaczy: naturalny? Co to jest? Ja nie wierzę w to pojęcie w odniesieniu do kobiet. Naturalne, to mogą być warzywa”. Z kolei jakiś czas temu w wywiadzie dla L'Officiel pięknie podsumowała swoje projekty: „Moda to synonim wolności i osobistej ekspresji. Pokazuje nam, jak możemy żyć, celebruje życie, przyjemność. Liczy się szczerość i to, by projekty pochodziły z serca”.  

Donatella Versace i Riccardo Tisci

Donatella Versace, Riccardo Tisci
Fot. East News

 Gianni Versace

Gianni Versace
Fot. Getty Images

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.